Merhaba Değerli Popzingo Ailesi Bu Yazımda Dünya Tarihinde Önemli bir  yer tutan Cengizhan‘ın Liderlik özelliklerini ve Cengizhan’ın Yasaları’nı göreceğiz.

Cengizhan 1162 yılında Doğu Sibirya bölgesinde Onun nehri kıyısındaki Deli’ün Boldok‘ta Dünyaya gelmiştir. Babası Moğol Lideri Yesügay,Adını ”Timuçin” olarak koydu.Babası Yesügay öldükten sonra Timuçin 13 yaşında Babasız kalmıştır.

Babasının ölümünden sonra onlara bağlı bazı kabileler ona ve ailesine desteklerini çektiler.Timuçin ve ailesi 27 yıl Balıkçılık ve avcılık yapmışlardır.Bazı dönemlerde Merkitler ve Tayciyurtlar gibi bazı kabilelerle savaşan Timuçin Askeri manada Tecrübe kazandı.Timuçin 1206 yılında Bozkır’da tam hakimiyet sağlamıştı. Bozkır’daki tüm Hükümdarları hakimiyeti altına aldı.1206 yılında Onun nehri kıyısında yapılan Kurultay’da Cengiz unvanı ile Kağan ilan edilerek Bozkır bölgesinin en büyük hükümdarı seçildi.

Cengizhan’ın bir çok eşi ve çocuğu vardı.En büyük Karısı Yesüncin’in 4 oğlu vardı ve bu 4 çocuk devleti ayakta tutuyorlardı.En büyük Tuşiy Av işlerini yönetirdi.Diğer oğlu Çağatay Yasaların  uygulanmasını denetlemek ve Cezalandırma ile görevliydi.3.üncü oğlu Ögeday ise Devletin iç işleri ve iç düzenden sorumluydu.4.oğlu Tuli Ordu düzeni ve Ordunun eğitiminden sorumluydu.

1219 yılında Harzemşah Otrar şehri Valisi İnalcık Cengizhan’a bağlı bir kervanı Yağma edip tüm Kervancı ve elçileri öldürmüştür.Bunun üzerine Cengizhan Ordularıyla Otrar’ı ele geçirdi.Tarihçi İbnü’l Esir’e göre ”700” bin kişi  öldürüldü.Oğlu Çağatay ve Ögeday’ı burda bırakıp 1220 yılında Buhara’yı ele geçirdi.1220 yılında Semerkant’ı ele geçirdi.1224 yılına kadar Harzemşahlar’a sefer düzenleyen Cengizhan Harzemşahları hakimiyet altına aldı.1226 yılında Tangutlar üzerine sefer düzenleyerek Tangut Hükümdarını öldürdü Tangut seferi dönüşü Yurduna dönerken hastalandı Oğlu  Ögeday’ı yerine Hükümdar tayin etti.Çağatay’ı ise Cengiz Yasaları’nın Sorumluluğunu ve Ceza işlerini bıraktı.1226 yılında Tekrar Tangutların Başkentine Sefere çıktı  bu sefer sırasında Hastalanan Cengizhan 18 Ağustos 1227 yılında  öldü.

Cengizhan büyük bir zekaya sahip ileri görüşlü bir liderdi.Cengizhan devlet yönetiminde sadece Moğol geleneklerini dikkate almış Cengizhan yasalarıyla ülkeyi idare etmişti.Cengizhan Kendisine teslim olmayan hakimiyetini kabul etmeyen  Ülkeler’de büyük katliamlar yapıp  şehirleri talan etmiştir.Kendisine karşı çıkanları ve ihanette bulunanları acımasızca Öldüren Cengizhan devlet yönetiminde çok katıydı.

Moğol devletinin hukuk ve Askerlik işlerini  denetleyen Yasalara Cengizhan Yasaları denirdi.33 Defter halinde saklanan bu yasalar Moğol devleti Hazine sandığında saklanırdı.Cengizhan ölmeden önce bu Yasaları oğlu Çağatay’a emanet etmiştir.Yasa’nın bazı maddeleri şunlardır ;

1)Yeri ve Gögü yaratan ölümü  hayatı serveti fakirliği istediği gibi Dağıtan her şeyde mutlaka hükmünü  yürüten Tanrı’nın varlığına İnanmanızı emrederim.

2)Yabancı esirlerin kaçmasının önüne geçmek için Bunlara yatacak yer,yiyecek,giyecek gibi şeyler vermek yasaktır.Aksi hareket edenler idam edilir.

3)Evlenme yasası her erkeğin Karısını satın almasını emreder.1.ve 2.dereceden akrabalarla evlenmek yasaktır.

4)Yenecek  hayvanları Ensesinden kesmek yasaktır.Kasap,Hayvanı bağlayıp göğsünü açıp kalbini eliyle çıkarmak zorundadır.

5)Hayvanların kanı ve Bağırsakları yenebilir.

6)Bir erkek iki kardeşle evlenebilir.İlk eşin çocukları diğerlerine göre üstünlük sahibidir.Av ve savaşlarla meşgul olan erkeklere kadınlar sadece Emlak işleriyle yardımcı olabilir.

7)Gök gürlerken suya girmek yasaktır.(Moğolların gök gürlemesinden korktukları için suya girme adetleri vardı.Cengizhan bunun önüne geçmek için bu yasayı koymuştur.)

8)Bir kimse öldüğü zaman onun mirasına Kimse dokunamaz.Varisi varsa ona verilir yoksa yanındaki çalışanlara verilir.

9)Düşman teslim olmadıktan sonra onlarla barış anlaşması imzalanamaz.

Bu Yazımızın sonuna geldik.Bir Sonraki yazımda görüşmek Üzere.Sevgiler.

8
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
ahmet çetinNasibe AvcıErcanHalilCanEfeBoraGngr Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Hangi Tanrı’ ya inandığını merak ettim. Yani inandığı Tanrı’ nın adı varsa belirtirseniz meseleyi daha iyi yorumlayacağıma inanıyorum da efendim.

yellowred
Yazar

Yasaların en önemlileri habercilerle ilgili planlar bana göre. Bir haberciye atını vermenin katli serbesttir gibi yasalar var. Bu yasalar sayesinde inanılmaz bir istihbarat ve haber ağı kurulmuş.

Murat Siyli
Yazar

Göçebe Moğollardan birleşik bir devlet kuran Cengizhan ve ordusunun en önemli özelliği düşmanın tüm mallarının savaş sonunda tanrı tarafından kendilerine hediye edilmiş olmalarına inanmaları , kendisinden kat kat güçlü ordularla savaşırken ölmek ve öldürmekten başka düşünceleri olmamasıydı . Savaştan kaçmak Moğollar için büyük bir onursuzluk olup asla affı yoktu .

Hasan Hüseyin Karaduman
Üye

yasaları derken aklıma newton yasaları geldi 😀

ahmet çetin
Üye

Cengizhan ciddiden çok iyi savaşçı ve çocukluğunda çok hayatta kalma mücadelesi vermiş