Çernobil de her biri 1000 megabat olmak üzere 4 adet reaktör bulunuyordu.Deneyin amacı ise bu reaktörlerin enerjisi kesilirse ne olacağını test etmek.

Nedeni de İsrail aynı dönemde ırakta Sovyet Rusya’ya ait bir nükleer tesisi bombalıyor ve nükleer bir sızıntı meydana geliyor. Sovyetlerde aynı sızıntı benim sınırlarım içerisinde meydana gelmesi haline ne yaparım diye böyle bir deneye kalkışıyor.Genel olarak bakıldığında her şey normal gibi duruyor ama beşer şaşar deyimi o yıl kendini gösteriyor.Deney için 25 nisan 1986 gecesine karar veriliyor 00.23 de hazırlıklar başlıyor,1.23 de hazırlıkların bitmesiyle patlama meydana geliyor.Ortaya çıkan sonuç ise çok korkunç düzeyde.01.23 de enerjisi giden reaktörlere doğal olarak su gitmiyor su gitmediği içinde oradaki parçalar ısınıyor 1 kişide o parçaları soğutmak için oraya çok su gönderiyor,su buharlaşarak büyük bir basınç oluşturuyor ve sonuç olarak çok büyük bir patlama gerçekleşiyor.

Patlama sonucu atmosfere yaklaşık 50 tonluk bir gaz sızıntısı oluyor.Sızıntı Hiroşimaya atılan atom bombasının tam 10 katı büyüklüğünde. Çernobilin üstünü kaplayan katil sis bulutları rüzgar ve yağmurun etkisiyle bütün dünyaya yayılmaya başlıyor ve herkesin üzerine yağmur olarak yağıyor. Çernobil patlamasının sonuçları günümüzde hala devam etmektedir.Ayrıca bölgeye uzun yıllar boyunca 30 kmden fazla yaklaşmak yasaktı.Bölgeye temizlik için gönderilen robotlarsa 3 dakika sonra hurdaya dönüyordu. İnsanlar ise koruma kıyafetlerine rağmen sadece 40 sn. dayanabilmekteydi.

3
like
3
love
2
haha
3
wow
3
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Furkan ArslanTaha avcıOsman toptaşGülsüm Apişyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Furkan Arslan
Üye

Ne kadar vicdansizca

Taha avcı
Üye

Kim bilir kaç insan zarar gördu

Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Vay be

Gülsüm Apiş
Üye

İnsanlık ayıplarından biri

yellowred
Yazar

Allah tekrar yaşatmasın.