Chittorgarh Kalesi, Rajput şöhretinin, direnişinin ve cesaretinin sembolü olarak kabul edilir.

Hindistan’ın en büyük yapılarından  biri olan ünlü Chittorgarh kalesi; Berach nehri kıyısından yükselen 180 metre yüksekliğindeki bir tepede yer almaktadır.

Kalenin yedi adet kapısı vardır. Bu kapılar; Padan Kapısı, Ganesh Kapısı, Hanuman Kapısı, Bhairon Kapısı, Jodla Kapısı, Lakshman Kapısı ve Lord Ram’ın adını taşıyan ana kapıdır. İçerisinde saraylar bulundurur, Rana Kumbha Sarayı, Fateh Prakash Sarayı, Rani Padmini Sarayı gibi birçok saraya ev sahipliği yapmaktadır. Chittorgarh kalesi, Rajasthan’ın  diğer tepe ormanları ile birlikte 2013 yılında UNESCO dünya mirası olarak ilan edildi.

700 dönümlük bir alana yayılan bu kale; tapınaklar, saraylar, anıtlar  gibi altmış beş adet yapıya sahiptir. Kalenin içinde Vijay Stambha (Zafer Kulesi) ve Kirti Stambha (Şöhret Kulesi) gibi iki önemli kule vardır.

Vijay Stambha (Zafer Kulesi) 1448′ Rana Kumbha tarafından Mahmud Şah’ın zaferini kutlamak için inşa edilmiştir. Kule, Lord Vishnu’ya  adanmıştır. Kulenin en üst kısmındaki levhalar, Chittor yöneticileri ve yaptıkları işleri anlatır. Rajputların uyguladığı dini çoğulculuk ve hoşgörü zafer kulesinde açıkça görülebilir.

Kirti Stambha (Şöhret Kulesi); 12. yüzyılda Bagherwal Jain tarafından, Rawal Kumar Singh döneminde inşa edilmiştir. Kule 22 metre yüksekliğindedir.

Vijay Stambha’nın hemen yanında, şimdi yıkık olan ünlü Rana Kumbha sarayı duruyor. Saray bir zamanlar, Rana Kumbha’nın ana konutu olarak hizmet vermiştir ve kale içindeki en eski yapılardan birisidir.

Rana Kumbha’nın sarayının yanında, Rana Fateh Singh tarafından inşa edilen Fateh Prakash Sarayı bulunuyor. Bu etkileyici sarayların yanında, modern salonlar ve bir müze bulunmaktadır. Müze, Rajput mimarlık tarzında inşa edilmiş olup, içerisinde çok sayıda ahşap el işleri, orta çağ heykelleri, baltalar, bıçaklar, kalkanlar, yerel kabile halklarının yaptığı toprak heykeller, resimler ve kristal eşyalar bulunmaktadır.

Yazının başlarında adı geçen kapılardan bahsedelim biraz. Tüm kapılar güvenlik amaçlı inşa edilmiş ve şaşırtıcı bir şekilde her kapının özel mimari tasarımları bulunuyor. Bir saldırı olması durumunda kapılar ekstra koruma sağlıyordu. Tüm kapıları birbirine bağlayan ortak bir yol var. Kapılar, kale içinde çeşitli saray ve tapınaklara yol açmaktadır ve tüm kapıların tarihi bir önemi vardır. Bunlardan bir kaç tanesi;

  • Prens Bagh Singh, MS 1535 yılındaki kuşatmalardan birinde Padan Kapısında öldürüldü.
  • İmparator Ekber liderliğindeki son kuşatma sırasında, Rao Jaimal’in, Babür imparatoru tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Bu olayın, Bhairon Kapısı ve Hanuman Kapısı arasında bir yerde gerçekleştiği söyleniyor.

Kalenin yedi kapısının tamamı, potansiyel düşman tehdidinden maksimum güvenlik sağlamayı amaçlayan masif taş yapılardan inşa edilmiştir. Tüm kale düşmanların girmesini neredeyse imkansız kılacak şekilde tasarlanmıştır. Kaleye çıkmak için, zorlu bir yoldan geçmek gerekiyor ve bu da kalenin mimari tasarımının düşmanları körfezde tutmayı hedeflediğini kanıtlıyor.

Kaynak

28
like
9
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
53 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
48 Yorum yazarları
Sinan ParlakIce coldİlkay BozkuşKrcelfPINAR GÜL Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gezip görülecek yerleri bu çalışmalarınız sayesinde gezip görmüş kadar oluyoruz. Emeğinize sağlık efendim

Rabia keskin
Üye

Çok iyiydi

Mustafa
Üye

hayranlıkla okudum

Sevdasevda
Üye

Merakla okudum ve çok etkilendim. Yapılar dikkat çekici

bilge
Yazar

Hayranlık uyandırıcı. Yalnız ilk bakışta bana “hepinizden nefret ediyorum kalesi” olarak göründü. :))