Her çikolata, bir kakao ağacında başlar.  Bu kakao ağaçları, Amerika Kıtaları’nın tropikal bölgelerinden gelmektedir ve 10 ile 20 derece güney enlemlerinin arasında birçok bölgede kakao ağacı yetişebilmektedir. Yukarıda görülen meyveler, sarı ve sert olduklarında hasat edilirler. Bu aşamadayken tatları, biraz tatlı bir limon tadıdır.

Meyveler çekiçle kırılır ve içlerindeki beyazımsı yığınlar şeklinde büyük bir kapta 5 gün kadar fermente edilir. Fermente edilmemiş kakaodan yapılan çikolatanın tadı ve yapısı daha kalitesiz olacaktır. Bu fermentasyon sırasında sirke benzeri bir koku alırlar.

Fermente edilmiş kakao çekirdekleri sonradan 2 hafta kadar bir süre kurutulur. Bu kurutma süresi bulunulan bölgenin iklimine göre değişebilir. Kurutulmuş çekirdekler mantarımsı bir koku almadan önce kurutulma kesilmelidir.

Kurutulduktan sonra çekirdekler ezilir ve kabuk parçaları ayrıldıktan sonra sadece çekirdeklerin içi geriye kalır. Bu çekirdek içleri sonradan kavrulur ve çikolata yapımında kullanılır.

Vanilya gibi başka maddeler ile beraber kaynatılan bu kavrulmuş çekirdeklerden çikolata yapılır ve çikolata kalıplara dökülür.

Okuduktan sonra daha fazla görmek isteyenler, bu linkte geleneksel bir şekilde evde çikolata yapımını seyredebilirler. Fotoğraflar da bu videodan alınmıştır.

10
like
8
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
Tuğçe Açıkgözerdal yavuzSinan ParlakOsman toptaşİlkay Bozkuş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ayzek
Yazar

Vee kalıplara dökülen çikolata paketlenip ayağımıza gelir biz de severek yeriz

Triskacocu
Yazar

Çikolata sevmiyen nadir insanlardanım galiba…

Tuğçe Açıkgöz
Üye

kapaktaki görsele bittim ben be

erdal yavuz
Üye

şeker olmasa.)

Sinan Parlak
Üye

su ve çikolata muhteşem ikili. bir çikolatadan bir sudan böylece daha yoğun bir tad alıyosun.