Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Kısa bir aradan sonra yeniden çılgın fikirlerle aranızdayım. Çılgın bir mimar olan David Fisher tarafından tasarlanmış Dubai’de yapımı başlanacak dönen bir gökdelenden, Dynamic Tower’dan bahsedeceğim bugün size. Dinamik mimari adı verilen bu yeni alanda mimarımız oldukça iddialı. Bu gökdelenin 2020 yılında inşa edilmesi planlanıyor. Bu projeyi David Fisher 2008 yılında tasarlamış ve şimdi hayata geçiyor. 313 metre ve 80 katlı bu binanın her katı özgürce dönebiliyor. Konuklara ve bu gökdelende yaşayanlara 360° bir manzara sunuluyor.

Konuk olmak ne kadara patlayacaktır size bilmem ama eğer bu mimari harikasında yaşamak isterseniz, burada bir apartman dairesi almak size 40 milyon dolara patlayacaktır. Normal şartlarda inşa edilen bir gökdelen ortalama olarak 30 ayda tamamlanırken, dinamik mimaride yenilikçi ve özgün bir çalışmayla 18 ayda inşaat tamamlanabiliyor. Aynı şekilde her bir katın tamamlanması normal inşaatlarda 6 hafta alırken dinamik mimaride kullanılan teknolojik yöntemlerle bir katı tamamlama süresi 6 güne düşüyor. Peki nasıl bir yöntem bu? Binanın tamamı parça parça fabrikada yapılmış,inşaat alanında bu parçalar birleştirilip inşaata ekleniyor. Her kat 12 modülden oluşuyor ve bu modüller birleştirildiğinde bir katın yapımı bitmiş oluyor. Bu yöntem sayesinde inşaatta çalışması gereken kişi sayısı 2000 den 90’a düşürülebilmiştir. Böylelikle hem kısa zamanda inşaat tamamlanabiliyor hem de ekonomik tasarruf yapılabiliyor.

Dinamik yapılarının şöyle bir temel özelliği var ki, diğer yapılardan onları ayıran belki de en çok bu özellikler. Mesela güneşi takip edebiliyor bu yapılar ve rüzgarla birlikte hareket edebiliyorlar. Bildiğiniz gibi inşaat sektöründe büyük öneme sahip bir ülke Dubai. Bu yüzden böyle mimari bir dönüm noktasının da ilk eserinin Dubai’de olması gerektiğini düşünmüş sevgili mimarımız.

Aynı zamanda bu göz alıcı gökdelen çevre dostu da olacak ve kendi elektriğini üretebilecek. 2 katı arasında bulunan 48 rüzgar türbini elektrik üretmesini sağlayacak. Çevre duyarlılığı ve ekolojik dengenin korunması amaçlı böyle bir tasarım yaptığı için David Fisher bu konuda oldukça büyük takdir topladı. David Fisher’ın planları arasında başta Tokyo, Londra, Hong Kong, New York olmak üzere dünyanın en önemli yerlerine tam 12 tane gökdelen dikmek var. Umarım bir bina da Türkiye’ye yapılır. Eveet işte bugünkü çılgın projemiz de buydu. Siz bu gökdelen hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence mimarinin geldiği en iyi noktalardan biri sayılabilir. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Kaynak Link

9
like
2
love
0
haha
5
wow
0
sad
1
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Sinan ParlakIce coldyellowredHüseyin keskinÖzlem Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Büyük iş yapmak dedikleri bu işte. Büyük proje, müthiş bir eser.

hilal
Üye

Bu dairelerde oturmak için 40 milyon dolar vermek enteresan, çok kafa karıştırıcı tasarımlara sahip

Özlem
Yazar

Kapak fotoğrafını gördüğümde bu binalar olsa olsa Dubai’dedir demiştim. Gerçekten de öyle imiş. Adamlardaki bu gösteriş merakı nedir?!

Muhammet KABA
Üye

Manyak bu adamlar 😂

bilge
Yazar

Çevreye duyarlı bir proje olması gerçekten takdire şayan. İlk bakışta bıraktığı önyargıya rağmen..