Yeryüzünde en çok kullanılan inşaat malzemesi olan beton, maalesef doğa dostu değil. Bu durumu değiştirmek için Washington Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir beton formu geliştirdi. Dahası, bunu doğayı kirleten bir başka malzemeyle yaptılar. Yeni nesil beton için kömür bazlı elektrik üretiminden kaynaklanan kömür külü kullanıldı.

Beton ile kömür bazlı kül tipik olarak birlikte gruplandırılan materyaller değildir. Ancak her ikisi de çevre kirliliğinde önemli role sahip. Yollar, köprüler, binalar, pistler, kaldırımlar ve çeşitli altyapı projeleri için kullanılan betonun yapılması, çimentonun kum ve çakıl ile birleştirilmesiyle mümkün oluyor. Çimento yapımı, küresel çapta sera gazının %5’inden fazlasının yayılmasına neden oluyor.

Yanmış kömürden arta kalan kömür bazlı küller, ince taneli toz halinde parçacıklardır. Washington Eyalet Üniversitesi’nin çalışmasına yardım eden ABD Ulaştırma Bakanlığına göre kömür küllerinin yaklaşık dörtte üçü çöp yığınlarında birikiyor.

Bu girişimden önce de betonla ilgili benzer çalışmalar yapılmıştı. 2009’da mühendis Henry Liu kömür tozundan briket yapabilmişti. Yeni üretim metodu eskisine göre radikal şekilde farklılık gösteriyordu. Bir basın açıklamasında konuşan üniversite öğrencisi Gang Xu, yeni üretim yönteminin ısıyı ve çimento kullanımını gerektirmediğini söyledi.

Mevcut halleriyle son derece değersiz olan kömür külleri, Washington Eyalet Üniversitesi’nin moleküler mühendislik çalışmaları sayesinde artık değerli bir hedef haline geldi. Son zamanlarda keşfedilen nanomateryallerden olan grafen oksit kullanarak bilim insanları atom ve molekülleri uçucu kül ile yeniden düzenlemeyi başardı. Çimento yapımı için yeni geliştirilen uçucu küller, sıvı cam olarak bilinen sodyum silikat ve kalsiyum oksit gibi kimyasal aktivatörlerin bulunduğu bir çözeltinin içine yerleştirildi. Yapılan kimyasal bağlama işlemiyle sulandırılmış çimentodan daha dayanıklı bir inorganik polimer ağ meydana getirildi.

Araştırma ekibi uçucu kömür külünden yaptığı çimentoyu su geçirgen olacak şekilde tasarladı. Böylece yeni tür çimentonun yeraltı sularını yeniden canlanmasına katkı sağlaması amaçlandı. Toprak altındaki çöküntülerde bulunan yeraltı suları tarımsal ihtiyaçlar için sadece ABD’de günde yaklaşık 20 milyar litre su temin eder. Yeraltı sularının azalması tüm dünyada büyük sorun teşkil ediyor.

Araştırma ekibinin bir sonraki adımı yeni nesil çimentoyu yapılarda kullanarak test etmek olacak. Biraz daha deneme yaptıktan sonra bazı yapılarda bu çimentoyu kullanmayı planlıyorlar. Çok yaygın kullanıldığı için beton bir deney alanı olarak görülebilir. 2018 yılının başında İngiltere’deki bilim insanları, beton içine mantarlar gömerek betona kendi kendini yenileme özelliği vermeye çalıştılar.

Kaynak

9
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Mehmet GüngördüReha KarakayaHüseyin çetinTriskacocuMustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Geri dönüşüm dünya için kazandırılması gereken önemli bir şey. Başarılı bir buluş.

Hüseyin Çetin
Üye

Yine harika bir yazı

Triskacocu
Yazar

Güzel bir buluş sçumsrım yaygınlaşır

Mustafa
Üye

tebrik ediyorum düşünenleri ve yapanları

Çalı Kuşu
Yazar

Çok yönlü düşünmenin neticesi, ayakta alkışı hak eden türden buluşlar bunlar.