Geceleri gökyüzüne baktığımızda ayın o muhteşem görüntüsüne hepimiz şahit oluyoruz. Görüntüsünün yanı sıra iyi bir ışık kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz.

Ancak görünüşe göre Çin’de Chengdu şehri için bu yeterli değil. Ay’ın geceleri Dünya’ya yansıttığı ışığı yetersiz bulup ondan memnun olmayan bölgedeki bilim insanları, güneş ışığını Dünya’ya geri yansıtacak ve geceyi hemen hemen gündüze çevirecek bir uydu yapmayı planlıyorlar.

Uydu, güneş battıktan sonra bile güneş ışığını tekrar Chengdu’ya yönlendirecek dev bir ayna. Chengdu Havacılık ve Uzay Bilimleri Mikroelektronik Sistemler Araştırma Enstitüsü’ne göre tasarım aydan sekiz kat daha parlak olacak ve şehrin sokaklarını yeterli ölçüde aydınlatacak.

Bu size tuhaf mı geldi? Gerçekten de tuhaf. 

Aynanın hiç bitmeyen parıltısının hayvanların doğal döngülerini ciddi şekilde etkileyebileceğine dair çok ciddi endişeler var ki bu haberi ilk okuduğumda benim de aklımdan geçen şey tam olarak buydu. Bilim insanları uzun zamandır ışık kirliliği ve hayvanların gündüz-gece ritmi konusunda araştırmalar yapıyorlar. Planı destekleyen bazı uzmanlar, hayvanların ritminin değişmeyeceğini zira bu uydunun var olan alacakaranlık parıltısından biraz daha fazlasını üreteceğini belirtiyorlar. Ancak uydu çalışana kadar bunu net olarak kimse bilmeyecek.

Uydu için çalışmalara çoktan başlandı. Projenin 2020 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor. Siz neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Sevgiler.

12
like
7
love
0
haha
7
wow
0
sad
0
angry
31 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
31 Yorum yazarları
enes gilIrmak KurtDEHA KARAKAYAEndymiontalhasarıkaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Gerçekten enteresan bir fikir. Kırk yıl düşünsem bunu yapmak aklıma gelmez. Açıkçası gündüz neyime yetmiyor derdim herhalde.

Endymion
Üye
Endymion

projeksiyon dışında bunu simule etmek imkansız gibi, gerçi bilmiyorum imkansız dediğimiz çoğu şey her geçen gün imkanlaşıyor

Çalı Kuşu
Yazar

Sonumuzu hazırlıyoruz Sıla:) Ne denilebilir ki istek ve arzularının kölesi insân elinden geldiği tüm gayretle sonunu hazırlıyor. Emeğine sağlık

Hasan Ertok
Üye

Yokkkk artık

Gülsüm Apiş
Üye

Enteresan,sıradısı gelişmeleri okumak bana keyif veriyor.Bu paylaşım için teşekkürler,bu tarz yazıların devamı gelir umarım.