Bir ordu düşünün ki tam 2000 yıldır toprağın altında. Atları, at arabaları, okları, kılıçları ile birlikte 2000 yıldır sessizce toprağın altında bekleyen bu askerler : Terracotta.

İlk duyduğumda çok ilgimi çekmişti, sonra yazılarını okudum, belgeselini izledim. Bu askerlerden bir kaçı İstanbul’a bile getirildi, gidip gördüğümde şaşkınlığım bir kat daha artmıştı.

Tam olarak zamanı bilinmese de 2000 yıllık oldukları tahmin ediliyor. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olmasa da kral Qin Şhi Huang ile ilişkilendiriliyor. Eski çağlarda kral öldüğünde, sevgilisi, cariyeleri, hizmetkarları, atları, hayvanları, ne varsa öldürülüp aynı mezara konulma geleneği vardı. Öteki dünyada bu öldürülen kişilerin krala hizmete devam edeceğine inanılırdı ( Bağlılığa bakar mısınız?)

Çin imparatoru ise kendisiyle beraber başka insanların öldürülmesini istememiş ve kendisine eşlik etmesi için toprak askerlerin yapılmasını emretmiş. Kilden bir kaç asker yapıp mezara koymamışlar ama. Tam 8000 asker yapılmış, bu askerlerin her birinin kıyafet, silah, ok vs. sahip olduğunu, her birinin farklı boyları ve yüz hatları olduğunu söylememiz lazım. İşin ilginç yanı da bu zaten. Kral hayattayken başlayan mezar ve ordu yapımı tam 30 yıl sürmüş ve 700 bin asker çalıştırılmış. (Bu nasıl bir manyaklık?)

1974 yılında ilk asker bir çiftçi tarafından bulunmuş sonradan yapılan kazılarda tam 8000 asker 500’den fazla at, 150 at arabası keşfedilmiş. Bu toprak askerlerin bulunduğunda son derece canlı gözüktüğü ancak havayla temas edince solduğu farkedilmiş bu yüzden çoğu asker hala yer altında beklemektedir.

Her birinin yüz ifadesi bile farklı olan tam 8000 asker. Gerçekten mantık sınırlarını zorluyor. Şu an dahi kazılar devam etmekte. 2020 yılında tamamlanması ve dünyaya sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Tam 2000 yıl önce vuku bulmuş bu askerin yapımı bence dünyadaki en gizemli olaylardan biri olarak varlığını koruyor.

14
like
6
love
0
haha
5
wow
0
sad
1
angry
25 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
25 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözKoray CömertMurat Siyliİlkay BozkuşDEHA KARAKAYA Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Çin medeniyeti bu konuda dünya medeniyetine büyük faydalar kazandırmıştır.

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgi, eline sağlık.

DEHA KARAKAYA
Üye

İlgimi çekti.

Hüseyin Çetin
Üye

Filmlere de konu olmuş bir olay

okan88
Yazar

İlk kez duyduğum bir şey. Gerçekten çok ilginç.