Kemalettin Tuğcu, en önemli ve başarılı Çocuk Edebiyatı yazarlarımızdandır. Gerek romanlarında kullandığı deyim ve atasözleriyle çocukların dil gelişimine, gerek zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır. 8 – 12 yaş grubu çocukların kişilik gelişimine de katkı sağladığı kabul edilen bir gerçektir. Kemalettin Tuğcu’nun romanlarının çocuklar için bu kadar faydalı olması, her romanının çocuklara okutulabileceği anlamına gelmez.

 

Ömer Seyfettin gibi, Tuğcu da birçok romanında ölüm, şiddet, intihar, cinsellik, savaş ve benzeri olgusunu işlemiştir. Bu romanlar çocuklar için oldukça sakıncalıdır. Bu yüzden Tuğcu’nun romanları çocuklara okutulmadan önce iyice bir incelenmelidir.

 

Kemalettin Tuğcu’nun kitaplarının birçoğunda, psikolojik olarak zarar gören ve yıpranan karakterler vardır. Çocuklar, kadınlar ve yalılar bu iddet türünü yaşayan kişilerdir. Çünkü yalnız ve korumasız durumdaki bu karakterler tacize ve saldırıya açıktır.

 

Tucu’nun eserlerindeki kız çocukları, genellikle annesini veya babasını (bazen de ikisini birden) kaybetmiş karakterlerdir. Yanına sığındığı insanlar, bu küçük çocuğu fazlalık ve sorun yuvası olarak görmektedir. Kızı bir hizmetçi gibi düşünüp kendi ilerinde kullanmayı ve her fırsatta aşağılamayı bir görev edinmişlerdir. “Kız Evlat”, “Köyden Gelen Kız”, “Dağdaki Yabancı” adlı romanlar, bu tür davranışların sergilendiği eserlerin bazılarıdır.

 

Kız olduğu için dışlanan ve kimse tarafından sahip çıkılmayan bir çocuğun hayatının anlatıldığı “Kız Evlat”, içerdiği iddet öğeleri ile birçok araştırmaya konu olmuştur. Bata annesi ve yakın akrabaları tarafından hor görülen kız, hayata küsmüş ve yalnızlığı kabul etmiştir.

 

“Balıkçının Kızı”, babası vefat ettiği için çalışmak zorunda olan bir kız çocuğunun yaşadıklarını ve tatile gelen ailelerle ilişkisini anlatmaktadır. Kız yöreye gelen yazlıkçılarla çatışmakta ve bazı kesimler onu aşağılamak istemektedir. Bu davranışlar eserde şiddetin yoğun olarak kullanılmasına neden olmuştur.

 

Kemalettin Tuğcu’nun kitaplarının temel karakteristik özelliklerinden biri, karakterlerinin maddi imkânsızlıklardan bunalmasıdır. Bunun doğal sonucu olarak da hastalıklar meydana gelecektir. Çünkü çalışmak zorunda olan karakterler, maddi yetersizlik yüzünden kendisine yeterince bakamazlar, er ya da geç hasta olurlar. “Annem evlere gündeliğe gidiyordu, dedi. Bir yerde üşütmüş, tam iki ay yattı evde.” ve “Paltosuz, başı açık geziyordu. Sokaklar onun sağlığını elinden almıştı. Daima nezleydi” cümleleri çalışmak zorunda olan karakterlerin durumunu gösterir.

 

Kemalettin Tuğcu’nun kitaplarında intihar konusuna çok fazla rastlanmaz. Çünkü onun eserlerinde yer alan karakterler her ne kadar maddi imkânsızlıklara, toplumsal baskılara, kişisel şiddete maruz kalsalar da Ömer Seyfettin’in kitaplarındaki kahramanlar gibi hayata sıkı sıkıya bağlı, azimli ve güçlü tiplerdir. Böyle bir kişilik yapısına sahip bireylerin intiharı düşünmeleri söz konusu değildir. Fakat bazen aşırı derecede yalnız kalan ve hayatının bütün yükünü omuzlamak zorunda kalan karakterler, bazı dönemlerde ölümü bir kurtuluş olarak düşünmektedir. “Soğuktan titriyordum. Kendimi öldürmek istiyordum.” örneği bu fikir yapısının ürünüdür.

 

Tuğcu’nun incelenen elli kitabında idam, sadece be yerde geçmektedir. idamın geçtiği cümlelerde idamın gerçekleşmesi söz konusu değildir. Sadece idama vurgu yapılmaktadır.

 

Tuğcu’nun incelenen eserlerinde savaşa ve savaş olgusuna gönderme yapan cümlelere pek fazla rastlanmaz. Sadece beş kitapta sava öğesine yer verilmiştir.

Sonuca gelirsek, bir kitap dahi çocuğun hayal dünyasında ve kişiliğinde onarılamayacak hasarlar bırakabilmektedir. Bu nedenle Kemalettin Tuğcu’nun romanları çocuklar için detaylı bir incelemeden geçmelidir.

10
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
Çalı KuşuÜmit temurhanKoray CömertKara pencemustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kara pence
Üye

Güzel

mustafa
Üye

Küçüklüğümüzde kesin bir eserini okumuşuzdur.

Muhammet Yiğit
Yazar

Küçükken okumuştum

Çalı Kuşu
Yazar

Her zaman ki gibi oldukça başarılı ve de makale niteliğinde bir çalışma oldu efendim, tebrik ederim.

Ümit temurhan
Üye

😇