Eğer çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak istiyorsanız bu konuda sizinde elinizi taşın altına sokmanız gerekiyor. Onlarla beraber kitap okuma saatleri yapmak elbette en güzel aktivite. Sadece kitap okuma saatleri yeterli gelmeyecektir, çocuğunuzun okuduğu kitabıda okumanız bu etkinliğin faydasını üst seviyelere çıkaracaktır.

Bunları nereden biliyoruz, çünkü oğlumuzun okuduğu kitapların çoğunu bizde okuyoruz. Kitap bittikten sonra kitabı yorumlamak, neler anlattığının beraberce özetini yapmak kitabın kalıcı olmasını sağlıyor. İşte bu nedenle çocuğunuzun okuyacağı kitaplarıda doğru seçmemiz gerekiyor.

Bu kitaplardan bir taneside “Sayı Şeytanı” isimli kitap. Hans Magnus Enzenberger isimli bir Alman yazar tarafından kaleme alınmış. Çocukların okul yıllarında korkulu rüyaları haline gelen Matematiği sevdirme amaçlı olarak yazılmış.

Kitap boyunca Robert isimli kahramanımız da Matematiğe karşı pek hoş olamayan duygular beslemektedir. Bir gece rüyasında bir sayı şeytanı görür ve hiyakemiz başlar. Bunu takip eden günlerde sayı şeytanı ile her gece rüyasında karşılaşan Robert’in kafasında ki matematikle ilgili bütün sorular cevaplanır. Robert matematiğin korkulu birşey olmadığını aksine eğlencveli birşey olduğunu farkeder. Elbette kitabı okuyan okuyucuda bundan farklı bir duyguya sahip olmuyor.

Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini adım, adım anlatıyor sayı şeytanı. Robert önceleri bir direnç göstersede bu işlemlerin ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu anlıyor sonunda.

Bu kitap Can Çocuk tarafından yayınlanmış, 9 yaş ve üstü için öneriliyor. Aslına bakarsanız bu kitabı belkide ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin okumasında fayda var. Öğrencilerine matematiği sevdirmek için bu kitapdan bazı kopyalar alabilirler.

Kitap okumuyoruz, çocuklarımızın kitap okuması için fazla bir çaba sarfetmiyoruz. Ama unutmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi çocuğumuzun gelişimi için onlara bu yetkinliği kazndırmamız. Elbette televizyon seyredecekler, bilgisayarları ile oynayacaklar fakat kitapda okuyacaklar. Eğer bu alışkanlığı kazanamazlar ise ilerideki hayatlarına yeterince hazırlanmamış olacaklar.

Eğer çocuğunuzun iyi bir insan, iyi bir vatandaş olsun istiyorsanız ona kitap okumayı sevdirin.

6
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Kasim ekimyellowredSamet AkbulutMaydoganmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ycdhat that
Üye

kitap okumak birilerini rahatsız ediyor

Kasim ekim
Üye

bu kitabı alıp okutmak lazım her çocuga matematiği sevdirmemiz lazım çocuklara bu kitapta yararlı olucagına eminim

yellowred
Yazar

Bana çok uzak böyle şeyler

Samet Akbulut
Üye

Çocuk yok ki okutalım bee 🙁 ama aklımin bir koşesinde bulunsun

Maydogan
Üye

8 yil sonra alacagim 🙂