Arkeolojik kazılarda bulunan Roma dönemine ait kalıntılarla ilgili serimizin ikinci yazısıyla tekrar sizlerleyiz.

Locusta Kaç Kişiyi Öldürdü?

Locusta hakkında söylenenleri okurken fonda “kadehinde zehir olsa ben içerim bana getir” şarkısını açmanızı tavsiye ederim. Birinci yüzyılda yaşayan Locusta, dünyanın ilk seri katillerinden olmak gibi kötü bir şöhrete sahip. Bu tanım belki haksız olabilir, belki de tamamen gerçek. Tarih Locusta hakkında kesin konuşamıyor, işte nedeni:

Locusta aslında insanları zehirleyen birisi olarak değil, bir kimyager olarak biliniyordu. Zehir alanında uzmanlaşmıştı. Nero ve annesi Agrippina gibi birkaç yüksek profilli müşteri kapmıştı. Nero Locusta’nın yaptığı işi sevdi ve onun yeni zehirler yapabileceği, zehirler hakkındaki her şeyi sonraki nesillere aktarabileceği bir okul inşa etti.

Yine de ortada bir problem var. Locusta’nın çalışmaları günümüze ulaşmadı. Yaşadığı dönemde Tacitus gibi tarihçiler tarafından tutulan kayıtlarda kendisi hakkında birkaç satır dışında hiçbir bilgi yok. Onun hayatı ve yaptığı kötülükler hakkında bildiklerimiz spekülasyondan ibaret. Locusta’nın on yıldan fazla Nero’ya bağlı kiralık zehirleyici olarak çalıştığı, ardından Nero’nun varisleri tarafından 68 veya 69 yılında idam edildiği iddialar arasında, ama gerçekten böyle mi oldu, bilmiyoruz.

Kaynak

Ham Hill’de ne oldu?

Ham Hill, eşsiz manzaraya sahip Somerset kırsalında yer alan, Demir Çağına ait bir kaledir. Burası birkaç yıldır Cambridge ve Cardiff Üniversitelerinin ortak kazı yeri haline geldi. Elbette geçmişe ait kalıntıları eşelerken ilginç şeyler bulmayı bekliyorlardı. Kazı ekibi, Romalıların Britanya’ya doğru genişlediği yıllara ait, ilginç olmanın ötesinde korkunç izlere rastladı. Kazı yerinde doğranmış ve etleri ayrılmış, gömülmüş ya da vahşi hayvanların yemesi için bırakılmış insan vücudu parçaları bulundu.

BBC’ye göre cesetlerin birçoğu kale surları boyunca gömülü halde bulundu. Cesetler yaklaşık milattan önce 100 yılına tarihlendi. Hepsinden ilginç olan ise birçoğu yirmili yaşlarda kadın iskeletlerinin çok fazla oluşuydu. Cambridge’den Dr. Marcus Brittain, The Independent’e yaptığı açıklamada “kitlesel ölümler büyük olasılıkla bir katliam sonucu gerçekleşir, bulunan kemiklerin çoğunda katliam yaşandığına dair izler taşıdığını gördük” dedi.

Ham Hill’de ne olduğu henüz belirsiz, fakat arkeologlar orada bir tür acımasız çatışmanın meydana geldiğini öne sürüyor. Belki de Demir Çağında yaşayan bazı Britonlar (Britanyalılar) onları soyunu kökünden kazımak istemişti. Daha sade bir hayat yaşamak için keşke geçmiş zamanlarda yaşasaydım dediğinizde Ham Hill’i aklınıza getirin.

Kaynak

Taş Dilli Adamın Hikayesi

İnsanların ölümle her zaman garip bir ilişkisi vardır ve dünyadan göçüp giden sevdiklerimizin cansız bedenleri ve geride bıraktığı eşyalarına ilişkin uygulamalar kültürden kültüre değişkenlik gösterir. Ocak 2017’de Guardian, defnedilmesi herhangi bir kültürden aşina olduğumuz türden olmayan bir adamı haberleştirdi.

Northamptonshire bölgesinde gömülmüş olan adamın yaşı Roma’nın Britanya’da hakim olduğu döneme, yani yaklaşık 150 yılına tarihleniyor. Adamın cesedi sırtüstü gömülmüş. Arkeolog Simon Mays, toplumda tehdit oluşturan kimselerin bu şekilde gömülebildiğini belirtiyor. Ancak bir sorun daha var. Adamın dili yok. Dilinin yerinde bir taş var.

Mays’e göre adam kendi dilini kesmiş ya da ısırarak koparmış. Çene kemiğindeki enfeksiyon, dilinin henüz hayattayken koparıldığını gösteriyor. Roma Britanyasında yitirilen bir organın yerine bir nesne yerleştirme davranışı çok nadirdi ancak bilinirdi. Bu olayın neden gerçekleştiğinden kimse emin değil. Öteki dünyaya eksik bir bedenle gitme girişimi olabilir. Bir vücut parçasını cansız bir nesneyle değiştirmek, bir cezalandırma yöntemi de olabilir. Tanrı aşkına ahbap, bu herif ne yapmış böyle ha?

Kaynak

6
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Çalı KuşuAhmet BoztürkHüseyin çetinReha KarakayaTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Bu serinizi büyük ilgiyle okuyorum. Her olay birbirinden ilginç. İnsanın kafasında soru işaretleri bırakıyor. O döneme dair merakı perçinliyor.

muptezel
Üye

Yapılış amacı belli olmayan çok sayıda yapıya sahip olmaları diğer eski kültürler de dahil olmak üzere akıllara ınsan dışı varlıkları getirmiyor değil.

mustafa
Üye

Zaten şu antik Roma’nın sırlar ve tarihi eserleri bir türlü bitmiyor.

The Qreyo
Üye

Güzel bir yazıydı gerçekten. Kaleminize sağlık

Sinan
Yönetici

Tehdit oluşturan bir insansa şayet o adamın dilini başkası kesmiştir bence. Bu ihtimal daha yüksek. İlginç ve sıkılmadan okuduğum iki hikayeydi, emeğine sağlık Nazgül :))