Kardiyo, esneme, ataklık, kas güçlendirme… CrossFit hepsini karşılıyor. Çok zorlu bir spor, kabul. Fakat temelinde yatan birkaç kurala dikkat edilmezse, disiplini yeni başlayanlar için oldukça sarsıcı olabiliyor.

Bu spor, kaslarını geliştirmek, sınırlarını zorlamak ve rahatlamak isteyen herkesin yapabileceği en faydalı sporlardan biri. CrossFit’ten bahsetmek gerekirse; Amerika menşeili olan bu spor, atletizm, jimnastik ve halter gibi çeşitli ve zorlu sporları kendi içinde harmanlar. Bir saatlik seans, halat idmanı, barfiks veya malzemesiz egzersizler gibi çok sayıda aktiviteyi gerçekleştirmeye yardımcı oluyor. Etkisi çok miktarda kaloriyi yakmak olarak bilindiği için, disiplini daha spora yeni başlayanları bile kendine çekiyor.

CrossFit bir salonda yapılır. Bu sade salonlar, içlerinde günlük eğitim için ihtiyaç duyulan tüm malzemeyi barındırırlar. Disiplinin en iyi biçimde uygulanabilmesi için salon seçimi başlıca şeylerden biridir. Çünkü CrossFit’in özelliklerinden biri de her katılımcıyı önemsemeye dayanır. Yapılan hareketler oldukça fazla ve çok tekniktir. Bu yüzden yeni başlayan her kişi mutlaka yakından takip edilmelidir. “Antrenör eğitici ve motive edici olmalıdır. Eğitimler herkesin yapabileceği seviyede ve profesyonel bir performans sergilemek zorunda bırakılmaksızın yapılmalıdır. Bazı salonların kontenjanları maksimum seviyeye ulaştığı halde, bazı spor kulüpleri ısrarla otuz kişiyle antrenman yaptırır. Bu şartlar altında koç herkese eşlik edemez. Bundan dolayı spora başlayacağınız salon yetkilileriyle mutlaka görüşün.”  diyor fizik gelişim uzmanı Vincent Pedraza.

İyi bir seçim yaptığınızdan emin olmak için, yaptığınız egzersizlerin saatlik çizelgesini hazırlayın. Böylece aldığınız verimi de hesaplamış olursunuz. Ders aldığınız grubun katılımcılarını ve grubun ortamını inceleyin. Merak ettikleriniz varsa, çok tecrübeli ya da yeni başlayanlarla konuşmayın. Çünkü her iki grubun da beklentileri çok farklıdır.

Çok Hızlı İlerlemek İstemek

Antrenör Lucile Woodward, “Başlıca yapılan hatalardan biri ise daha başlangıçta hemen kilo vermek istemektir” diyor. Grubun içindeki rekabet ortamından dolayı, yeni başlayan kendini riske atıyor ve daha ilk seanslarda çok çok hızlı hareket edip, alışkın olmadığı yükleri kaldırmaya çalışıyor. Bu yüzden de sakatlanmalar meydana geliyor. Antrenörler elbette talimatlarda yer alan hareketlerin tekrarlanacağını ama yapmayı iyice öğrendikten sonra rekabet ortamına girişilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Risk taşıyanların yalnızca yeni başlayanlar olduğunu düşünmeyin. Yeterince ısınmadan başlanan yoğun tempodaki spor da sakatlıklara sebebiyet verebilir. Spor esnasında aşırı hızlı hareket etmek ve yorgunken katılımda bulunmak da sakatlık sebepleri arasında yer alıyor.

Teknikleri Es Geçmek

CrossFit katılımcıların istedikleri hareketleri büyük bir ustalıkla bir araya getirir ve işi ağırdan alarak alıştıra alıştıra yaptırır. Lucile Woodward, “CrossFit’te çok hızlı ilerliyoruz. Bu nedenle her bir antrenör, teknikleri ustalaştırarak eğitimlere devam edilmesi gerektiğini düşünüyor.”

Bazı salonların ilk 4 seansında temel acemi eğitimleri yapılır. “Bu şekilde başlanmasının sebebi, temel pozisyonlar ve düzgün yapılan hareketler ile kişilerin tamamen güvende olmalarını sağlamak içindir” diyor CrossFit Original Addicts’in Paris sorumlusu Joachim Marty. Yaklaşık olarak günde 1 ila 1.30 saat arası bu temel egzersizleri gerçekleştirmenizin sizin için çok daha sağlıklı olacağının altını çiziyor. Kısacası, sadece kaslanmaya ya da kasları güçlendirmeye odaklansanız bile, bu 4 dersi asla atlamayın.

İyileşme Süresi Bırakmamak

Joachim Marty, “CrossFit bağımlılık yapar. Öyle ki, bazıları atlamış oldukları ve gelecek seansları birleştiriyorlar ve vücudun kendisini toparlamasına izin vermiyorlar. Oysa ki bu tonda yapılan antrenmanlar fiziksel yaralanmalara neden olabilirler. Vücudun kendini toparlayıp iyileşebilmesi için, minimum iki günlük bir boşluk bırakılması gerekiyor.” Lucile Woodward ise iki ila üç ayda bir, bir hafta sürecek gerçek bir mola öneriyor, “ Bu spor vücudu bir tempoya sokuyor. Bir haftanın sonunda kaslar kendilerini normalden daha hızlı onarıyorlar ve kişiler spora başladıktan sonra daha iyi performans gösteriyorlar.”

Porsiyonlara Dikkat Etmemek

Günlük antrenman sırasında enerji sarfiyatı maksimum seviyeye ulaşsa da, bu durum sonradan sağlıksız beslenmeye asla sebep değil. Lucile Woodward, “Beslenme, işleri tam tersine çevirmemek için dikkat edilmesi gereken en önemli adımdır. Bolca sebze yemek ve tahıl tüketmek, buna ek olarak bolca su içmek gerekir. Bu arada, hayvansal protein tüketmemeye de özen göstermelisiniz. Çünkü böbrekler çok yoğun çalışılan seansların ardından, vücuttaki artık besinleri ortadan kaldırmak için çok uğraşıyorlar. Aşırı yemek yiyerek onlara çok yükleniyoruz. Bu yüzden sindirimsel problemlerin yanında, bağırsak hastalıklarının ortaya çıkmasına da sebebiyet veriyoruz.”

KAYNAK

25
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
21 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Can canSinan ParlakTriskacocuHalis çıldırMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Yazı noktasında söyleyecek tek şey oldukça başarılı olduğudur kanaatimce. Ancak spor noktasında abartılı bir aktivite olduğunu düşünüyorum. İnsan vücudunun bu denli zorlanmasına karşıyım. Ayrıca estetik anlayışımdan da uzak bir spor. Tabi herkesin abarttığını da iddia etmiyorum. Her şey kararında güzel. Emeğinize sağlık efendim

Mehtap Mehtap
Üye

Kadını gördüm ve korktum

mustafa
Üye

Teşekkürler güzel bir yazı olmuş. Bu tip sporlara merakı olanlar için güzel bir yazı olmuş.

Can can
Üye

CrossFit bir salonda yapılır. Bu sade salonlar, içlerinde günlük eğitim için ihtiyaç duyulan tüm malzemeyi barındırırlar. Disiplinin en iyi biçimde uygulanabilmesi için salon seçimi başlıca şeylerden biridir. Çünkü CrossFit’in özelliklerinden biri de her katılımcıyı önemsemeye dayanır. Yapılan hareketler oldukça fazla ve çok tekniktir

Sinan Parlak
Üye

şin pirinin olayı 100 kelimede özetlediği bir yazısı vardır; elimden geldiğince 100 kelimede çevirdim. şudur: “et-sebze, fındık-fıstık vs…, biraz meyve ve azıcık da nişastalı yiyeceklerden tüketin; şekerden uzak durun. aldığınız besinler genel olarak kilo almaya meylettirici değil de yapılan egzersizleri destekleyecek düzeyde olsun. başlıca halter egzersizlerini yapın: deadlift, clean*, squat, silkme ve koparma. aynı şekilde, jimnastiğin temellerde de ustalaşın: barfiks, dips, ipe tırmanmak, şınav, mekik, amuda kalkıp şınav çekmek, pirouette, takla, spagat, ve genel tutunma hareketleri. hızlı ve zorlayıcı şekilde bisiklete binin, koşun, yüzün, kürek çekin, vs…; haftanın beş-altı günü tüm bunları mümkün mertebe karıştırarak egzersizlerinize dahil edin. rutin düşmandır.… Oku »