Tarım alet ve makineleri sanayinde üretilen makine ve ekipmanlar tarım sektöründe mekanizasyonu sağlayarak, tarımsal üretimi doğa koşullarına bağımlı olmaktan kurtarmakta, daha bol ve kaliteli ürün sağlanmasına yardımcı olmakta, üretim işlerinin zamanında yapılması ile gecikmeden doğacak kayıpları önlemekte, kırsal kesimde çalışma koşullarını iyileştirerek tarımsal iş verimini yükseltmekte ve kırsal kesimde teknik bilgi ve beceriyi geliştirmektedir.

Tarım alet ve makinelerinden traktör, motorlu pulluk, buharlı pulluk, harman makineleri, tınaz makinesi ve ekin biçme makineleri gibi daha ziyade yüksek teknoloji düzeyine sahip makineler üzerinden bir teknoloji tarihi yazımına çalışılmıştır. Türk tarım alet ve makineleri teknoloji tarihi aşağıdaki gibi üç döneme ayrılabilir.

I. Dönem: 1860’lardan Cumhuriyet’in kuruluşuna tarım alet ve makineleri teknolojileri,

II. Dönem: 1923-1949 yılları arasında tarım alet ve makineleri teknolojileri,

III. Dönem: 1949 sonrası tarım alet ve makineleri teknolojileri.

Birinci dönem, tarım alet ve makineleri teknolojisinde büyük oranda Batı’dan yapılan ithal teknolojiye bağımlı olunan dönemdir. İkinci dönem, tarım alet ve makineleri teknolojilerinde Batı’yı yakalama çabalarının olduğu ve belli ölçüde bu çabaların sonuçlarının alındığı dönemdir. Üçüncü dönem ise özellikle ikinci dönemde başlatılan bilimsel çalışmaların öneminin azaldığı, daha çok dış kaynaklı teknolojilerin hâkim olduğu bir dönemdir.

11
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Çalı KuşuHüseyin çetinyellowredSinanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mkkomkeser
Üye

Güzel

demir.demirgil
Üye

Teşekkürler hocam

Çalı Kuşu
Yazar

Büyük bir azimle başlanılmış bir projenin giderek nasıl pes etmeye meylettiği gösteren bir tarihi süreç. Çok mu erken vazgeçiyoruz yoksa çok mu ileri görüşlüyüz anlaması çok güç demeye varıyor insânın yüreği

Hüseyin Çetin
Üye

Harika bilgilendirici bir yazı olmuş ellerine sağlık

yellowred
Yazar

Teknoloji muazzam bir hızla ilerlemiş.