Animal Planet’in sualtı belgeselinden tam bir ay sonra NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) “Suda yaşayan insansı varlıklarla ilgili bugüne kadar hiçbir resmi belge tespit edilmemiştir” açıklamasında bulunmuştu. Yani bir anlamda suyun derinliklerinde yarı insan yarı balık canlıların yaşadığını kesin bir dille reddetti. 

DENİZKIZI EFSANESİ NEREDEN GELİYOR?

Gelelim tarih boyunca ne gibi denizkızı mitlerinin karşımıza çıktığına…

Denizkızlarının varlığıyla ilgili ilk efsane M.Ö. 1000 yılına dayanıyor.

Hikayeye göre Suriyeli bir tanrıça balığa dönüşmek için bir göle atlamış. Fakat güzelliğini kaybetmemiş sadece bacakları bir balık kuyruğuna dönüşmüş. O günden bu yana her kültürde farklı farklı denizkızı hikayeleri anlatılır.

Bu hikayelerden en popüleri ise Kristof Kolomb’un yer aldığı hikaye. 1493’te Haiti yakınlarında denizkızları olduğunu belirlediklerini açıkladı. Fakat gördükleri öyle masallarda anlatılanlar gibi güzel yüzlü, havalı denizkızları değildi. Hatta kızdan daha ziyade bir erkeği andırıyordu.

Kaptan John Smith ise yaptığı yolculuklarda gördüğünü söylediği denizkızları ile ilgili şu iddialarda bulundu: “Kanada’da Newfoundland adası kıyılarında kocaman gözlü, yeşil saçlı bir denizkızı gördüm. Hatta belden aşağısının balık olduğunu fark edene kadar ona aşık olmuştum!”

Denizkızlarından bahsederken Yunan mitolojisini es geçmek olur mu? Efsaneye göre, sirenler bir adada yaşayan deniz yaratıklarıdır ve denizkızlarından farklı olarak iki kuyrukları vardır. Yaşadıkları ada uçurumlar ve kayalarla çevrilidir. Buralarda dolaşan denizciler, sirenlerin söylediği şarkıdan büyülenip gemilerini kayalıklara doğru sürmüşler. Yunan mitolojisine sirenler büyüdikleri denizcileri yerler.

TSUNAMİ SONRASI KIYIYA VURAN DENİZKIZI!

2004’te Hindistan’ın Chennai kentindeki tsunami sonrası bulunduğu iddia edilen ‘ilginç yaratık’ın denizkızını andırması efsanelere konu olan deniz canlılarının gerçekte var olduğu kanısını güçlendiren kalıntılardan biri oldu. Sahile vurduğu iddia edilen bu yaratık Egmore Müzesi’nde sergilendiği söyleniyor.

 

10
like
2
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Ayşenur TavukçuoğluBayram YiğitThe QreyoElizabetkaan yalçın Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
The Qreyo
Üye

Aklıma hemen izlediğim kore dizisi geldi. The legend of the blue sea… deniz kızı ile prensin hikayesi.

Ayys
Üye

Hemen hemen her kültürde yer bulmuş ilginç bir fenomen.

Bayram Yiğit
Üye

Gerçek değil tabikide

Elizabet
Üye

Denizin altındaki büyülü dünyaya dair, dünyamıza ve evrene dair bilmediğimiz milyarlarca gerçekten biri de bu olabilir. Bence görmediğimiz şey yoktur mantığı çok saçma deniz altı dünyasında keşfedilmeyi bekleyen öyle çok gizem var ki… bence gerçek olma ihtimali var ne demişler ateş olmayan yerden duman çıkmaz

kaan yalçın
Yazar

Tabikide gerçek değil.Saçmalık.