2010’da The New York Times , D on yılların en çok konuşulan eki D vitamini olarak adlandırdı. Yaklaşık 10 yıl sonra, “güneş ışığı vitamini” üzerindeki çılgınlık ölmedi. Geçen yıl Times , milyonlarca insanın depresyon ve yorgunluğu engelleme, hatta kansere yardım etme umutları içinde D vitamini takviyesi aldığını bildirdi.

“Genel D Vitamini oldukça etkilenmiş” diyor, Mass General Hastanesi’nde doktor ve Harvard Health bloguna katkıda bulunan Monique Tello“Şu anda vogue vitaminlerinden biri. Aynı zamanda akademisyenler arasında da tartışmalı bir şey var, çünkü D vitamininin sağlıklı seviyelerinin ne olduğuna ve buna ne kadar ihtiyacımız olduğuna dair iki bakış açısı var. ”

Peki, D vitamini vücut için ne yapar, doğru miktar nedir ve kimin bir ek alması gerekir? Bilmen gerekenler.

D vitamini nedir ve ne yapar?

Araştırmacı ve İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Francesca Crowe, D vitamininin bağırsakta kalsiyum emilimine yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. D vitamini aldığımızda vücutlarımız kalsitriole, vitaminin aktif formuna dönüştürür. Kalsitriol daha sonra vücudu bağırsağın iç bölgesinden, duvarından ve kandan kalsiyumu taşımak olan bağırsakta bir avuç protein üretmesini ister. “D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir” diyor. Kalsiyum büyümeye ve güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olduğundan, çalışmalar D vitamini eksikliğinin kemik hastalıklarına yol açabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı kemiklere ek olarak, D vitamini için başka sağlık yararları da olabilir. Örneğin, bazı çalışmalar kardiyovasküler hastalıklar üzerinde potansiyel olumlu etkiler göstermiştir ve bazı uzmanlar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde respiratuar enfeksiyon oranlarını düşürebileceğini öne sürmektedir. Ama bunlar iyi bir şekilde yerleşmemiş, Crowe diyor.

D vitamini nereden almalısın?

Endokrin Derneğinin D vitamini ile ilgili kurallarına göre , güneş ışığına maruz kalmak çocuklar ve yetişkinler için en önemli kaynaktır. UV ışınları cildimize çarptığında, cildimizin doğal olarak içerdiği 7-dehidrokolesterolü D3 vitaminine dönüştürerek D vitamini sentezini tetikler. Bu molekül daha sonra karaciğeri ve kalsitriole (aktif formülasyon) dönüştürdüğü böbreklere doğru ilerler. Gıdalar ve takviyeleri de bu aktif türü sağlayabilir.

D vitamini eksikliği riski kimde?

Crowe diyor ki, eksik olup olmayacağınıza dair birçok faktör var. Bazı popülasyonlar daha fazla risk altındadır; yaşlılar, güneşte daha az zaman harcayanlar ve yeterince güneş ışığı almadıkları için evden kaçan hastalıkları olanlar; koyu tenli insanlar (çünkü melanin cildi vurmak için UVB ışınlarının miktarını azaltır); cildinin büyük bir bölümünü örten, dini amaçlar gibi; ve çölyak hastalığı olanlarda olduğu gibi kalsiyum emilimi ile ilgili problemleri olan insanlar da D vitamini ememezler.

Tello, “Bu gruplar ek alıyor olmalı” diyor. Amerikalılar için 2005 Beslenme Kuralları ayrıca D vitamini 25 mikrogram tüketmek yüksek riskli gruplar çağırdı

Güneş kremi, bulut örtüsü ve kirlilik, ne kadar güneş ışığını aldığınızı da etkileyebilir, bu yüzden çok güneş almayan şehirlerde yaşayanlar da risk altında olabilir, diyor Crowe.

Eksik olduğunda ne olur?

Yeterli D vitamini almamak bazı ciddi ve korkutucu sonuçlara neden olabilir. Crowe, çocuklarda bir eksikliğin “yeterli miktarda kalsiyumu ememediklerini” ifade ediyor. Çocuklarda, güneşte herhangi bir zaman harcamadıkları sürece, bir eksiklik genellikle vücutlarından gelen şeyleri düzgün bir şekilde ememez. Bu, ilk olarak 17. yüzyılda tarif edilen ve kemik dokusunun düzgün bir şekilde mineralleşemediği, kolayca kırılabilen ve deforme olabilen yumuşak, zayıf kemiklere neden olan bir durum olan raşitizmlere yol açabilir.

1930’larda ABD hükümeti milletin sütünü gerekli vitaminle takviye etmeye başladıktan sonra raşitizm ABD’de nadir bir hastalık haline gelmişti. Ancak bazı çocuklar risk altındadır. Rickets, anneleri sadece anne sütüyle besleyen bebeklerle ilişkilendirilmiştir, ancak annelerin kendileri çoğunlukla güneşten fazla güneşten korunmak için D vitamini eksikliği taşırlar. Ayrıca, gündüz bakım programlarının çok fazla açık hava aktivitesine sahip olmayan ve NIH’ye göre genetik farklılıkların sonucu olan çocuklarda da bulunmuştur.

Crowe, İngiltere’de son yıllarda artan sayıda çocuğun bu durumu yaşamış olduğunu söylüyor. “Bunun başlıca nedeni daha fazla göç olduğu için” diyor. “Koyu renkli cilde sahip olan insanlar, C vitamini elde etmek için cildini açık tenli birinden daha uzun süre güneşe maruz bırakmalıdır.” Daha koyu bir cilde sahip olan insanların çok fazla güneş ışığına sahip bir yerden uzaklaştıklarında sıkça ortaya çıktığını söylüyor. çok daha az olan bir.

Yetişkinlerde, zayıf kemiklerle sonuçlanan osteomalazi denilen benzer bir durum, düşük D vitamini gelişebilir. Tello bu durumun osteoporozla da bağlantılı olduğunu söylüyor. Roketler ve osteomalazi, reçeteyle güçlendirilmiş D vitamini takviyelerinin tedavisi ile tersine çevrilebilir.

Anekdot olarak, düşük D vitamini seviyeleri de, yorgunluk, nöbetler ve kalp kasındaki değişiklikler ile bağlantılı olmuştur. Ancak, D vitamini seviyelerinizin ne kadar düşük seviyeye inmesi gerektiğini veya başka faktörler söz konusu ise, yeterli veri veya çalışma yoktur.

Çok fazla D vitamini alabilir misin?

Doğal olarak elde edilen D vitamini kaynaklarının sizin için kötü olmasa da, vücut, güneş ve yiyeceklerden ne kadar D vitamini aldığınızı ve kışın saklayabildiğini kontrol eder – çok fazla almayla ilgili gerçek tehlikeler vardır. eki.

Times ‘Gina Kolata geçen sene bazı insanların “bu kadar yüksek dozlarda tehlikeli olduklarını, iştahsızlığa, mide bulantısına ve kusmaya neden olabileceğini” bildirdi .

Tello, bunu da kendi uygulamasında yaşadığını söylüyor. “Bu eki günlük olarak alan hastaları gördüm, çünkü kendileri için iyi bir şey yaptığını düşünüyorlardı.” D vitamininin yüksek seviyelerinin bir sonucu olarak orta derecede yüksek kalsiyum seviyeleri abdomene yol açabilir. ağrı, sık sık işemek, ve böbrek taşları; Bu kemikleri bile zayıflatabilir. “İnsanlar böyle şeyler hissediyor ve nedenini bilmiyor olabilirler.”

9
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Mehtap MehtapReha KarakayaHüseyin çetinyellowredMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Avuç içleri, dirsek içleri ve ayakların güneş ışınlarını görmesi gerekiyor. Yalnız hangi saatlerde alımı noktasında itilaflar yok değil. Emeğinize sağlık efendim

turuncumavi
Üye

Sinan a katılıyorum Güneşe çıkın

Sinan
Yönetici

Alımı çok kolay ve ücretsiz bir vitamindir. Güneşe çıkmak yeterli. Çıkın şu evlerden, kafelerden…

mustafa
Üye

Ne yaparsam yapayım sürekli bende eksik çıkıyor.

Mustafa
Üye

bu çağda alımı en zor olan vitaminlerden biri