Zaten çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığınızı azaltabilecek bazı şeyleri biliyorsunuz. Tütün ürünleri kullanmamak, güneşte olduğunuzda cildinizi mümkün olduğunca korumanız vs. Ancak kansere yakalanma olasılığınızı azaltacak bir faktör olarak yeme-içme konusundaki zaman seçiminiz üzerine düşündünüz mü? Muhtemelen hayır; ama yeni araştırmalar bunu düşünmek isteyebileceğinizi gösteriyor.

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışma, bir kişinin akşam yemeği yeme zamanı ile göğüs kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere belirli kanser türlerini geliştirme riski arasında bazı ilginç bağlantılar arıyor.

Araştırmacılar, “Modern yaşam, deneysel çalışmalarda bireyleri olumsuz etkilediği kanıtlanan uyku ve yeme kalıplarını içerir. Yemeklerin zamanlamasının meme kanseri ve prostat kanseri riski ile ilişkili olup olmadığını değerlendirdik.” şeklinde açıklama yaptı.

Araştırmanın özü bir kişinin yatmadan önce son yemeğini ne zaman yediğine odaklanıyor. Akşam saat 9’dan önce yemek yiyen ya da bundan en az birkaç saat önce yemek yiyen kişilerin kansere yakalanma riski önemli ölçüde azalıyor. Bilim adamları, bu kişilerin, akşam 10’dan sonra akşam yemeği yiyenler veya uyumadan hemen önce yemek yiyenler ile karşılaştırıldığında kanser riskinde % 20’lik bir düşüş yaşadıklarını söylüyorlar.

Araştırmacılar binlerce kişinin yeme alışkanlıklarını izlediler ve uzun vadede kanser geliştirip geliştirmediklerini araştırdılar. Bu rakamlar, daha sık görülen bazı kanser türlerinden kaçınmayı umuyorsanız erken akşam yemeklerinin çok faydalı bir şey olduğunu gösteriyor. Ancak bilim adamları hala bunun nedenini tam olarak bilmiyorlar. Tam olarak nasıl olduğunu söyleyemeseler de önemli bir rol oynadığını düşünüyorlar.

Siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Gece atıştırmalarını sever misiniz? Akşam yemeği saatleriniz düzenli midir? Belli bir saatten sonra ağır atıştırmalıklar yememeye özen gösterir misiniz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Sevgiler.

13
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Osman36İlkay BozkuşReha KarakayaHüseyin çetinyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ferhatdemirci
Üye

ben genelde 18.00 gibi akşam yemeği yiyorum ve sabah 07.00 veya 08.00 gibi kahvaltı yapıyorum o yüzden bişiler atıştırmak zorunda kalıyorum. 🙁

ayzek
Yazar

ben 7-24 yemek yerdim olmadı şimdi bu 🙁

Endymion
Üye
Endymion

saat 6’dan sonra birşey yememeye çalışın

okan88
Yazar

Belli bir saatten sonra bir şeyler yemenin zararlarından haberim vardı ama kanser riskini %20’lere kadar etkilendiğinden haberim yoktu. Güzel ve faydalı yazın için teşekkürler Sıla.

Reha Karakaya
Yazar

Akşam 7 den sonra yememeye çalışıyorum.Metabolizma geceleri yavaşladığı için sindirim yavaşlıyor. Kilo alımını da hızlandırıyor.