Merhabalar çok kıymetli popzingo sakinleri. Ben serilerin efendisi Süleyman.

Bu fanzinimde yepyeni ve bir o kadar da faydalı olacağını düşündüğüm bir seriyle karşınızdayım. Bu serimizde günlük hayatta kullandığımız veya herhangi bir şekilde karşımıza çıkan, kulağımızın illaki bir yerden aşina olduğu vb. kavramları inceleyeceğiz. Doğru bildiğimizi sandığımız yanlışları görüp kelime haznemize yeni kavramlar kazandıracağız. Yani kısacası, “Panik yok, çok eğleneceyuk!” aynı zamanda da öğreneceyuk tabii 🙂 O zaman sabırların sınırını daha fazla zorlamadan “kavramlar” serimizin ilk bölümü başlasın… (Ihım ıhım, başlamadan önce bir konuya değinmek isterim. Fark ettiyseniz “serimizin” dedim çünkü bu seri hepimizin. Sizlerden de yorum olarak seriye eklenmesini istediğiniz kelimeleri belirtmenizi istirham etmekteyim. Sevgilerle…)

İlk bölümümüzde; günlük hayatta birçok insanın aslında ne anlama geldiğini bilmeden, argo olarak kullandığı bir kelimeyi işleyeceğiz; “ANGUT”

Angut kelimesini her insan günlük yaşantısında illaki duymuştur. Angut kelimesi genelde karşıdaki kişiyi küçük düşürmek, aşağılamak gibi hoş olmayan amaçlarla argo olarak kullanılır. Ama bakın işin aslı neymiş.

Günlük hayatta argo olarak kullandığımız “angut” kelimesi aslında bir kuş türünün ismidir. Angut kuşları, ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen dalıcı yaban kuşlarıdır. Angut ismi, Divanu Lügati’t Türk’te; “Ördeğe benzer kızıl renkli bir kuş, angıt.” şeklinde tanımlanır. Angut kuşlarının mensup olduğu “Tadorna” cins adı; “benekli su kuşu” ve “ferrugo” anlamlarına da gelmektedir. Vay be amma bilimsel ve karmaşık bir hal almaya başladı bu yazı. Sizi bilmem ama bu benim için fazla resmi. Konuyu biraz yumuşatarak ve hafiften renklendirerek devam edelim. İsim üzerinde bu kadar durduktan sonra sıra angutumuzun özelliklerinde.

Angut kuşları 58-70 cm uzunluğunda olup, 110-135 cm kanat genişliğine sahiptir. Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya’da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, türün gerçek yerleşim bölgesi; güneydoğu Avrupa’dan Orta Asya’da güneydoğu Çin’e kadar olan bölgelerdir. Kuşlar çoğunlukla kışları geçirmek üzere güney Asya’ya göç ederler. Burası da fazla karmaşık oldu ama yapacak bir şey yok artık idare edicez

Bizler bu harika kuşların ismini olumsuz yönde kullanıyor olsak da aslında angut kelimesi bir iltifat bile sayılabilecek niteliktedir. Angut kuşları, yeryüzündeki kuş türleri arasında tek eşli olan nadir türlerden birisidir. Eşi ölen angut kuşlarının, başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından kalan ömrü boyunca yas tuttuğu bilinir. Ne sadakat ama. Aynı zamanda angut kuşlarının, Tibet ile Moğolistan’da ve Slav mitolojisinde kutsal kabul edildiği bilinmektedir.

E bu kuşlar madem bu kadar harika ve eşsiz, biz neden bunların adını argoda kullanıyoruz? Her ne kadar günümüzde anlamı bilinmiyor olsa da angut kelimesinin argoda kullanılmasının da bir nedeni var tabii. Neticede kelimenin harf sayısına göre argoya alınmamıştır

Angut kuşları, iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanırlar. Bu özelliğinden teşbih yapılarak argoya alınan angut kelimesi başlarda bir sebebe bağlı olsa da zamanla argo olmasının asıl nedeni unutulmuştur.

Evet sevgili popzingo sakinleri, birinci bölümün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım sizlere bir şeyler katabilmişimdir ve umarım bu seri sizlerin hoşuna gider ve faydalı olur. Yorumlarda yeni kelime önerilerinizi ve seri hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum. Bu arada eğer görmediyseniz diğer serilere de bir göz atmanızı tavsiye ederim yani benden söylemesi 🙂

16
like
2
love
0
haha
3
wow
0
sad
1
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
TriskacocuReha KarakayaHadiOrdanyellowredMehtap Mehtap Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dalc
Yazar

yeni kelimeler bekliyoruz.

Mustafa
Üye

küçükken babam anlattığında çok şaşırdığım bir kelime. bu arada köpek kelimesi de sonradan türkçemize girmiş sadettin köpek ten almıştır kötü anlamdadır aslında. aslı “it”tir.

confuchyus
Üye

Divanı Lügatit Türk’te de geçen bir kelime. Oradaki anlamı
Angut: Şarap tıpası.
Örnek: Bart kiçik olsa angut bedük ur. (Atasözü)

hüseyin uysal
Üye

köpek diye de hakaret var, bence dünyanın en güzel varlıkları köpekler.

bilge
Yazar

Angut gibi hakarete kurban giden diğer bir kelime de “yavşak”. Belki serinin içinde yer alır. Güzel bir fikirmiş bu konunun serisini yapmak. Başarılar. 🙂