Filipinler’in Palawan kentinde Victoria Dağı’ nın zirve bölgesinde yetişen endemik bir bitki türü olan Attenborough’un Sürahi bitkisi  ( Nepenthes attenboroughii ) ile yine karşınızdayım.

Yaklaşık olarak 1.600 metre yüksekliğinde yetiştiği gözlemlenen bu bitkinin çok küçük bir alanda çok az sayıda oldukları tespit edilmiştir.

Bir tesadüf eseri keşfedilen bu ilginç türümüz hem görüntüsüyle hem de yeme alışkanlığıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Zira sürahi şeklindeki çanağının 2 litreye kadar su alabildiği; ayrıca sıçanlar gibi büyük kemirgenleri rahatlıkla yakalayıp sindirebildiği biliniyor. Evet, yanlış duymadınız bu bitkimiz tam bir etobur.

Sert koşullara dayanıklı bu bitkinin ortalama boyu 30 cm’dir.

Magnezyum bakımından zengin, ultramafik topraklarda ve özellikle yüksek rakımlı çalılıklarda görülen bu ilginç sürahi bitkimiz, genellikle ayrı ayrı yerlerde gözlemlenmiş olsa da, birkaç sürahi bitkisinin bir arada görüldüğü de tespit edilmiştir.

Dişilik ve erkekliğin görüldüğü bu endemik tür, popülasyonunun devamı için iki cinsinde türüne ihtiyaç duyar. Aksi takdirde üremeleri ve buna bağlı olarak nesillerinin devamı tehlikeye düşer.-Hoş zaten ciddi tehlike altında bir tür ya, neyse.-

Yavaş büyüme eğilimi göstermesi ve düşük tohum canlılığı göstermesi bu orijinal türün nüfusunun düşmesinde etkili olan diğer nedenlerdir.

Dar bir alanda yaşam alanı bulan bu endemik türün ticareti bilinmemekle beraber, ne yazık Victoria Dağı madenciliğin yoğun olduğu bir yer olmasından dolayı koruma altında da değildir.

İnsanların kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde yetişmediği için şanslı gibi görünse de neslinin tükenmesindeki en etkili nedenlerin başında kaçakçılık yer alır. Bununla beraber doğal ortamının tahrip edilmesi de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Ne yazık ki bu türün günümüzde kesin nüfusu hakkında net bir bilgi mevcut değildir.


 

18
like
100
love
1
haha
63
wow
30
sad
2
angry
27 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
28 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRBahareylulTuğçe AçıkgözMustafa YüceKasim ekim Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

farklı bi bitki eline saglık

Bahareylul
Yazar

İlk defa duydum teşekkürler

Tuğçe Açıkgöz
Üye

gerçekten çok ilginç bir görüntüsü var

Mustafa Yüce
Üye

İlginç

Kasim ekim
Üye

çok değişik bitkiler ya çok ilgi çekici et obur bitkiler çook güzelde bir görünümleri var bazılarıysa gerçekten kötü kokuyolar