Tomris Hatun (MÖ 6. yy.)

MÖ. 6.yüzyılda yaşayan Saka(iskit)ların Hükümdarı Alp Er Tunga’nın Torunudur. Bazı Kaynaklarda Yunanlıların Ona ‘leydi origana’ dediği görülmüştür. Savaş stratejileri hakkında bilgisi güçlü kişiliği kendine hayran bıraktırıyor. Pers krallığı’nda Ahemenid adında bir hanedan ve bu hanedanlığın başında da kana susamış ve bir çok masumu öldürmüş kiros bulunuyordu. Sakaların başında da Tomris Hatun Tomris Hatun sabırlı, savaş tekniklerinde usta, barışcıl ve savunmaya önem veren biridir Bunu zayıflık olarak gören Kiros Sakalara saldırır ve Sakalar bu saldırılardan kaçarlar fakat daha sonra büyük bir taktik ile Pers oldularını yıldırsalarda ülkenin güney toprakları Pers hakimiyetine girmiştir.

Gözü Tomris Hatun’un topraklarında olan Kiros o zamana kadar kalleşce can aldığı bu topraklarda şimdi de sinsi bir planla almayı kafaya koymuş. Tomris Hatun’a haber gönderen Kiros evlenme teklifinde bulunmuştur. Aklı sıra evlenip bütün toprakların sahibi olmayı planlayışı Tomris Hatunun onu reddetmesiyle bozuldu. Red cevabına sinirlenen Kiros Saka’lara karşı savaş açar. Şiddetli bir savaş başlar. Perslerde savaş için eğitilmiş köpekler bile varmış. Şafak vakti kiros büyük bir hile yaparak iki ordu arasına bir çadır kurdurur ve içine kadın ve bir kaç adam koyar. Sözde eğlence yapan bu kişileri Tomris Hatunun oğlu ve birlikleri basar ve adamları öldürür. Bir müddet sonra çadırı Kiros basar ve Tomris Hatunun oğlunu ve birliklerini öldürür. Tomris Hatun bunun üzerine Kiros’u öldüreceğine dair şöyle yemin etmiştir: “Kana susamış Kiros… Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama Güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım” Ertesi sabah iki ordu karşı karşıya gelmiş Pers Kralı Kiros ölü olarak ele geçirilmiştir. Yeminini unutmayan Tomris Hatun Kiros’un kafasını ucurmuş ve kan dolu bir fıçıya atarak “Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum!” der ve oğlunun öcünü bir nebzede olsa almış olur.

Terken Hatun

Selçuklu Hükümdarı Melih Şah’ın Eşi’dir. Bir Karahanlı kızı olan Terken Hatun’un hırsı kendinden doğan çocuğunu tahta geçirebilmek için kocasıyla vezir Nizam-ül Mülk’ün arasını açtırtmıştır.

Nizam-ül Mülk’ün diğer veliahtı desteklemesi bunun en önemli sebebiydi. Melih Şah Bağdat’a giderken Nizam-ül Mülk bir Batıni fedaisi tarafından öldürülmesi Terken Hatunu hedefine biraz daha yaklaştırmış oldu. Sultan Melih Şah’ta Bağdat’ta iken Halife Muktedi ile halifelik veliahtının kimin olacağı konusunda anlaşmazlık yaşamış ve 19 Kasım 1092’de zehirlenerek öldürülmüştür.

Bu iki ölüm 4 yaşındaki oğlunu tahta geçirme hırsı olan Terken Hatun’u şüpheli kılmıştır. Terken Hatun eşinin ölümünden 6gün sonra oğlu Mahmut’u Sultan ilan etti ve askerlere para dağıttı. Bu sırada Nizam-ül Mülk taraftarları Berkyaruk’uRey şehrine kaçırarak orada sultan ilan ettiler. Berkyaruk’u yakalatmak için kocasının yüzüğünü Kürboğa’ya veren Terken Hatun onu İsfahan’a gönderdikten sonra kendisi oğlu Mahmud ile birlikte Bağdat’tan ayrıldı. İsfahan’ı teslim alarak Nizâmülmülk’ün adamlarınca Rey’e götürülen Berkyaruk üzerine bir ordu gönderdi. Bu ordu Burûcird savaşında yenilgiye uğrayınca Berkyaruk İsfahan’ı kuşattı.

Terken hatun bu durumu kabullenemedi ve Azarbeycan Valisi İsmail b.Yakuti’yi isyana teşvik etti. Bu isyan sonuçunda Kerec’te ordular karşı karşıya geldi ve yine Berkyaruk kazandı. Saltanat hırsından vazgeçmeyen Terken Hatun son şansını Suriye Meliki Tutuş ile denemek istiyordu. Terken Hatun’un onunla birleşerek Berkyaruk üzerine yürüme isteği hastalığı sebebiyle gerçekleşemedi.

Bir süre sonra İsfahan’da öldü.

Kösem Sultan (? – 1651)

Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir şekilde rol oynamış I.Ahmet’in Hasekisi, IV Murad ve I.İbrahim’in annesidir. Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarından birisidir. Ayrıca IV. Mehmet’in Babaannesidir. Padişahlık yetkisini, taht değişikliğine onay verecek düzeyde kullanan tek Kadındır. 1603’ten 1651’e yaklaşık yarım asırı bulan saltanatında osmanoğullarının kritik bir fetretini atlatabilmesini sağlamıştır.

19
like
3
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
21 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
IlknurYntrKerem özdemirSERDAR ÖZDEMİRMuhammet YiğitNasibe Avcı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Kültürümüz kadına oldukça değer verir, tarihte de bunun birçok örneği mevcut. Ne zamanki özümüze sırtımızı döndük, ananeden uzaklaştık, farklı kültürleri yücelttik o zaman kadın ayaklar altına alınmaya başlandı. Tarihe damga vurmuş daha niceleri var. Emeğinize sağlık.

Ferhatdemirci
Üye

Tekrardan hazırlaman güzel olmuş ellerine sağlık

Kader
Üye

Kadının önemini bir kez daha belirtmişsiniz

Melisa Avci
Yazar

Kösem sultanın doğum tarihi 1590 saraya geldiği tarih 1604

Gülsüm Apiş
Üye

Bu ataerkillik sonradan zaten;kadın özellikle Türk toplumlarında erkekle savaşa,ava çıkmışlardır.