Evet popzingo sakinleri deyimlerin hikayesi serisinde 3. yazım ile karşınızdayım. Bu seferki kısa bir yazı olacak önceden söyleyeyim. Umarım editör arkadaşlar silmez de size bu yazım ulaşır.

Pabucu Dama Atılmak Deyimi?

Gözden düşmek,  değerini kaybetmek,  önemini yitirmek,  eskimek vs. anlamlarında kullanılan bir deyimimizdir.

Hikayesi!

Osmanlı döneminde yaşayan adamın birisi bir kunduracıdan bir çift pabuç almış,  ama adamın aldığı pabuçlar bir sene bile geçmeden eskimiş. Bunun üzerine adam kadının yanına gitmiş ve pabucu aldığı kunduracıyı şikayet etmiş. Kadı kunduracıyı mahkameye çağırmış; “Efendi yaptığın pabuçtan şikayet var,  bir sene bile geçmeden eskimiş,  kullanılamaz hale gelmiş,  ne dersin” . diye sormuş. İşten kurtulmak isteyen kunduracı ise pabucu eline almış ve kısa bir süre incelemiş. İşten yırtmak isteyen kunduracı ; “Efendim pabucu benim yaptığıma dair bir iz yok. Nereden belli benden aldığı?” diye cevabını vermiş. Kadı adama dönerek; “duydun adamı kundurayı bu adamdan akdığına dair bir şahidin var mı?” diye adama sormuş. Adam da pabucu aldığı sırada yanında bulunan arkadaşının şahit olduğunu söylemiş. Şahidi dinleyen kadı kararını vermiş; “Pabucun ücreti adama iade edilsin. Bu pabuçta bu kunduracının damına atılsın ki herkes görsün bu adamın nasıl pabuçlar yaptığını.”

Kunduracının adı Pabucu dama atılan adam olarak kalmış. Ve bu deyimde dilimize buradan gelmiş. Hatta bu karar emsal olmuş ve Osmanlıda Esnaf  teşkilatında malı hatalı olan esnafın malının dama atılması cezası olarak uygulanmıştır. Bu cezanı Abi Evren den kalma bir uygulama olduğunu da belirterek yazıma son veriyorum.

 

Yorumlarınızı bekliyorum!

30
like
4
love
3
haha
2
wow
0
sad
0
angry
44 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
39 Yorum yazarları
Burcu Çiçekahmet batarbaran yaparMedeni batmazEfecan boz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
muhammet sivri
Üye

benimde pabucum dama atıldı yav

ahmet batar
Üye

anlamlı ve keyıflı bı hıkaye

baran yapar
Üye

yani bunun iyi bir geleceği var

baran yapar
Üye

bence devam et

baran yapar
Üye

iyi bir çalışma tebrik ediyorum