Evet herşeyin bir sonu olmak zorunda işte o yüzden bu seriyi sonlandırma kararı aldım. Şimdiye kadar yüzünüzde ufak bir tebessüme dahi neden olduysam ne mutlu bana. Bazen bu seride olumsuz eleştirilerle karşılaşsamda genel olarak güzel yorumlarınız için teşekkür ederim evet lafı fazla uzatmak istemiyorum. Başlayalım.

1) Güme Gitmek:

Yeniçeriler zamanında suçlular yakalanıp zindana atılacağı zaman yeniçeriler hooop  güüm diye bağırırmışlar. Ama bazen suçsuz insanlarda sorgusuz sualsiz  zindana atılırmış. Zindana atılan kişinin suçsuz  olduğunu bilen halk “tüh adam güme gitti,  yazık oldu” dermiş. İşte o gün bu gündür suçsuz yere,  boşu boşuna ölen yada suçlanan kişiler için bu deyim kullanılır.

2) Tabanları Yağlamak; 

Eski zamanlarda ayaklara giyecek olarak hayvan derisinden yapılma çarıklar giyiliyormuş. Hatta anlattığına göre dedem de giymiş bu çarıkları. Yaz ayı geldiğinde özelllikle sıcağın etkisiyle bu çarıklar gerilirmiş ve ayağı sıkarmış işte bu durumlarda dedemler çarıkların tabanını genişlemesi için  yağlarmış. Özellikle şehire inecekleri zaman 1 2 gün önceden taban ve kenarları yağlıyorlarmış. İşte bu yüzden uzun yola çıkacak olanlar için ve/veya kaçanlar için bu deyim kullanılıyormuş.

Gönül isterdiki o dedemin kullandığı çarıkları bulup fotoğrafını çekeyim size orijinal bir fotoğraf sunayım ama ne yazık ki  onlar yıllar önce kaybolmuş. Önem verilmediği için saklanmamış. Dedem de vefat edeli 15 sene oldu saten. Ben yine de Google amcadan bulduğum bir görseli ekliyorum.

9
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
HalilCanKadir TuranEmre EryiğitKoray CömertTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

Neden son veriyorsunuz ben zevkle okuyordum Hem bilgileniyordum hem gülüyordum Elllerinize sağlık Ben bir daha düşünün derim

muhammed altunkayNak
Üye

adamsınız

Dost
Üye

Çok beğenerek takip ediyorum. Emeginize sağlık..

Çalı Kuşu
Yazar

Bitirme kararına sizi iten sebebi merak etmekle beraber saygı duyuyorum efendim. Ancak siz yine de erken karar vermeyin derim… Saygılar

Reha Karakaya
Yazar

Aslında güzel bir seri oluyordu. Sık kullandığımız sözlerin geçmişi hakkında bilgiler elde ediyorduk.