Evet yeni bir bölümle karşınızdayım. Umarım yazdıklarım hoşunuza gidiyordur. Şimdiden “Emeğime Sağlık” 😉

Bu bölümde kısa bir fanzin olmaması açısından 2 deyim birden vereceğim. Keyifli okumalar. Güzel yorum ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

1) Ocağına İncir Ağacı Dikmek;

(görsel uludağ sözlükten alıntıdır)

Anlamı;  [1] birinin evini barkını dağıtmak [ 2] birinin varlığına ya da saygınlığına yönelik harekette bulunmak. kaynak

Hikayesi;

Eski zamanlarda bir tane padişah varmış. Halkın durumunu sormaz,  halkla ilgilenmez,  halktan sürekli vergi toplar halka zulmedermiş. Bu durumdan yanındaki paşalardan bazıları rahatsızmış ancak hiç birisi direk bunu padişaha söyleyemezmiş.

Bir gün padişah bahçede gezerken,  yanına paşaları çağırmış ve bahçedeki incir ağacını göstererek; – Bu ağaç bahçede çok şekilsiz duruyor hem de temele yakın bunun kökleri temeli zayıflatır kesin bunu. Diye emir vermiş. Yanındaki paşalardan birisi hemen karşı çıkarak -kesemeyiz efendim demiş.     -Neden kesemeyiz demiş padişah. Paşa hemen cevap vermiş “Nasıl olsa bir gün birisinin ocağına dikersiniz” demiş. Padişah durumu hemen anlamış ve halkın durumundan haberdar olmuş. O gün bu gündür kullanılır bu güzel deyimimiz.

2) Etekleri Zil Çalmak;

(Görsel bir reklam filmine ait,  şu an hatırlayamadım)

Anlamı; Çok sevinmek, alınan sevinçli bir haber üzerine telaşa ve heyecana kapılmak olarak geçer. (TDK)

Hikayesi:

Yine eski zamamlarda yaşayan çok sevilen bir şeyh varmış. Şeyhin cübbesinin alt kısmında çıngıraklar varmış şeyhin geldiği bu çıngırak seslerinden anlaşılırmış. Köylüler çıngırakların alameti farikası nedir diye merak etmiş ve şeyhe sormuş. Şeyhde bir özelliği olmadığını karıncaların geldiğini duyupta kaçarak çiğnenmekten kurtulması için taktığını söylemiş.

Bu şeyhin yaşadığı diyarda azılı bir hırsız çetesi varmış. Kolluk kuvvetleri bir gün bu hırsızları kıstırmış. Ama hırsızlar bir yere saklanmışlar.  O sırada oradan geçen şeyhin çıngırakları çalınca hırsızlar endişeye kapılmış ve kaçmaya yetinmiş. Hırsızlar kaçmaya çalışırken yakalanmış. Halk bunun sevinci ile şeyhi kucaklayarak havalara kaldırmışlar bu sırada çıngıraklar daha fazla ses çıkarmış adeta zil gibi çalmış. Bu deyimimiz de bu olay/hikaye/anektot artık adına her ne derseniz dilimize girmiş.

Bir sonraki yaşımda görüşmek dileği ile esen kalın,  yüzünüz hep gülsün.

15
like
1
love
4
haha
0
wow
0
sad
0
angry
23 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Taha avcıSERDAR ÖZDEMİRserhat ergünHasan Ertokahmet çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Taha avcı
Üye

Popzingodaki aradığım bilgi diyebilirim teşekkürler

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

Espirili olmuş eline saglık

serhat ergün
Üye

Espirili bir yaklaşım olmuş

Hasan Ertok
Üye

Emojiye bak yaaa

ahmet çetin
Üye

ilkini anlayamadım ama olsun devamını bekliyoruz böyle şeyleri okurken eğleniyor insan