Herkese Merhaba arkadaşlar. Artık okuduğum kitapları yorumlamak ve sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz. Tabi tamamen amatör olduğumu söylemeliyim. 

Oysa çok kısa bir süre önce yalnızca birkaç yüz gırtlaktan yükselen çığlıkta yüreklere korku salan bir güç yatıyordu! Neden gerçekten önemli sorunlar söz konusu olduğunda böyle haykıramıyorlardı?

Öncelikle distopyanın tanımını yapmakta fayda görüyorum; Distopya, (anti-ütopya Yunanca dystopia) çoğunlukla ütopik bir toplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılır. Distopik bir toplum otoriter – totaliter bir devlet modeli ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir. Bu tarz düzenlerin ele alındığı Distopik kitapların zirvesinde ise Geerge Orwell’ın 1984 romanı vardır.

   Hakimiyetinin ne zamandan beri sürdüğü ve bunu bilinmeyen bir partinin her şeyi gözleyen, kontrol altında tutan ve vatandaşlarının evlerinin içine kadar giren bir karabasan hikâyesi 1984. Biat kültürünü ve sorgusuz sadakati, yöneticilerin iktidar hırsını yerden yere vuran, Partinin “Savaş barıştır, özgürlük köleliktir, cahillik güçtür.” sloganıyla beni etkileyen, bir Okyanusya yurttaşıymışımcasına bunalmışlık hissi veren bir kitap.

   Kitaptaki düzende, Bir tek parti iktidarınca propaganda ve baskıyla kontrol altına alınmış halk ekranlardan gözetlenir, dinlenir. Teknoloji savaş sanayisi ve insanların beyin yıkama yoluyla köleleştirilmesine hizmet eder. Farklı düşüncelere hak tanınmaz. Tüm duyguları yok etmek için insan belleği yeniden programlanmaktadır. Kitaplar yasaktır. Tarih sürekli olarak değiştirilir, gerçekler gizlenir. Karşı çıkmaya kalkışan ise hemen “bertaraf” edilir.

    Her ne kadar ağırlıklı olarak  Anti-komünist propaganda içeren bir kitap olsa da 1984, romanı faşizmin gelebileceği son noktayı, bizlere sunmaktadır. Bu nedenle okumanızı önereceğim kitaplar listesinde üst sıralarda bir kitap 1984. 🙂

13
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Melisa AvciyellowredmustafabtRad Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Bu kitabı okumuştum. Geleceğe yönelik bir kabus senaryosu… Kitabın konusu yazarın anlatımı çok etkileyici, bu kitap aynı zamanda bir uyarı niteliğinde. Okumanızı tavsiye ediyorum, siz de seveceksiniz.

demir.demirgil
Üye

Elinize sağlık fırsat bulamamıştım daha okumaya kütüphanemde olsa da

yarasab
Üye

Biraz okumuştum güzel bir kitap.

Çalı Kuşu
Yazar

Böyle bir çalışmayı bende zamanında denemiş ancak becerememiştim:))

Hakan3834
Üye

İdeal