Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlerle teknolojinin belki de en büyük başarısı olan robotlardan bahsedeceğiz.Hem de bu robotlar hayvan şeklinde. Bugünkü konuğumuz kelebek robotlar 🙂 Teknolojinin gün geçtikçe geldiği muhteşem nokta hepimizi kendine hayran bırakıyor değil mi? Buyurun başlayalım o zaman 🙂 Karşınızdaaa : eMotionButterflies!!

Aynı doğadaki gibi birbirine çarpmadan özgürce uçabilen kelebek robotlar üretildi desem ? Şaşırdınız değil mi nasıl olur diye? Şöyle biraz açıklayayım. Bu kelebekleri tasarlayan şirket (Festo) daha öncesinde böcek robotlar yapmış bir şirket. Yapay böceklerin ultra hafif yapısınıkoordineli uçuş davranışlarıyla birleştirmişler ve ortaya bu inanılmaz robotlar çıkmış.

Kelebekler kapalı alan GPS‘lerine ve kızılötesi kameralara sahipler.Bu sayede birbirlerine çarpmadan uçabiliyorlar. Deneyin yapıldığı odaya monte edilen 10 kamera, kızılötesi işaretleyicileri kullanarak kelebeklerin hareketlerini kaydetti. Kameralar, pozisyon verilerini dışarıdaki kelebekleri koordine eden merkezi bir ana bilgisayara aktardı. Akıllı ağ sistemi, geleceğin ağ bağlantılı fabrikasında kullanılabilecek bir rehberlik ve izleme sistemi oluşturacak. Gelecek; yapay zeka, bilgisayarlar ve robotlarda eyy sevgili PopzinGo halkı !!

Doğal hareketler kazanabilmesi için rol alınan gerçek kelebekler üzerinde yoğun çalışmalar, araştırmalar yapıldı.Robotların kanatları tek tek hassasiyetle harekete geçirebilir ve böylece hızlı hareketler yapabilirler.Kanatlar hafifçe üst üste geldiğinde atladıklarında aralarında bir hava boşluğu oluşur, bu da kelebeklere özel aerodinamik verir.

Böylece bizim sevimli kelebek robotlarımız birbirine çarpmadan özgürce uçabilir.İcat edilen bu kelebeklerle birlikte hafif yapı ve fonksiyonel entegrasyon alanlarında önemli bir adım atılmış oldu.Siz bu kelebekler hakkında neler düşünüyorsunuz sevgili Popzingiller?

Kaynak Link

12
like
4
love
0
haha
5
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Erdi metinReha KarakayayellowredHadiOrdanEndymion Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Daha önce Robobee ve Robofly yapmışlardı, arı ve sinek. Gerçek boyutlara yakındı. Festo böcek robotlar yapmış, acaba dediklerimi bu şirket mi yaptı? Kelebekten epey büyük boyutları. Estetiğine zaten diyecek laf yok, çok güzel görünüyorlar. Acaba bu kelebekler nerelerde kullanılacaklar? Bilgilendirme için teşekkürler 🙂

ziya
Üye

Güzel bir proje. Daha da ilerler görünüyor.

canaksel
Üye

Karşıma çıksa direkt gerçek sanırım Bu canlılar yapılıyorsa muhtemelen gelecekte insanlar da yapılacaklardır

Sinan
Yönetici

Bu tarz haberleri her gördüğümde aklıma Black Mirror’dan bir bölüm gelir. Bölümde aynı bu şekilde robot arılar var ve bölümde robot arıların halkı izlediği ve devlete aktardığı ortaya çıkıyor ve adamın biri bu arıları hackleyerek baya bildiğiniz katliam yapıyor. O sebeple hep bu gelişmelere tereddütle yaklaşmışımdır. Hayırlısı diyelim :))

mustafa
Üye

Bunları uzaktan filan görsem gerçekten kelebek sanırım ne güzel gözüküyorlar öyle bayıldım.Teknolojimiz bir kelebek yapmamıştı bakalım onuda yaptılar artık daha neler yapacaklar bekliyoruz.