Selamlar sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlere bir başka robot hayvandan bahsedeceğiz. İşte karşınızda Smart Bird 😄 Festo tarafından geliştirilen bu martı ötmüyor, kimsenin elinden simidini de çalmıyor. Bu martı muhteşem bir biyolojik taklit casus robotu. Meşhur robot üreticisi şirketimiz Festo aslında Biyonik Öğrenme Network şemsiyesi altında çeşitli yeni teknolojilere sahip ama aralarında en göz alıcı olanlarından biri Smart Bird. Robotlara bu tarz süzülme yeteneği kazandırmak oldukça zor olsa da Festo bu konuda gayet iyi iş çıkarmış diyebiliriz. Hatta bu konuda da kendilerini övüp “Festo, kuşların uçuşunu deşifre etmeyi başardı” diyorlarmış. Eğer haklılarsa zamanın başlangıcından beri olan büyük bir bilmeceyi çözdüler demektir.

Robot martımız yalnızca helyumla doldurulmadı, karbon fiber ve hassas kontrol sağlayan elektronik düzenekler gibi ultra hafif malzemelerden oluşuyor ve toplamda yaklaşık 0,4 kilogramlık bir kütleye sahip. Bir iPad’in 2/3’ü kadar diyebiliriz. Görünüşte zahmetsiz uçuşunun ardındaki tasarım sırrı, kanatlarının diğer birçok ornitopter (Kanat çırparak uçan uçaklara verilen ad) tasarımında olduğu gibi aşağı yukarı vurmadığı gerçeğidir. Aynı zamanda robo-kanatlar, gerçek bir martının kanadı gibi “özel açılarda” bükülüyorlar. Kanatlara aktif eklemli burulma sürüşü sağlayan teknolojisi bu projenin temeli diyebiliriz. Akıllı kanat eklemleri, kanatların pozisyonunu gerçek zamanlı olarak hesaplamak için doğru sensörler ve sadece 25 watt tüketen düşük ağırlıklı bir motor tarafından destekleniyor.

Festo, gelişmiş robotların nasıl olabileceğini gösteren bir teknoloji göstericisi oluşturdu. Robot martımız yüksek aerodinamik beceriye sahip, hatta akrobasi dönüşlerini düzeltmek için gerçek martılar gibi kafasını çevirebiliyor ve kendi kendine inip yükselebiliyor. Bunlar yetmez, hala çok etkilenmedim diyorsanız bir de şunu dinleyin: Ultra hafif bir GPS sistemi, güçlü bir pil ve yüksek hassasiyetli kameralar ve mikrofonlarla dolu bir teknolojiye sahip bir casusluk robotu hayal edin. Toplayabileceğiniz gizli gözetim verileri, diğer dronelara göre daha etkileyici ve daha verimli olurdu. İşte bizim tatlış casus drone martımız tam da bu şekilde özelliklere sahip 🙂 Tabi bu drone Türkiye’ye gelse casusluk yapayım derken kafasına bir simit parçası yeme ihtimali çok büyük 😂 Kim bilir belki robot martının da aklını çeler onu da simide alıştırırız, neden olmasın 😄 Siz bu robot martı hakkında ne düşünüyorsunuz sevgili popzingiller?

Kaynak Link

14
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİROlupapatyahazanBekir AkgülMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Bu ve bunun gibi ürünler amaç dışı kullanılmaya o kadar müsait ki. kötü niyetli kişilerce kullanıldığında ”kendilerince” iyi malzemeler çıkartma ihtimali yüksek. En basit örnek; insanların özel hayatına girmek.

mehmetcan
Üye

Bu tarz ürünlerden teknolojiyi kötüye veya iyi kullanılacağından bir şüphe oluştu içimde.

Endymion
Üye
Endymion

vapurlara falan yanaştıklarında atılan simitleride yerlerse, olmuştur (:

mustafa
Üye

Yakında balıklar,inekler ve koyunlarda robottan olacak yakında olanları filan yeriz.

nazgulbacanagi
Yazar

robot martılara mikroçip atarız böcek niyetine 😀