Selamlarrr sevgili popzingiller 🙂 Nasılsınız bakalım? Bugün sizlerle bir robotik hayvandan, Spot Mini‘den bahsedeceğiz. Bugün konuğumuz olan Spot Mini, bir ofise veya eve rahatça uyan küçük, dört ayaklı bir köpek robottur. 30 kg ağırlığındaki bu robot tamamen elektrikle çalışır ve ne yaptığına, ne kadar güç harcadığına bağlı olarak yaklaşık 90 dakika sorunsuz çalışabilir.Ayrıca Spot Mini’yi üreten Boston Dynamics “Spot Mini ürettiğimiz en sessiz robot” diyor.

Bu tatlış robot 0.84 m uzunlukta. 14 kg’a kadar yük taşıyabilir. 17  tane ekleme sahiptir.Bunun sayesinde hareket dinamikleri oldukça gerçekçi ve bir çok manevrayı gerçekleştirebiliyor. 3D görüş perspektifine sahip. SpotMini, daha büyük kardeşi Spot’un tüm hareketliliğini devralırken, algı sensörlerini kullanarak nesneleri toplama ve işleme yeteneğini ekliyor.

Sensör paketi, stereo kameralar, derinlik kameraları, IMU ve bacaklarda pozisyon / kuvvet sensörleri içeriyor. Bu sensörler navigasyon ve mobile uyum için oldukça gerekli. Spot Mini nesneleri tutabilen,merdivenlere tırmanan ve ofislerde, evlerde ve dışarıda faaliyet gösteren bir çevik robot. Kısacası bu köpek robotta yok yok.Doğa taklit edilerek oluşturulan tasarımları ve bunca teknolojik özellikleriyle bu robotlar adeta bir teknoloji harikası !!

Gelişmiş insansı robot ve köpek robotları ile ünlü eski Google robotik şirketi Boston Dynamics, önümüzdeki yıl robotik SpotMini’nin satışına başlayacağını duyurdu. Şirketin kurucusu Marc Raibert, Kaliforniya’daki bir robot konferansında, biraz ürkütücü olan SpotMini’nin şu anda üretim öncesi formda olduğunu ve 2019’un ortasından itibaren geniş ölçekli üretim ve genel kullanılabilirlik için yeniden planlanacağını duyurdu.

Yalnız bu robot köpek ile ilgili son zamanlarda çıkan şöyle bir sorun var ki bu köpeğin insanlar ona saldırırsa nasıl karşı atak yapacağı da üreticiler tarafından köpeğe öğretiliyor. Bu da insanlık için bir sorun olabilir.Bunu da size başka bir yazımda anlatabilirim isterseniz. Siz bu köpek robot için ne düşünüyorsunuz sevgili popzingiller?

Kaynak Link

6
like
2
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
ErcanBekir AkgülyellowredMustafa YüceReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Ürkütücü görünüyor :DD

okan88
Yazar

İlk kez haberim oldu böyle bir şeyden. Görünüm gerçekten ürkütücü. Bildiğimiz kanlı canlı köpek dostlarımız gibi duyguları olmaması da işin başka bir boyutu. İnsanlık için oluşabilecek sorunları anlatmanı çok isterim Aycan. Emeğine sağlık videoyu hayretler içinde izledim.

Çalı Kuşu
Yazar

Daha önce TV kanallarıyla da gündeme gelmişti. Ancak fikrim halen sabit görünüşü çok ürkütücü. Düşman görünümlü bir tasarımı var.

sila
Yazar

Tarihinden emin değilim ama şirket 2016 yılında tanıtımını yapmıştı sanırım. Video tanıdık geldi. Bana ürkütücü geliyorlar, yürüten metal bir yığın, geliştirilmiş yapay zeka… Kolay alışılacak gibi değil ama çok işlevsel. İlerde daha da geliştireceklerine şüphe yok. Paylaşım için teşekkürler

nazgulbacanagi
Yazar

Getir götür işlerde işe yarar. Sipariş götürmede kullanılabilir. Atlar model alınarak binek robotlar yapılsa kapış kapış gider