DOMUZ VE EŞEK

“Açıklanan sırlar değersizleşir , basitleştirilendeğerini kaybeder.

“O nedenle , domuzların önüne inci atıp , eşeğe gül vermeyin” demiş Christian Rozencreutz.

Etrafımıza baktığımızda çoğu zaman göz yanılmasıyla karşılaşırız. Erdemli diye nitelendirdiğiniz kişilerin aslında fos çıktığını gördük , test ettik değil mi? Yıkılmış hayaller , kırılmış kalpler , dolandırılmış keseler , ara bozan tiplemeler hepsi bir heybeye konmuştur mutlaka. Erdemli insan olabilmenin vasıflarından biri ketumiyet ve sır saklama bilincinin benlikte yer bulmasıdır.

Ortalıkta birbirini satan satana şu yüzyılda! Ayıptır! Ketumiyet , güvenirliğin adresidir! Masada ki meze değil! Kime hangi mesafede duracağını bilmektir! Huylu huyundan vazgeçer mi?  Vazgeçmez! Ama davranışı değiştirebilir. Aynılarını yaşamak , yaşatmak , denemek mutlak akıl’a hakarettir .

Hepimiz görünürde akıllıyız , unutmayın aptala yatanlarımız da mevcuttur. Kandığımız , kandırıldığımız yerde bizim hatalarımız da var. Çünkü inanmayı seçtik. Sözün güvenirliğini seçtik. Davranışı gördük ama görmezden geldik!

Eğitimlerde altını çizdiğim çok önemli bir not  var

“Bir kişinin olumsuz davranışını silebilmesi için farklı zamanlarda 40 tane farklı olumlu bir davranış sergilemesi “ gerekiyor.

İnsan olmak zor değil mi?

Devamlı dengede , kontrolde olmak hayli yorucu. Ama kendinizi eğitir , kendi üzerinizde çalışırsanız ve bunu bir mecburiyet olarak görmezseniz; Yaşamda , daha esnek , daha huzurlu , daha hoşgörülü olmaya başlayacaksınız. Zorluklarla , engellerle , tartışmalarla nasıl başa çıkacağınızı bileceksiniz.

İstemediğiniz ortamlarda sırf “HAYIR” DİYEMEDİĞİNİZ İÇİN  kalmak zorunda olmayacaksınız.

Gıybetin olduğu yeri özgürce terk edeceksiniz. Birleştirici , barışçıl olacaksınız Paniğin yerini , nöronlarını verimli kullanan bireyler haline geleceksiniz. Yaratıcılığınız artacak , çözüm odaklı olacaksınız. Aynı sorun içinde debelenip , olumsuz davranış , serzenişler , şikayetler , yıkıcı eleştiriler arasında boğulmaktansa ;

“Burada ki , mesaj ne?” diye düşünmeye başlayacaksınız.

Ön görünüz gelişecek , hissiyat ile  mantık tıkır tıkırişlemeye başlayacak Eski kadim tapınaklarında girişte , “susmayı” işaret eden bir sembol bulunmaktadır. Bu sembol hem kendinizi , hem diğer insanları dinleyin. Konuşmadan evvel düşünün anlamında bir uyarıdır. Çoğumuz konuşmak için konuşuyor , hele çok bilmişlerimiz var ki akıllara zarar

Susmasını , nerede nasıl konuşacağını bilen  insan sayımız az.

Konuşurken vurgulanan ses tonu bile o kadar önem taşır ki. Eleştiri ok gibi hedefini bulabilir. Oysa ki bakın haberlere , etrafınıza  , ne çok bağıran , bel altı vuran , konuşma , tartışma adabını bilmeyen  zevzek var. Yorgunuz  bu yüzden. Huzur istiyoruz! Barış istiyoruz!Sessizlik istiyoruz! Güven istiyoruz!

Bir an için susmak , düşünmek için bir başlangıçtır. 

Çenesi hiç kapanmayan kitle ve insanların düşünmeye vakitleri yoktur .Dinlemezler , söylenir , şikayet ederler. “Bildirmeyi değil , buldurmayı” hedef seçerler. Sevdiklerini , ailelerini çok kolay satarlar. Hangisi yorucu , sorarım şimdi?  Zor olanı seçmek , başarıya giden yolun ilk adımıdır.

Kestirmeler sadece bir yere kadar vardırır yolunuzu

Disiplin , özveri , süreklilik sizi huzurun kapısının önüne kadar götürür. Sonrası size aittir? Artık bilirsiniz , o kapıyı kimlere açıp açmayacağınızı.

“Hikmeti ehlinden esirgemek , zulümdür. Na ehline vermek ise hikmete zulümdür” Mevlana

Sevgiyle kalın

12
like
4
love
2
haha
0
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
BusemustafaKasim ekimyellowredTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Neredeyse toplumsal bütün sorunlara kısa kısa değindiğiniz yazınızı büyük bir keyifle okuduğumu belirtmek isterim. Kavram seçimindeki ustalığınız ha bir de herkesi kucaklayan üslubunuz takdir edilmeyi hak ediyor..Yüreğinize sağlık efendim

okan88
Yazar

Çok güzel bir yazı teşekkürler.

Enstagram
Üye

çok iyi bir yazı emeği geçenlere teşekkürler

turuncumavi
Üye

Harika bir yazı olmuş Elleri bize sağlık

Popüler Fanzin
Yönetici

Harika içerikler hazırlıyorsunuz, sizin gibi bir yazara sahip olduğumuz için çok şanslıyız.