Araştırmacılar, İrlanda kıyı sularının yaklaşık 750 metre altında, kedi balıklarından oluşan yeni bir koloni keşfetti. Bu koloninin keşfi, İrlanda sularında daha önce görülmemiş bir şey olarak nitelendiriliyor. İrlanda Deniz Enstitüsü ve İrlanda Jeoloji Araştırma Kurumu, İrlanda’nın batı kıyısından yaklaşık 320 kilometre uzağında bulunan bu türün görüntülerini drone ile yakaladılar.

Drone ile çekilen görüntülerde  bir çok yumurta görünüyor. Yumurtaların etrafında ise kendileriyle aynı türden olduğunu düşündüren renkli kedi balıkları sürüleri görünmekte. Yumurtalar ölü mercan resiflerine atılmış ve bu resifler yeni doğan canlılar için sığınak görevi görebilir.

Bu keşif, INFOMAR programının bir parçası olarak Marine Enstitüsü’nün Holland 1 aracı tarafından yapılan en son araştırma sırasında yapıldı. INFOMAR’ın hedefi, kıyıya yakın bölgelerde deniz tabanının fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin entegre haritalama ürünlerini oluşturmak.

Bilim Adamı David O’Sullivan: ”Bu keşif, hassas deniz habitatlarının belgelenmesinin önemini gösteriyor ve bu güzel hayvanların biyolojisini ve İrlanda’nın Biyolojik Duyarlı Bölgesi’ndeki ekosistem işlevini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak” diyor.

Ekip, önümüzdeki yıl aynı bölgede tekrar keşif gerçekleştirmeyi ve yavru balıkların yumurtalardan çıkma anlarını gözlemlemeyi planlıyor.

Kaynak Link

6
like
0
love
1
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
ErcanHalilCanyellowredIrmak KurtAyşe Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Videoyu izlememekle beraber hassas canlıları daha yakından tanıma noktasında kullanılması düşüncesi takdîre şâyân doğrusu.

Reha Karakaya
Yazar

Drone hayatımıza bir girdi tam girdi. Çok güzel belgeseller çekmede yararı olacaktır. İlk dronu 3 idiots filminde görmüştüm. Yeni yeni ünleniyordu.

Maydogan
Üye

Yumurtadan çıkışları görüntülenirse şahane bir görsel olur

Triskacocu
Yazar

Teknolojinin nimetleri de var demek ki efendim

Ercan
Üye

Drone farkı işte