Herkes güverteye! Dünya Kupası Gemisi son hızda hareket ediyor. Dünya Kupası, küresel çapta büyük bir heyecan oluştururken kupada mücadele eden ülke taraftarlarının da beklentisini artırdı. Hayranı olduğunuz futbolcuların sizin için ne kadar önemli olduklarını ifade etmek için bir sanat eseri meydana getirmekten daha iyi bir yol var mıdır?

Dünyanın her tarafında turnuvanın en büyük futbolcuları Messi, Neymar ve Salah için yapılan duvar resimleri bir bir ortaya çıkıyor. Bu tür eserlerin yapılması sürpriz değil, ancak yapıldıkları ülkeler sürpriz gelebilir.

Kim derdi ki Rusya’nın küçük bir kasabasında Messi için bir başyapıt meydana getirilecek, Ya da Times Meydanı’ndaki sayısız reklam panosunun altında gizlenmiş, Mo Salah’a ait duvar resimleri bulunacak? İşte bu yılki Dünya Kupası’ndan futbolculara ait sanat eserlerinden bazıları:

Messi Bronnitsy’de – Rusya

View this post on Instagram

📍Bronnitsy

A post shared by MESSIMANIACAS (@messimaniacas) on

Moskova yakınlarında, anayol üzerinde bir kasaba olan Bronnitsy’de beş katlı bir apartmanın duvarı Messi için baştan sona ustaca boyanmış. Sanatçı Sergey Erofeev, “Messi’yi, yani zamanımın efsanesini duvara işledim” diyor. Arjantin milli takımı Bronnitsy’de çalışmalarını sürdürüyor. Rus sanatçı ise Messi’nin kendisi için yapılan bu sanat eserini fark etmesini umuyor.

Neymar Miami’de – ABD

https://twitter.com/_Malenda/status/1004077439415390208

Brezilyalı göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Miami şehrinde Neymar’a büyük bir ilgi var. New Orleans’tan sanatçı Brandan Odums, Brezilyalı yıldız için 929 metrekarelik bir duvar resmi yaptı. Resimde Brezilya bayrağının renkleri olan mavi yeşil ve sarı hakim. Odums Dünya Kupası öncesinde de dünya yıldızları için üç tane resim yaptı (aşağıda).

Neymar Miami’de çok seviliyor

Odums, Miami’nin enerji ve renk dolu olduğunu, şehrin Güney Amerika mayasıyla yoğrulduğunu söylüyor. Miami Odums’un deyimiyle Neymar’ın portresi için mükemmel bir tuval oldu.

Odums resimleri çizerken yoldan geçen insanlar ona duygularını bildiriyordu. Bazıları heyecanla “Brezilya!” çığlıkları atıyordu.

Kalküta’da Brezilya ve Arjantin

https://twitter.com/timesofindia/status/1006842974754369536

Messi, Neymar ve Coutinho çizimlerinin Arjantin ve Brezilya renkleriyle beraber sokakları teslim aldığını görünce burası Hindistan mı yoksa Güney Amerika mı diye tereddütte kalmamak mümkün değil.

Kalküta’daki Güney Amerika sevgisi sebepsiz değil. Her şey 1977 yılında Brezilyalı efsane Pele’nin Hindistan’a gelerek Kalküta’nın kriket sahasında maç yapmasıyla başladı. Kısa süre sonra Arjantinli Maradona da buraya geldi. Böylece şehirle Güney Amerika futbolu arasında büyük bir aşk başladı. Kalkütalı bir çay ocağı sahibi Shib Shankar Patra, “içkim sigaram yok, tek bağımlılığım Messi” diyor. Patra, 3 katlı binasını Arjantin bayrağının renkleri olan mavi ve beyaza boyamış.

https://twitter.com/Telly5_/status/1006525936672464901

Kolej öğrencisi Asit Ganguly, “bu bir ay bir karnaval gibi geçer. Formalar giyilir, maçlar izlenir, maç sonrası tartışmalar yapılır” diye ekledi.

Salah New York’ta – ABD

New York Times Meydanında parlak ışıklar ve reklamlar arasında, Mısır’ın gayriresmi kralı Salah’ın duvara işlenmiş resmini göreceksiniz. Saçlarında Mısır’a ait desenlerle birlikte Muhammed Salah’ın mütevazi yüz ifadesi duvara kazınmış. Salah’ın bu esere verdiği tepki, kendisini bir sanat eserinde görmeye pek de alışık olmadığını gösteriyor. “Bir futbolcu olarak kendimi sokaklarda bu eserlerde görmek benim için çok farklı bir şey” diyor Mo Salah.

Bu resmi de Neymar’ın Miami’deki resmini yapan sanatçı Brandan Odums çizmiş. Sanatçının New Orleans’ta da Pogbaya ait bir çizimi var. Odums “Salah’ın neden bu kadar meşhur olduğunu göstermek istedim. Saçında futbol oynarkenki görüntüleri var.”

Messi ve Salah Kazan’da – Rusya

Bir grup Rus sanatçı, küçük taşları özenle resme yerleştirerek Lionel Messi ve Muhammed Salah için bir çift eşsiz mozaik eser yaptı. Rusya’daki Dünya Kupası’nda Messi ve Salah Kazan’da oynamayacak olsalar da, eserde emeği olan sanatçılardan Anna Solnechnaya, Dünya Kupası’na ait renklerde kendinden bir parça bulunmasını istiyor.

“Onlar bizim efsane futbolcularımız. Futbolun ikonlar, hayranlık uyandıran yıldızlar: Messi ve Salah. Eserimiz için onları seçtik çünkü bugün çok popülerler. Turnuvada bu yıldızlar Kazan’a gelmeyecekler, ancak Kazan’da onları çok seven, onlarla fotoğraf çektirmek isteyen bir sürü hayranları var. Ekip olarak tam da bunun için bu resimleri yaptık”

Ronaldo ve Isco Moskova’da – Rusya

Moskova önümüzdeki haftalar boyunca Dünya Kupası’nın en önemli merkezi olacak. Şehir bugünlerde “Çok Renkli Rusya” adlı festivale ev sahipliği yapıyor. Sokolniki Park’ta düzenli olarak sergilenen danslar ve sokak futbolunun yanı sıra, graffiti sanatçıları da festivalde kendilerini gösterme şansı buluyor. Sanatçılar bu yıl Dünya Kupası’na odaklanarak Portekizli Ronaldo ile İspanyalı Isco’nun resimlerini duvarlara işlemeye karar verdi.

Pogba New Orleans’ta – ABD

Sanatçı Brandan Odums New Orleans’a Fransız süperstar Paul Pogba’nın resmini işledi. Kendi resmiyle ilgili Bleacher Report’a konuşan Pogba “futbol ve sanat, bence ikisi aynı şey” dedi. Pogba’nın resmi Fransız bayrağının renkleri üzerine çizildi. Pogba’nın saçlarına şahsına özel gol kutlamaları da işlendi. Sanatçı aynı zamanda resmin altına Fransız zambaklarını da yerleştirdi.

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Koray Cömertİrem YanıkTaner Sekmenİlkay BozkuşTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Özlem
Yazar

Güzel konu seçimi, iyi bir çeviri kısacası başarılı bir fanzin olmuş. Tebrikler 🙂

mustafa
Üye

Bu tip yeteneklere ölüyorum adamlar ne güzel duvarları bir sanat şahaseri haline getiriyorlar keşke böyle bir yeteneğim olsaydı.

İrem Yanık
Üye

Futbol sporuna farklı bir bakış açısı getirmişsiniz. Çok güzel bir konu

Taner Sekmen
Üye

Dünya Kupası biz erkeklerin 4 yılda bir defa beklediği büyük organizasyon ve bunun için gerçekten milyon hatta milyar dolarlar harcanıyor.

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel yazı eline sağlık.