Birleşik Krallık’ taki Milton Keynes’ de insanların teslimatlarını robotla sipariş etmelerini sağlayan yeni bir hizmet başlattı. Hepimiz illaki kargo göndermiş ya da almışızdır. Peki bunu robotlara yaptırdığınızı düşünsenize.

Konut sakinleri, göndermek istedikleri ürünü bir depoya ya da başka birisine göndermek için robotu adrese konum ile çağırır. Robot gelirken ve ürünü götürürken konum takibi ve ulaşıp ulaşmadığı konusunda bildirimde bulunur. Bu sayede ürünlerinden her an haberdar olabilmektedir. Ee tabi bununda belirli bir ücretti var tabiki.. Aylık 7.99 Euro uygulama aboneliği alarak sınırsız sayıda teslimat gönderebilir. Maliyet olarakta uygun görünüyor. Şuan hizmet belirli bir alan içerisinde geçerli ancak yıl sonuna kadar San Francisco Körfezi Bölgesi’ nde de başlayacak. Yavaş yavaş çalışma alanı genişlemekte. Ülkemizde de olsa fena olmaz..

Peki tam olarak nasıl çalışıyor? Uygulama üzerinden teslimat için başvuruda bulununca, otonom robotlar adrese doğru yola çıkar. Robot üzerinde ultrasonik sensörler, dokuz adet kamera, radar sistemi ve GPS sayesinde yolda hareket ederken çevreye zarar vermeden yol alır. Müşterilerin uygulama üzerinden aldıkları özel kod sayesinde robotun kutusu açılır ve içine gönderilecek eşya konulur. Gönderilen kişiye de özel kod gider ve ulaşınca o kişide kod ile kutuyu açar. Bu sayede kutu güvenli şekilde ulaştırılır.

Yenilik faktörünün ötesinde, bu hizmet ne kadar yararlı? Cevapsız veya geç teslimatlar yönünden sıkıntılar ne durumda? Tüm ekstra durumlar ve harcanan maliyetlere değer mi? Eşyaların çalınma ihtimali veya hareket halindeki robotun çalınabilmesi gibi durumlar yaşanabilir mi? Akla gelen bir çok soru..

Keyifli okumalar..

20
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry
22 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Sefa Akınberitan akdemirsemih09xdHalilCanGizem Badem Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sefa Akın
Üye

Güzelmiş , bundan iyisini görmedim gerçekten iyi bir yorumu hak ediyor !

beritan akdemir
Üye

Türkiyedede robot düşüp kırılır anca.

semih09xd
Üye

İşsizlik oranları tavan yapıcak.

HalilCan
Üye

Ya benim aklıma gelen insanlar bu robot yoldan geçerken ne düşünürler

Gizem Badem
Üye

Güzel