Hidrojen bombası nedir?

Tahrip gücü yüksek termonükleer bomba. Altmış megatona kadar çıkarılabilen tahrip gücü ile 390 km2’lik bir alanda (takriben 11 km yarıçaplı dairesel bir alan) tahribat meydana getirir. Yakıcı sıcaklığı 26 km yarıçaplı dairesel alanı etkiler. Hidrojen bombası hidrojenin izotopları olan döteryum ile trityumun çekirdeklerinin kaynaşması (füzyon) reaksiyonunun zincirleme olarak devam etmesiyle meydana getirilir (Bkz. Nükleer enerji). Füzyon reaksiyonunun başlayabilmesi için yaklaşık 3,5×107 °K civarında kritik bir sıcaklığın elde edilmesi gerekir. Bu da atom bombasının patlatılmasıyla açığa çıkan ısı ile elde edilir. Atom bombası bir kere patlatıldıktan sonra füzyon reaksiyonu başlar ve bundan sonraki füzyon reaksiyonları için yeterince enerji açığa çıkar.

Atom bombası ile hidrojen bombası (termonükleer bomba) arasındaki esas fark, hidrojen bombasında, iki hafif atom çekirdeğinin daha ağır bir çekirdek (helyum çekirdeği) oluşturacak biçimde kaynaşması sonucunda açığa çıkan enerjiden faydalanılması, atom bombasında ise ağır bir atom çekirdeğinin daha hafif iki çekirdek oluşturacak biçimde bölünmesiyle (fisyon) açığa çıkan enerjiden faydalanılmasıdır.

Atom çekirdeği pozitif yüklü olduğundan normal şartlarda diğer bir atomun çekirdeğini iter. Ancak bir atom bombasının patlatılması ile ulaşılan milyonlarca derecelik sıcaklık neticesinde çekirdekler bu itme kuvvetini yenecek kadar bir kinetik enerjiye kavuşur. Çok hafif olan hidrojen çekirdekleri küçük pozitif yüklerinden dolayı nispeten az bir itme direnci gösterirler. Bu bakımdan hidrojen çekirdeklerinin kaynaşması (füzyonu) başka atomlarınkine göre daha kolay gerçekleşir.

Hidrojenin izotoplarının kaynaşarak helyum çekirdeğini meydana getirmeleri esnasında kütlelerinin yaklaşık % 0,6’sı yok olur ve enerjiye dönüşür. Bunun sonucunda meydana gelen enerji miktarı Albert Einstein’in ünlü E= m c2 formülü ile belirlidir. Bu formülde E açığa çıkan enerji, m kütle değişmesi ve c de ışık hızıdır.

Bir termonükleer bomba patladığında büyük bir gürültü, ışık, ısı ve nükleer serpintiler meydana gelir. Patlama sonucu meydana gelen şok dalgası kilometrelerce mesafelerdeki binaları yerle bir edebilecek kadar güçlüdür. Bombanın ışığı kilometrelerce uzaktaki insanlarda körlüğe bile yol açabilir. Bombanın yüksek ısısı geniş bir alandaki ağaç ve çalılıkları yakarak büyük yangınlara sebep olur. 

B-Enerji pişirme

Farklı atom kombinasyonlarına dayanan füzyonu hazırlamak için birkaç “tarif” vardır.

Döteryum-Tritium füzyonu: Bugün dünyada en ümit vaat eden enerji kombinasyonu, bir döteryum atomunun bir trityum birliğinin kaynaştırılmasıdır. Yaklaşık 72 milyon derece F (39 milyon santigrat derece) sıcaklık gerektiren süreç, 17.6 milyon elektron voltaj enerjisi üretiyor.

Döteryum umut verici bir maddedir, çünkü hidrojen izotopudur, tek bir proton ve nötron içerir, ancak elektron içermez. Buna karşılık, hidrojen, Dünya’yı kaplayan suyun önemli bir parçasıdır. Bir galon deniz suyu (3.8 litre) 300 galon (1,136 litre) kadar benzin üretebilir. Bir başka hidrojen izotopu, trityum bir proton ve iki nötron içerir. 10 yıllık yarılanma ömrünün (her on yılın miktarının yarısı nedeniyle) büyük miktarlarda bulunması daha zor. Doğal olarak bulmaya çalışmak yerine, en güvenilir yöntem, elementi oluşturmak için yerkabuğunda bulunan bir element olan lityumun nötronlarla bombardıman edilmesidir.

Döteryum-döteryum füzyonu: Döteryum-döteryum füzyonu: İki döteryum atomunun elde edilmesinin kolay olması nedeniyle teorik olarak döteryum-trityumdan daha umut vericidir, bu yöntem de daha zorlayıcıdır çünkü günümüzde uygulanabilir olmak için çok yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte, işlem, döteryum-trityum füzyonundan daha fazla enerji üretir.

Yüksek ısı ve kütleleri ile yıldızlar, onlara güç sağlamak için farklı kombinasyonlardan yararlanırlar. [ VIDEO: Güneş’ten Güneş’e – Füzyon Enerjisi İhtiyacı ]

Proton-proton füzyonu: 27 milyon derece F (15 milyon derece C) altındaki çekirdek sıcaklıklardaki güneş gibi yıldızların baskın sürücüsü olan proton-proton füzyonu, iki protonla başlar ve nihayetinde pozitronlar, nötrinolar ve gama gibi yüksek enerjili parçacıklar verir ışınları.

Karbon döngüsü: Daha yüksek sıcaklığa sahip yıldızlar, hidrojen atomlarından ziyade karbonu birleştirir.

Üçlü alfa süreci: Sıcaklıkları 180 milyon dereceyi (100 milyon derece C) aşan kırmızı devler gibi fazlar, fazlarının sonunda hidrojen ve karbon yerine helyum atomlarını bir araya getirir.

C-ATOM BOMBASI MI, HİDROJEN BOMBASI MI DAHA GÜÇLÜ?

Hidrojen bombasının tahrip gücü uranyum ve plutonyum kullanılan atom bombalarının tahrip gücünden oldukça yüksektir. Mesela SSCB’nin 1961 de patlattığı 60 megatonluk hidrojen bombası, İkinci Dünya Savaşında Hiroşima’ya atılan 15 kilotonluk atom bombasından yaklaşık 4 bin defa daha güçlüydü.

Bir termonükleer bombanın gücü bir milyon ton dinamitin gücüne eşit olan megaton cinsinden ifade edilir.Stratejik füzelere yerleştirilebilen hidrojen bombalarının gücü 100 kiloton ile 1,5 megaton arasında değişir.

Termonükleer bombalar kıtalararası balistik füzelerin savaş başlıklarına sığabilecek boyutlarda da üretilebilirler. Bu bombalar dünyanın çevresini yarım saatten az bir sürede dolanabilecek bir hızla giderken tespit edilen hedefin birkaç yüz metre yakınına düşürülebilirler. (Video : Hidrojen Bombası Patlayışı )

D-HIDROJEN BOMBASI TARİHİ

ABD, 1952’de atom bombasından çok daha etkili ve yıkıcı bir silah olan hidrojen bombasını geliştirdi. İlk hidrojen bombası 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılarak ABD tarafından denenmiştir. Atılan bomba Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücündedir. Sovyetler 30 Ekim 1961 tarihinde, saatler Greenwich saati ile 8:30’u gösterirken Novaya Zemlya’da Tsar Bomba lakaplı 57 megatonluk bir hidrojen bombası denemesinde bulunmuştur. Bu bomba Hiroşima’ya atılan atom bombasından yaklaşık 3.800 kat daha güçlüdür. Oluşturduğu alev topu 965 km (599.624 mil) öteden gözlenebilmiştir.

İngilizcesi: Hydrogen  Bomb

Bu makale #AntiVerf tarafından hazırlanmıştır . Keyifli Okumalar!

“Bir gün benim sözlerim bilim ile çelişirse , bilimi seçin!” -Gazi Paşa

İLGİLİ  KAYNAKLAR:

1-https://en.wikipedia.org/wiki/Thermonuclear_weapon

2-https://www.livescience.com/23394-fusion.html

3-http://www.webtekno.com/hidrojen-bombasi-ile-klasik-atom-bombasi-arasindaki-fark-nedir-h33221.html

4-http://www.yeniakit.com.tr/haber/hidrojen-bombasi-nedir-atom-bombasindan-daha-mi-tehlikelidir-373208.html

5-https://www.nedir.com/hidrojen-bombas%C4%B1

6-http://www.hurriyet.com.tr/hidrojen-bombasi-nedir-40568183

7-https://www.youtube.com/watch?v=rHQvCpJhqb8

4
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
ali yunus önenyellowredTriskacocuEren YeniIce cold Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Maydogan
Üye

Kötü amaclarla kullanilmaz inşallah

ali yunus önen
Üye

Albert einstein’in dediği gibi; EĞER ATOM’U PARÇALADIĞIMDA KÖTÜ AMAÇLARDA KULLANILACAĞINI BİLSEYDİM HİÇ PARÇALAMAZDIM.

yellowred
Yazar

Berbat birşey.

Triskacocu
Yazar

İlgilendirmez beni bombalar ben aşk adamıyım

Eren Yeni
Üye

Hidrojen bombası gerçekten çok etkili bir bombaymış.