Selamlarrrr 🙂 Nasılsınız bakalım Popzingiller 🙂 Bugün sizinle oldukça renkli bir konu üzerine konuşacağız. Önce bir soru sorayım en sevdiğiniz renk nedir? Peki renklerle aranız nasıldır ? Renklerin de tarihleri ve yaşları olduğunu biliyor muydunuz? Bugünkü konuğumuz dünyanın en yaşlı rengi 😀 Yaklaşık 1.1 Milyar yaşında kendisi. Avustralyalı araştırmacılar tarafından keşfedilen bu yeni renk, kendinden bir önceki kayıt sahibi rengi 500 milyon yıl geçip onu sollayarak 1. liğe oturmuş. Bu yaşlı rengi parlak pembe şeklinde tanımlayabiliriz. En sevdiğimiz renkler ve renk tonları teorik olarak her zaman var olsa da, doğada bazı renkler diğerlerinden daha uzun süredir var olmuştur. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) bir ekip, rekordaki en eski jeolojik renkten bile yaşlı bir renk keşfettiklerine inandıklarını açıkladı. Bu parlak pembe pigmentler, Afrika’daki Sahra Çölü‘nün derinlerinde bulunan kayalarda 1,1 milyar yıl önce vardı.

ANU’dan Nur Gueneli isimli araştırmacı renk keşiflerini daha büyük doktora çalışmasının bir parçası olarak yaptı. Ama bir rengin kaç yıllık olduğu neden önemli ki? Nasıl bir renk bir doktora çalışması konusu olabilir? Altı üstü renk işte.. Araştırmacılar şöyle açıkladı durumu: “Parlak pembe pigmentler, uzun zamandır kaybolmuş olan eski bir okyanusta yaşayan eski fotosentetik organizmaların ürettiği klorofilin moleküler fosilleridir”  Yani aslında bu renklerin keşfi eski organizmaların varlığı için adeta bir kanıt niteliğinde…

Renkleri anlamak ve kaya içeriklerini daha kolay incelemek için ANU ekibinin milyar yıllık numunelerini ince bir toz haline getirmesi gerekiyordu. Daha sonra kayalara bağlı olan eski organizmalardan bulunan molekülleri çıkardılar ve analiz ettiler. Yapılan çalışmalar sonucu Dr. Gueneli şöyle bir açıklama yaptı : “Antik pigmentlerin kesin analizi, minik siyanobakterilerin bir milyar yıl önce okyanuslarda besin zincirinin tabanına egemen olduğunu doğruladı, bu da o zamanlar hayvanların neden var olmadığını açıklayabilmemizi sağlıyor”

ANU’dan Doçent Jochen Brocks, büyük organizmaların gelişiminin büyük gıda parçacıklarının eksikliği nedeniyle muhtemelen kısıtlandığını belirtti. Brocks bunun eski bir süreç olduğunu açıkladı, dünyanın jeolojik tarihinde önemli olayları bir araya getirerek renk keşiflerinin tarihlenmesine yardımcı oldu.“Cyanobacterial okyanuslar, karmaşık ekosistemlerin (hayvanlar alemini,insanları ve dünyada yaşayan bir çok canlı çeşidini içeren ekosistemlerin) evrimi için gerekli olan enerji patlamasını sağlamak için hızla yayılmaya başladıklarında, yaklaşık 650 milyon yıl önce yok olmaya başladı.” olarak açıklama yaptı. Siz bu dünyanın en yaşlı rengi ve bu rengin keşfinin tarih ve bilim açısından önemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Evet, işte böyle bir pembe tonuymuş dünyanın en yaşlı rengi.Çok ilginç değil mi?

Kaynak Link

15
like
3
love
0
haha
6
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Muhammet YiğitTuğçe AçıkgözÇalı KuşuNasibe AvcıBekir Akgül Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nazgulbacanagi
Yazar

dünya o zamanlar daha sıcak bir yer olduğuna göre pembe ve kırmızı tonlar o dönemin modasıydı muhtemelen

omerhayta
Yazar

Ne kadarda köklü bir renk 🙂
Doğrusu ben siyah, gri, yeşil, beyaz diye tahmin ederdim. Öğrenmiş oldum.
Faydalı bir araştırma böyle yazıların devamı gelmesi dileğiyle Aycan

salla gitsin
Üye

aklıma koku filmi geldi

Melody
Yazar

İlk renk sözü geçince aklıma ana renkler gelmişti. Pembeyi görmek baya şaşırttı.

mehmetcan
Üye

Çok şaşırdım cidden bu kadar uzun süre 1 milyar yıl az süre değil.