Deniz seviyesinden 4.440 metre yükseklikte Kuzey Hindistan’ın ücra bir köşesindeki Spiti Vadisi’nde bulunan Hikkim Postanesi, bölge ile dış dünya arasında hayati bir bağlantı sağlıyor.

Soğuk, başka bir dünyaya ait topraklar

Kuzey Hindistan’daki Himalayalar’da bulunan Spiti Vadisi, Dünya’daki en yüksek yerleşim yerlerinden biridir. Çorak dağlar, emniyetsiz geçitler ve kıvrımlı nehirler, yüksek rakım, soğuk çöl manzarası adeta başka bir dünyaya ait gibi görünüyor.

Dünyanın en yüksek postanesi

4,440 metre yüksekte, Hikkim köyündeki küçük postane, bu izole bölgede küçük bir köy kümesini dünyanın geri kalanına bağlamaktadır. Köylüler, mektup yollamak ya da hesaplarına para yatırmak için buraya gelirler. Buraya gelen cesur gezginler için de dünyanın en yüksek postaneden mektup yollamak bir mutluluk kaynağı.

Posta müdürü Rinchen Chhering, buradaki işini postanenin kurulduğu 1983 yılından bu yana sürdürmekte. Zahmetli bir iş: motorlu araçların gidebileceği yolların azlığı, postaları yürüyerek ulaştırmak anlamına geliyor. Postane yoğun kar yağışı nedeniyle kış aylarında sık sık kapanıyor.

Benzeri olmayan bir posta yolu

İki postacı, Himachal Pradesh eyaletindeki diğer büyük şehirlere giden yol ile bağlantılı olan Spiti Vadisi’nin merkezi Kaza’ya posta ulaştırmak için her gün yüksek dağ geçitleri ve inişli yokuşlu otlakları yürüyerek 46 kilometrelik çetin bir gidiş-dönüş yolculuğu yapıyor. Kaza’dan giden postalar emniyetsiz dağ yolları boyunca otobüslerle gönderilirken, gelen mektuplar Hikkim’e yürüyerek getirilir.

Postacıların üstlendiği, karla kaplı zirvelerin büyüleyici manzarasına sahip günlük yürüyüşlerin eşi benzeri olan başka bir posta yürüyüşü mevcut değildir.

Medeniyetle tek bağlantı

Hikkim Postanesi’nin hizmet verdiği seyrek nüfuslu dört ya da beş köyde cep telefonu kapsama alanı son derece sınırlı ve internet henüz ulaşmadı. Bu köylerden biri Komic; 4,587 metre yükseklikte, dünya üzerinde karayoluyla erişilebilen en yüksek köylerden birisi. 13 hane ile yaklaşık 5 öğrencinin okuduğu bir okul ve eski bir manastırı içinde barındıran Komic’te arpa ve yeşil bezelye üretilen küçük tarım arazileri bulunuyor.

Cömert insanlar

Yoğun kar yağışının yolculuğu imkansız hale getirmesiyle Spiti Vadisi köylerinin genellikle yılın 6 ayından fazla bir süre ülkenin geri kalanıyla irtibatı kesiliyor. Fakat bu olumsuzluklar Spitililerin gücünü kıramıyor. Hikyor’dan çok uzak olmayan bir köy olan Langza’da evini BBC’nin ziyaret ettiği bir kadın, kendisinin ve komşularının karşılaştığı zorluklara rağmen hayatını ‘huzur dolu’ olarak tanımlıyor.

1000 yıllık inanç

Buradaki insanların hayatlarını güçlü bir Budist inancı şekillendirmektedir. Hindistan’ın en eski manastırlarından bazıları Spiti Vadisi’ndedir. Buradaki manastırlardan bazılarının tarihi 1,000 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Ki manastırı Spiti Vadisi’nin en büyük manastırıdır. Manastır, 4,166 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer alır ve nehir kıyısından çıkıp kahverengi dağların eteklerinden sızan Spiti Nehri’ne bakmaktadır.

Bir buluşma alanı

Manastırlar, köylerin dini, kültürel ve sosyal yaşamlarının tamamlayıcısıdır ve halkın toplanıp dua etmesi için gerekli mekanı onlara temin eder. Komic manastırındaki rahipler yüzyıllar süren gelenekleri takip ederek günlerini meditasyona, merhamet ve cömertliğin öğretisine adamışlardır. Aynı zamanda denizaşırı kutsal yerlere yaptıkları kutsal yolculuklar için gerekli olan pasaport ve diğer belgeler için de Hikkim Postanesi’ne gelirler.

Dış dünyaya açılan pencere

Camaraderie (yoldaşlık), tolerans, yalınlık ve yoğun maneviyat, Spitililerin bu izole topraklarda yüzyıllar boyunca gelişmesine yardımcı oldu. Fakat onlar bile küreselleşmenin yavaş yavaş içlerine etki etmesine karşı bağışıklık geliştirebilmiş değiller. Genç neslin birçok üyesi, iş aramak için büyük şehirlere taşındı. Ancak kalanlar için, posta ağı dış dünyaya bir bağlantı olarak hizmet etmekte.

18
like
1
love
0
haha
7
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
PINAR GÜLReha KarakayaMuhammet YiğitRabia keskinMustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

”Ne kadar az insan o kadar fazla huzur.” Teyzemiz bunu okumayı başarmış.İlginç bir içerik gerçekten de.

PINAR GÜL
Üye

vayy neler var neler

Reha Karakaya
Yazar

En alttaki tarlalar çok güzel durmuyor mu yaa.

Muhammet Yiğit
Yazar

Çok Güzel postacı lıkda zor tabi

Rabia keskin
Üye

Mükemmel bir şey