Selamlar sevgili popzingiller :)) Gün geçmiyor ki bilim alanında bir yenilik olmasın. Geçtiğimiz haftanın belki de en çok konuşulan konusuydu “Scutoid”. “O da neymiş, ben hiç duymadım” diyenler var aranızda biliyorum. Maalesef dünyada bu geometrik keşifle çalkalanırken bizim gündemimiz bambaşkaydı… Dolayısıyla geometri dünyasına damgasını vuran bu keşif, bizim pek “dikkatimizi çekemedi”. Peki lafı daha fazla uzatmadan geçelim Scutoid’e.

Sevilla Üniversitesi ve Biyomedikal Sevilla Enstitüsü’nün araştırmacıları, “scutoid” olarak adlandırılan yeni bir geometrik şekil keşfettiler. Scutoid, epitel hücreler tarafından benimsenen şekildir. (Epitel Hücreler= Vücudunuzun iç ve dış kısımlarını kaplayan, vücudunuzun katlanmasına ve eğilmesine izin veren, vücudumuzun adeta yapı taşları. Detaylı bilgi için tıklayın) Bir organizma daha karmaşık bir varlığa dönüştükçe, epitel hücreleri birlikte hareket etmeye ve birleşmeye başlar. Gelişimin daha istikrarlı olmasını sağlayacak her vücut bölümünde görev alırlar. Yani bu yeni geometrik şekil aslında insanlığın başlangıcından beri mevcut. Hep bizimle olan bir şeyi ancak fark ediyoruz, ilginç :))

Daha önce epitel hücrelerinin “prizma şeklinde” veya “kesilmiş piramitler” olduğuna inanılmıştı. Fakat yapılan araştırmalar gösterdi ki bu hücreler aslında oldukça kompleks bir yapıya sahip. Bu kompleks yapı en iyi “çarpık prizmalar” olarak ifade edilebilir. “Eeee yeni bir geometrik şekil bulunduysa bize ne?” diye düşünenlere selam olsun şimdi neden bunu sizlerle paylaştığımı da açıklıyorum, iyi dinleyin. Şimdi bu yazıyı okuduğunuz ekran başından kaldırın kafanızı ve olduğunuz yerde çevrenize bakın, iddia ediyorum ki çevrenizde gördüğünüz her şey ya doğanın bir parçasıdır ya da doğadan ilham alınarak yapılmıştır. Şimdi biraz anladınız mı bu keşfin önemini? Geometri doğadan ilham alır desem yanlış olmaz sanırım. Yani bu yeni keşif yeni icatların yolunu açacağını ve bir çok farklı alandaki ürünün tasarımını da etkileyeceğini söyleyebiliriz. Örneğin bilim adamları, gelişim sırasında organların nasıl oluştuğunu daha iyi anladıkça bu bilgileri potansiyel olarak yeni hastalık tedavilerine yardımcı olacak şekilde kullanabilirler.

Araştırmacılar bu büyük keşiften sonra ne yapmış? Biz dünyayı sallayan bir keşif yaptık zaten deyip yan gelip yatmamış, çıtayı daha yükseğe taşımışlar. Şimdiki hedefleri hücrelerin scutoid şeklini almasına neden olan molekülleri bulmak. Eğer bu hedeflerini de gerçekleştirirlerse  bu bilgiyi, biyoloji ve biyomedikal için büyük bir sorun olan laboratuvarda yapay doku ve organların yaratılmasında kullanmaya başlayabilecekler. Yaaa işte bir geometrik şekil keşfedilse ne olur deyip geçmeyin, dünyayı ve insanların hayatını bile değiştirebilir sevgili popzingiller 🙂 Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Bu konuyu bir de Barış Özcan’dan dinleyip Scutoid kavramını tam olarak anlayabilmek için:

Kaynak Link

9
like
2
love
2
haha
3
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Ahmet BoztürkReha KarakayaTriskacocuserabikaThe Qreyo Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
The Qreyo
Üye

Başlığı okur okumaz acaba yazıda Barış Özcanın yayınladığı video var mı diye düşündüm. Koymuş olmanız çok hoşuma gitti. Scutoid hakkında fazlaca bilgilenmiş oldum.

Hilal
Yazar

Hep bizimle olan bu geometrik şekli daha yeni keşfettik demekk. Harika bir şey bilim =) öğrenecek keşfedecek seyler bitmiyor sürekli artıyor

mustafa
Üye

Bakalım araştırdıkça daha neler neler çıkacak.Şu anki teknik ve teknolojik imkanlarla dahada fazla buluşlar ve keşifler çıkacağına eminim.

Orhan Akkaya
Üye

İnsanoğlunun zekası sınırlandırılmamıştır. Araştırmacı kimliğiyle insan daha nice şekiller, bilgiler öğrenecektir. İnsanlığa yararlı şekilde kullanılması dileğiyle

Uğur Çam
Yazar

Tıbbi yönünü bir kenara bırakırsak özellikle modern mimaride ve bilmum tasarım alanında çok kısa sürede kendine yer bulur bu geometrik şekil. Tam post modernist akımların benimseyebileceği türde, biçimsiz ama estetik.