Bir at dörtnala koşarken ayakları tamamen yerden kesilir mi? Bu fotoğrafçı Eadweard Muybridge’in 1878 yılında cevapladığı bir soru. 

Demiryolu zengini işadamı ve Kaliforniya belediye başkanı Leland Stanford cevabın evet olduğunu öne sürmüş ve Muybridge’i bu yanıtını kanıtlaması için görevlendirmiş. Muybridge bunun fotoğrafını çekebilmek için bir yol bulmuş vee bir tanığa göre 12 kamerayı Stanford yarış pistine yerleştirmiş. At hızlandıkça kameralara bağlı kablolara değmiş ve kameralar fotoğraf çekmiş, çok hızlı şekilde 12 fotoğraf çekmeyi başarmış. Muybridge fotoğrafları bir sitede yayınlamış ve atın dörtnala koşarken anlık dahi olsa ayaklarının tamamen yerden kesildiğini göstermiş. Bu çıplak gözle görülemeyecek bir şeydi ama fotoğrafçılık sayesinde görülebildi.

 Muybridge’in tek resimli hareket tekniği animasyonun ilkel bir versiyonuydu ve bu kısa bir süre sonra ortaya çıkan sinema filmi endüstrisinin doğmasına katkı sağladı. 

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
4 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
4 Yorum yazarları
ÇalıkuşuKumralxNuveyra Akyarasab Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Çok asil bir canlı. Gerçekten de ayaklarının yerden kesilmesi onun esaletine esalet katmış. Bu faydalı bilgiyi hazırlayıp bizlere arz ettiğiniz için şükrânlarımızı arz ederiz. Emeğinize sağlık.

Kumralx
Üye

Başarılı tebrik ederim

Asayra Neyran
Üye

Azme bak be.

yarasab
Üye

helal olsun adamlara