Bugünlerde çok karşılaşıyorum anne ve babaların çocuğun hayal gücüne ket vurduğuna. Çocukları televizyon başına iterek ya da ellerine tablet tutuşturarak etrafı temiz tutmak tabii ki de çok cazip ama gelin çocukların hayal gücü için ne yapabileceğimize bakalım.

1. Doğayı Keşfetmesini Sağlamak

doğada çocuk ile ilgili görsel sonucu

Bu sayede çocuklar böcekleri çiçekleri yakından tanıma fırsatı elde ederler. Doğada başka canlılar olduğunu fark ederler, farklı renklerde çiçekler tanırlar ve farklı kokularla karşılaşırlar. Hatta ufak safari maceraları ile bu daha renkli hale getirilebilir. Gerisini bırakalım çocukların hayal gücüne.

2. Kendisini İfade Etmesine İzin Vermek

Ä°lgili resim

Çocukların dokunarak sanat yapması eğlenmenin yanında hayal gücüne açılan bir yoldur. Çocuklar deneyimleyerek içindeki hisleri açığa çıkarır. Resim kendilerini ifade etmede araçtır. Hem de hoşlandıkları renklerin farkına varırlar.

3. Ufak Bilimsel Aktiviteler Yapmak

anaokulunda deney ile ilgili görsel sonucu

Maddenin halleri ile ilgili, cisimlerin yüzüp yüzmeyeceği ile ilgili ufak çaplı deneyler yapılabilir. Veya yağın hep üste çıkması, güneşe maruz kalan cisimlerin solduğu gerçeği ile çocuklar tanıştırılabilir. Bunların yanı sıra mıknatıslar da çocukların ilgi odağı olabilir. Bunlarla uğraşmak çocukların eğlenirken hayal güçlerini de harekete geçirecektir.

7
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
1
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Reha KarakayaTriskacocuGizemmCananhüseyin uysal Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

İnşallah ileride çocuklarımız olduğunda dikkat edilecek noktalar. elinize sağlık.

Triskacocu
Yazar

Çocuğum olduğunda uygulayacağım güzel bilgiler

Gizemm
Üye

Başucu niteliğinde yazılar

Canan
Üye

Kirlenmek güzeldir sözünün hakkını biz çocukken verdik ama çocuklarımızdan bunu esirgedik maalesef titiz bir anne olduğum için kısıtlıyorum onlari.Emeginize sağlık kendimi eleştirdim .

hüseyin uysal
Üye

bakalım biz nasıl bir ebeveyn olacağız.