Öncelikle belirtmeliyim ki Can Bonomo’yu dinlemeyen, bilmeyenler “ya bu kim Allah aşkına, sıradan bir popçu, bunun için yazı yazmış be” gibi cümleler kuracaktır içinden. Lütfen yazının tamamını okuyun, yazdığım hiçbir yazıda sıradan bir şeyi veya sıradan bir şahsı konu almadım.

Ayrıca Can Bonomo’ya popçu dememek için de çok fazla sebep mevcut ki zaten kendisi rock müzisyeni olarak anılır. Neyse, geçelim konumuza… Can Bonomo’nun bu yazıya konu olmasının tek sebebi şarkılarının çok iyi olması değil, çok üst seviye yetenekli bir insan olması ve karakterinin getirdiği işi ile ön plana çıkması gibi sebeplerdir. Can Bonomo, şarkıcı olmasının yanı sıra bir şairdir. Sinema oyuncusudur.

Sadece şarkı söylemez, şarkı yazar, müziklerini de yine kendisi yapar. Aklınıza bile gelmez ama Can Bonomo’nun ressamlık yanı da vardır. Ayrıca birçok enstrümanı da çalabilmektedir. Çok kişi söz yazar, ancak kafiye uysun diye alakasız cümleler kullanmayan az insan vardır, işte onlar da sanatçıdır!

Çok kişi beste yapar ama o bestelere sabretmek bile zordur çoğu zaman, oysaki her bestesi dinlenen, insana bambaşka duygular yaşatan besteleri yapan kişi sayısı azdır, işte onlar sanatçıdır! Neredeyse herkes şiir yazar, ancak çok az insan efsane denebilecek şiirler yazar, işte Can Bonomo tüm bu az insanların arasındadır, bir sanatçıdır. Onun gibi dopdolu, yetenekli insanlar az gelir, kıymet bilmek gerekiyor.

Can Bonomo, 24 Mayıs 1987’de İzmir’de doğmuştur. Daha 9 yaşındayken gitar çalmaya başlamış ve üniversiteye kadar müzik çalışmalarına devam etmiş, kendini eğitmiştir. Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyonculuk okuyan Can Bonomo, müzik dünyasına ses prodüksiyonculuğu yaparak girmiştir. Radyo Klas, Number One FM ve Radio N101’de radyoculuk yapmış olan Can Bonomo, Number One TV ve MTV’de tv programları hazırlamıştır.

Can Bonomo, ilginç bir tarza sahiptir, bu sebeple onu tanımayanlar onu liselilere hitap eden klasik genç bir şarkıcı olarak hayal edebilmektedir. Oysaki durum tam tersidir. Can Bonomo, o kadar muazzam bir müzik yapmaktadır ki, eğlenceli olsun diye yaptığı şarkılarda dahi sözler insanı etkilemektedir. İlk albümü, ilginç bir klibe ve sözlere sahip olan Meczup şarkısının adını taşıyan Meczup’tur.

2011 yılında yayınlanan albümde 11 şarkı vardır ve biri dışında tüm şarkıların söz ve müzikleri Can Bonomo’ya aittir. Bu albümden sonra çıkan albümlerde de durum değişmemiş ve Can Bonomo şarkılarını kendi yazmış ve bestelemiştir. Can Bonomo Türkiye’yi Eurovision’da da temsil etmiştir. Love Me Back adlı aslında güzel olan bir şarkı ile 2012’de Eurovision’da yedincilik elde etmiştir.

Aşağıda seçtiğim 5 şarkıyı görebilirsiniz. Şarkı sözlerini de üstlerine yazacağım ve Can Bonomo’nun ne derece etkili ve muhteşem sözler yazdığını da görebilirsiniz.

Can Bonomo – Kara

“Baban kimdi, yaşın kaç, hatırla

Elalem peşimizde satırla

Tükür bizi tükür şehir

İçimizde çocuklarla…”

Can Bonomo – Yan

“Yan yüksel alev alev ısıt beni de yan

Uyan uykularımdan uyan rüyalarımdan

Dayan dayan gönlüm dayan

Elbet bulunur sesini duyan…”

Can Bonomo – Kal Bugün

“Kal bugün canım ağrıyor

Ellerim tenini arıyor

Saçlarım tel tel ağrıyor

Ölürüm ah ölürüm o zaman ben”

Can Bonomo – Derda (Koy Bi’ Rakı Şişeden)

“Sen aç, dünya kapansın

Yollarında güller açsın

Bitmedin, sen her zamansın

Seni çalan kader utansın…”

Can Bonomo – Hikayem Bitmedi (Doktor)

“Bitince kara kışlar

Ulaşır ona mektubumla kuşlar

Dinince yakarışlar

Belki de yeni bir ömür başlar…”

Eurovision Performansı: Can Bonomo – Love Me Back

https://www.youtube.com/watch?v=3Qa7_y21oOY

8
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
17 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
SahraMelisa AvciEMRAH SOYLUMurat SiyliReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
bilge
Yazar

Listede “Meczup”u ve “Bana Bir Saz Verin”i aradı gözüm. “Tastamam” ve “Şaşkın”ı da ben eklemiş olayım.

turuncumavi
Üye

Adam gibi adam dediklerindenHem saygı duyuyorum hemde çok seviyorum

sila
Yazar

Severim Can Bonomo’yu “Hikayem Bitmedi” şarkısı favorim. Öyle dolu bir kişilik ki. Yaptığı resimlere de hayranım, Hepsi birbirinden güzel. Bir klibinde kullandı hatta onları. Tarzı gerçekten çok farklı.

Nihan Aysima Kara
Üye

Can Bonomo hakkında bilgim yoktu ancak bu yazı benim ona karşı ilgi duymamı sağladı

mehmetcan
Üye

“Güçlü bir öpücük dar bir sokağın adını her zaman değiştirebilir” Çok iyi bir sanatçı.