Efsane şarkılar serisinde geçmişe gitmeye yavaş yavaş başlayalım…

Geçmişimizin en sağlam sanatçılarından biri; Erkin Koray! Türk müziğine çok güzel, anlamlı ve efsane şarkılar kazandırmış bir insandır kendileri. Erkin Koray’ı bilenlerin sayısı çok fazla değildir diye düşünüyorum, bilmeyen dostlarımıza da bu yazıyı baştan aşağı okumalarını tavsiye ederim. Netice de bir “sanatçıyı” tanımanın hiçbir zararı olmaz, faydası olur.

Erkin Koray, bir rock sanatçısıdır. Çoğunlukla Anadolu Rock tarzında yaptığı şarkıları ile tanınmaktadır. Erkin Koray, 1941’de İstanbul’da doğmuştur. Çıkardığı ilk plağında Bir Eylül Akşamı ve It’s So Long şarkıları vardı. Bu plak 1966’da yayınlandı. 1967 yılında Erkin Koray Dörtlüsü adlı grubu kurdu ve o ilk popülariteyi kazanmasına vesile olan “Kızları da Alın Askere” şarkısı o yıl çıkardığı plakta yer aldı.

Bu şarkının ardından birçok şarkıcı gibi yok olup gitmedi, ardı ardına diğer şarkılarını yayınladı ve hepsi çok fazla beğenilince kimse tutamadı büyük ustayı. Erkin Koray sahnelerinde sazı da kullanmak istiyordu. Altmışlı yılların sonunda Orhan Gencebay ile çalıştıkları sırada Elektro Sazı da icat eden Erkin Koray ve Orhan Gencebay oldu.

Erkin Koray durmak bilmiyordu 1970’li yıllarda. Hepimizin bildiği “Fesuphanallah” ve “Estarabim” şarkıları da bu yıllarda çıktı. Popülaritesi bu şarkılarla zirveye ulaştı. Toplamda 11 albümü, 28 de 45’liği vardır. Bunların yanı sıra toplama albümleri ve Almanya’da yayınladığı eserler de bulunmaktadır. Büyük usta yakıştırması tam yerinde olur herhalde Erkin Koray için. Sizleri çok sıkmamak için biyografisini burada noktalıyorum, işte kendimce seçtiğim 5 efsane Erkin Koray şarkısı…

Erkin Koray – Kızları da Alın Askere (1973)

Erkin Koray – Sevince (1975)

Erkin Koray – Fesuphanallah (1974)

Erkin Koray – Arap Saçı (1976)

Erkin Koray – Çöpçüler (1991)

Bonus | Erkin Koray – Estarabim (1975)

Yazıyı Erkin Koray’ın güzel bir sözü ile noktalayalım;

“Biz ülke olarak ne çekiyorsak, cehaletten çekiyoruz. Onun için herkesin okumasını istiyorum!”

18
like
5
love
2
haha
2
wow
0
sad
1
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRserhat ergünBekir AkgülhuseyinhalilMustafa Uca Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Dinlemek gerçekten farklı hissettiren bir sanatçı. Öyle Bir Geçer Zaman Ki ve Fesuphanallah başta olmak üzere hepsi birbirinde güzel.

HalilCan
Üye

Yıl olmuş 2018 hala Feshupanallah ı dinleyenler burada mı

bilge
Yazar

Allah uzun ömürler versin Erkin babamıza.

ahmet batar
Üye

efsane bu adam bunca zaman geçmiş ama halen herkesın dınledıgı şarkılar

ahmet çetin
Üye

kardeşim spam olarak görülebilir ama ciddiden güzel yazı olmuş resim falan bulmuş yerleştirmişsin zaten erkin korayda büyük üstat yazın içinh terşekkürler 10 numara 5 yıldız 😀