Merhabalar, bu yazıda Şebnem Ferah’ı mercek altına alacağım. Kendileri, Türkiye’nin hiç tartışmasız en önemli kadın rock şarkıcılarından biridir ve bence yaşayan bir efsanedir.

Daha önceki yazılarımdan hatırlarsınız, şarkı yazabilene sanatçı, sadece söyleyene ise şarkıcı demeyi tercih ederim ve bu serideki tüm yazılarda sanatçıları konu aldım. Şebnem Ferah da tam olarak öyle! Gerçek bir sanatçı! Söylediği şarkıların neredeyse hepsi kendi eserleridir. Sözlerini de müziklerini de kendisi yapar. Şarkılarındaki inanılmaz derin anlamlar, muhteşem sesi ile birleşince yorum yapılamayacak bir hal alır.

Kısaca Şebnem Ferah’ı tanıtmak gerekirse; 12 Nisan 1972’de Yalova’da doğmuştur. Lise yıllarında da müzik yapan Şebnem Ferah, 1988’de Volvox adında tamamen kadınlardan oluşan Türkiye’nin ilk kadın rock grubunu kurmuştur. Üniversite için ODTÜ Ekonomi bölümünü kazanan Şebnem Ferah, müziğe olan ilgisi sebebiyle bu bölümü ikinci sınıfta bırakmış ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolmuştur. 1994 yılında Volvox grubu dağılınca müziğe tek başına devam etmiştir. İlk albümü 1996’da çıkan “Kadın” isimli albümdür. Albümün çıkmasında Sezen Aksu’nun desteği çok fazladır.

Şebnem Ferah’ın hayatı acılarla doludur, belki de yazdığı bu sözler bunların yansımasıdır. Şebnem Ferah’ın bir ablası vardır ve bu ablası 1998’de hayatını kaybetmiştir. Babası Ali Ferah 1999 depreminde, annesi ise 2011’de yaşamını yitirmiştir. Ailenin hayatta olan tek üyesi Şebnem Ferah’tır.

Şebnem Ferah’ın efsaneler kategorisine girebilecek çok fazlası şarkısı var, seçmek çok zor oldu ama işte kendimce seçtiğim 5 efsane Şebnem Ferah şarkısı ve bu şarkıların efsane sözleri… Keyifli dinlemeler…

1- Hoşça kal

Söz & Müzik: Şebnem Ferah

“Bu garip bir veda olacak
Çünkü aslında hep içimdesin
Ne kadar uzağa gitsem de
Gittiğim her yerde benimlesin…”

2- Yalnız

Söz & Müzik: Şebnem Ferah

“Her bahar öncesinde
Kardelene dönüşmeyi
Kopmayı koparılmayı anlat…”

3- Mayın Tarlası

Söz & Müzik: Şebnem Ferah

“Sonuna kadar aşk ya sadece inanmışım
Koşmuşum düşmüşüm kalkmışım
Sevişmek sevmekten gelir inanmışım
Elimden tuttuğunda öyle bir güvenmişim ki
Bize bir şey olmaz sanmışım…”

4- Sigara

Söz & Müzik: Şebnem Ferah

“Ben sigara dumanının altında
Yana yana en sonunda kül oldum
Sen kibritin hiç yanmayan ucunda
Birinin hayatından geçmiş oldun…”

5- Sil Baştan

Söz & Müzik: Şebnem Ferah

“Sil baştan başlamak gerek bazen
Hayatı sıfırlamak…
Sil baştan sevmek gerek bazen
Her şeyi unutmak…”

11
like
12
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
24 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Onur ZORSahraGülsüm ApişKasim ekimFurkan erencV Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sahra
Üye

Severim hem de çok…

okan88
Yazar

Bu muhteşem sanatçının yakın zamanda bir şarkısını dinlerken, şarkısının altında yazan yorumları okudum. Birisi; şarkının yıllar önce eklendiğine rağmen izlenme sayısının az olduğunu ama yeni çıkan bir şarkıcının bir kaç gün önce yayınlanan şarkısının milyonlarca kez izlendiğini yazmıştı.

Bu nasıl bir kıyaslama? Biz internette tıklanma sayısına göre mi değerlendiriyoruz sanatçının değerini?
Şebnem Ferah ülkemizin bitip tükenmeyecek değerlerinden birisidir. Alışveriş merkezlerinde konser vermek isteyenler versinler tabi ki konserlerini ama stadyumları Şebnem’e bıraksınlar.

Tüm eserlerini severek dinlerim. ”Kelimeler Yetse” albümünün farklı bir yeri vardır bende ve biliyoruz sen en güzel şarkını henüz yazmadın.

turuncumavi
Üye

Sil baştan favorim

salla gitsin
Üye

eskilerin ayrı bi havası oluyor

ayzek
Yazar

Benim favorim Eski..