Elma, armut ve muz güzel meyveler. Aslında tüm meyveler güzel. Ama aşağıda sayacağım meyveleri görünce belki de biraz şaşıracaksınız.

1- Rambutan

Liçi meyvelerine benzeyen Rambutan, tropik Güneydoğu Asya bölgelerine özgü bir meyvedir. Ekşi- tatlı arası bir tadı olan meyvenin tadının üzüme benzediği söylenmektedir.

2-Durian

Endonezya, Tayland ve Malezya çevresine özgü bu lezzetli meyvenin ilginç bir özelliği var. Tatlılarda, dondurmalarda hoş bir tadı olması; ilginç ve çekici gözükmesi yanı sıra, birkaç gündür ölü olan bir cesedin kokusunu yayıyor. Soğan, ter ve benzin kokuları ile özdeşleşen bu meyve, Singapur’da toplu taşıma araçlarında yasaklanmıştır.

Yine de lezzetli olduğuna inanmak istiyorum.

3- Mangosteen

Hafif portakalımsı, ancak diğer meyvelere benzemeyen bir tadı olan mangosteen, kalın dış kabuğunu aşınca beyaz yumuşak bir meyve içi sunar.

4- Longan

Üzüme benzer salkımlarda yetişen ve liçi meyvesini andıran longanın tadı üzüme benzer ve sulu bir meyvedir. Çin’den gelmektedir.

5- Sapodilla

Ağaçta yetişen tropikal bir patatese benzeyen sapodilla, karamelli bir armudun tadına benzetilen şekerli tadıyla etkiler. Normal günlük meyvelerden biraz daha kalorili olsa da sağlıksız değildir ve herhangi başka bir tatlının yerine sağlıklı bir alternatif olabilir.

6- Jackfruit

Ah bu meyveyi bu listeye eklemeseydim olmazdı.

Jackfruit, dünyanın en büyük ağaçta yetişen meyvesidir. 35 kiloya kadar ağırlığa ulaşabilir. Tatlı ve kendine özgü tadı ile birçok yemekte kullanılabilir. Açlık çeken bölgelere gönderilmek üzere daha da fazlası tropik bölgelerde yetiştirilmesi umuluyor. Sadece büyük, lezzetli olmakla kalmıyor ayrıca da vitaminler B-6 ve C yanı sıra magnezyum minerali kaynağıdır.

7-Dragon Fruit (Ejder Meyvesi)

Bir kaktüs meyvesi olan bu meyvenin görüntüsü kendini anlatır nitelikte. Görsel bir şölen sunan meyve şaşırtıcı bir şekilde yumuşak bir tada sahiptir. Hafif tatlı, hafif ekşi ve krem kıvamında. Ama bu yumuşak tat ve hoş kıvam birçok tatlıda kullanabileceği anlamına geliyor.

Vietnam’ın da milli meyvesi.

Ve hazır görsel şölenlerden bahsetmişken:

8- Starfruit (Yıldız Meyvesi)

Portakalımsı ve tatlı, evet !

Kurutularak atıştırmalık halinde yenebiliyor, eveeeet!

Suyu sıkılabiliyor, EVET ! 

Kesiti tatlı bir yıldız şekilde, E V E T ! 

Bu meyveyi neden harika bulduğumu açıklamak zorunda değilimdir sanırım. Kabuğu, çekirdekleri ve içi hep beraber yenebiliyor olması da bir kolaylık.

9- Pomelo

Devasa tanecikli, sulu ve tatlı. Greyfurtun Asyalı kuzeni olan pomelonun kalın dış katmanını aşınca (Soba üzerinde çok güzel bir koku yayıyor ayrıca) ayçekirdeği içi boyutunda, tatlı meyve suyu ile dolu tanecikler ile karşılaşıyorsunuz. Suyunu da sıkmak mümkün.

10- Black Sapote (Çikolata Pudingi Meyvesi)

Evet bu meyveye gerçekten bu lakap takılmış. Frenk elması (persimmon) benzeri bir meyve olan, ki fren elması da olgunlaşınca inanılmaz bir tada sahip, bu meyvenin tadı ve kıvamının çikolatalı pudinge benzediği söyleniyor.

100 gramında 80 kalori olan bu meyvenin çikolata pudingine nasıl baş tuttuğunu bilmiyorum, ama eğer bir gün fırsatım olursa deneyeceğim. Şimdilik böyle bir meyvenin var olduğunu bilmek güzel.

6
like
7
love
0
haha
2
wow
0
sad
1
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
22 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözNasibe Avcıİlkay BozkuşSalih ÇelikMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sila
Yazar

Ejder meyvesi ve yıldız meyvesini biliyordum. Çok cezbediciler. Bu meyvelerden bir salata harika olurdu -sanırım- :))

Bir Başak Kadını
Üye

Sadece iki tanesini daha önceden biliyordum. Tatlarını hayal ederek yaşamaya devam.

Sinan
Yönetici

Longan bildiğimiz beyaz üzüm ama Durian’a bir anlam veremedim :DD

The Qreyo
Üye

bazısı mükemmel görünüyor keşke temin edebileceğimiz yerler olsa

Bilal Can Özçelik
Üye

İsimlerini ilk defa duydum 🙂