İki haftadan sonra tekrar merhaba,
Aslında bu yazımda, el sanatları denizinin çok derinliklerine gidip sizleri, el sanatları tarihi adlı balık aileleriyle ( ! ) tanıştıracaktım ama içinde bulunduğumuz sezon dolayısıyla biraz tersten, sondan başa doğru gitmeye karar verdim ve rotamı başka bir balık türüne doğru çevirdim.

Bu yazımda, elimden geldiğince kurulan el sanatları pazarlarını ve tezgahları balık türünü ( ! ) anlatacağım. Bu balık türlerine mevsimsel, dönemsel ya da sezonluk olarak rastlayabiliyoruz. Malumunuz tatil sezonundayız ve tatilimizi geçirmek için gittiğimiz yerlerde beğenimize sunulan ürünlerin sergilendiği genelde sezonluk pazarlara – hatta gece pazarlarına– sergilere ya da tezgahlar oluyor ve buralarda satılan ürünlerin de çoğunluğu el emeği olan ürünler.

Ben, bu pazarlarla hatta gece pazarlarıyla uzun yıllar önce daha önce o zaman Balıkesir’in ilçesi, şimdi ise Ayvalık’ın mahallesi olan Altınova’da tanıştım. Oradaki gece pazarında el emeği ürünlerin yanısıra seri üretim olan ürünler de vardı ve biz o pazardan hem çok güzel ürünler aldık, uzun zaman kullandık. Sonraki yıllarda bu pazarlar çoğaldı, tezgahlar arttı ve artık yazları haftanın üç günü 81300 Moda’da kurulan büyük pazarlar ya da Ayvalık’taki gibi aynı anda hem Cumhuriyet hem de Dr. Fazıl Küçük ( eski adıyla Arabacılar ) meydanında birden kurulan gece pazarları haline geldiler.

Bu pazarlardaki ürünlerin büyük çoğunluğu kadınlar tarafından yapılıyor ve satışa sunuluyor. Tezgah ya da stand kuruluyor, ürünler tek tek yerleştiriliyor, sonra da pazar biterken yine ürünler ve stand ya da tezgah toplanıyor. Anlayacağınız işin el emeği kısmı – büyük çoğunluktaki üreticisi için – ürünü yapmakla bitmiyor. Satış sürecinde de el emeği devam ediyor. Bir dönem bu pazarlara katılmış birisi olarak sahadaki hazırlık aşamasının yaklaşık bir saat sürdüğünü söyleyebilirim, en azından benim için!
Yine bu pazarlar oldukları yere farklı bir enerji de getiriyorlar, hareket ve canlılık oluyor hele bir de yöresel ürünler sergileniyorsa o yöreyi daha yakından tanımanıza vesile oluyorlar.

Hatta aldığınız ürünler gittiğiniz yeri size hatırlatıyor ve el emeği ürünlerin özellikle de yöresel olanların size anlattığı hikayeleri oluyor.

Hikayelerinizin çoğalması dileğimle, rastgele!
Teşekkür ederim,
Oya Manas

16
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
8 Yorum yazarları
Taha avcıErenyellowredziyaÖzlem Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayse Teyze
Yönetici

Bende pazarda sattım ve bence onun keyfide bir başka lezzet

mustafa
Üye

El işi olsun,emek olsun en güzel hediye odur. El emeği ile para kazananlara hayranlık duymamak elde bile değil.

Taha avcı
Üye

Yapması farklı kendi farklı güzel

Eren Yeni
Üye

El snatları beceri ve sabır gerektiren iştir

yellowred
Yazar

keşke el sanatlarına azcık yeteneğim olsaydı.