Güneş enerjili fayanslar yakında şehirlerimize güç sağlamak için kaldırımlarımızda yer edinebilir. Bu, enerjiyi güneşten elektriğe çeviren fayansları oluşturmaya çalışan İskoç bilim adamlarının vizyonu.

Glasgow Caledonian Üniversitesi’nde bir ekip yüzlerce yıl boyunca enerji üretebilecek karolar icat etti. Bilim adamları, karoların yaya trafiğinde ve yağmurlu havalarda hayatta kalabilecek kadar suya dayanıklı ve sağlam olduğunu söylüyorlar. Güneşli havalarda karolar metrekare başına 200 watt enerji, bulutlu havalarda ise yaklaşık 150 watt üretebilir.

Lider araştırmacı Dr. Azmy Gowaid ve ekibi, 2022 senesinde Katar’da gerçekleşecek Dünya Kupası etkinlikleri sırasında yenilenebilir enerji kaynakları ile yürütülen bir organizasyon sebebiyle talep edilen proje için 75.000 £ (100.000 $) kaynak aldı. Beş bilim insanından oluşan ekip, Katar’daki Al Shamal stadyumunda bir pilot çalışma gerçekleştirdi. Sonuçlar oldukça başarılı.

Glasgow Caledonian Üniversitesi’nde Power Electronics’te öğretim görevlisi olan Dr. Gowaid, “Katar’ın mümkün olduğu kadar sürdürülebilir bir turnuvaya ulaşma güdüsü var ve bu yüzden turnuva ile birlikte bir çeşit yenilenebilir teknolojiye sahip olmaya çalışıyorlar” dedi.

Dr. Gowaid konuşmasına şunları da ekledi: “Bu, tüm ülkenin ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade kendi enerjilerini üreten şehirler hakkında. Eğer bu binlerce insan ve şehir arasında konuşlandırılırsa, o zaman genel etki her ulusal şebekeyi önemli ölçüde rahatlatacaktır. Ayrıca şehirlerin, ciddi iklim değişikliği sebebiyle elektrik talebi daha da yoğunlaşıyor. Bu enerji tedariğine katkıda bulunacaktır.”

(Aşağıdaki resim bilgisayar tarafından yapılmış bir görseldir.)

Siz bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

9
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
mustafaİlkay BozkuşEMRAH SOYLUyellowredali yunus önen Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Bu teknoloji alkışlanır.????????????????

Aycan
Yazar

Çok iyi bir fikir !! Enerji ve elektrik üretimi şehirler ve ülkeler için büyük bir sorun.Böyle bir şey hayata geçse çok daha rahat olabilirler 🙂 Emeğine sağlık Sılacım 🙂

emreqoral
Üye

Güzel bir düşünce

mustafa
Üye

Buna benzer bir projede ben düşünmüştüm yollara ve kaldırımlara insanların çokça bulunduğu yerlere koyup onların enerjilerinden faydalanmayı.

İlkay Bozkuş
Yazar

Türkiye’de gencin biri de elektrik üreten sandalye yaptı. bunlar güzel haberler.