Elektrikli arabanın sürüş mesafesi enerji yoğunluğuna bağlıdır. Bu kullanılan malzemelere ve kütle miktarına göre mümkün olan en fazla iyon lityum içerme kapasitesine bağlıdır. 2008 için 60 milyonluk bir pazar ve elektrikli arabaya 15 kg lityum. Hesap basit: termik olan ile elektrikli olanı ile değiştirmek, bir milyon ton lityum tüketmeye denk gelirdi.

2007’de üretilen 25 milyon ton lityum ile ve özellikle sadece 11 milyon ton olarak tahmin edilen dünya üzerindeki işletilebilir kaynaklar ile kıyaslanabilir bir rakamdır. Bu durumda lityum batarya şimdiden ham madde kıtlığına mı neden oluyor?

Her şey, Avustralya’da, Kanada’da, Afrika’da ve özellikle bilinmeyen işletilmemiş devasa yataklara bağlı olacaktır. Bunlar yetersiz olsa bile, kaynaklar bir şekilde telafi edilecektir. Deniz suyundan lityum elde etmek, elbette düşünülebilir. Peki, nasıl ve hangi maliyetle çıkarılır?

Özellikle Asya’da, araştırmacılar bu konu hakkında ivedilikle çalışıyorlar. Birinci nesil bataryaların ömrünün sonuna geldiğinde, geri dönüşüm bataryaların, geri dönüşüm ihtiyaçların bir kısmını karşılayabileceğini de göz ardı etmemek gerekir. Gerçekten bütün çözümler tükenirse lityumsuz bataryaları hayal etmek mümkün olacak. Bu ekip, dünya üzerinde bol bulunma avantajına sahip olan ancak performansı henüz sınırlı olan magnezyum bazlı bataryalar üzerinde çalışıyor.

FRANSIZCA METİNDEN ÇEVİRİDİR

25
like
4
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
IlknurYntrTurgay CelikEmre EryiğitKerem İnceMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Emeğinize sağlık efendim.

Emrah
Üye

Çok yakında otomobil dünyasında biz de bir çağ atlayacağız inşallah

Mikail Fatih
Üye

Petrol kaynakları bittiğinde mecburen geçiş yapılması gerekecek yöntem. Yakın çağda da zaten yaygınlaşacağına eminim. Umarım fiyatları makul olurda herkes tarafından rahatça alınıp kullanılabilir. Son zamanlarda bazı ülkelerde dizel de yasaklandı. Sırf bu elektrikli araçların üretimini artırmaya teşvik edebilmek için. Faydalı olacağına eminim.

hamit
Üye

yabvancılar araç yapmasını biliyor zengin olsam aynısını alırım

HyperX
Üye

Elektrikli arabalar devrini görebileceğimden kuşkum var