El Yıkamak Neden Önemli ?

Dokunma, insanların çevrelerindeki dünyayla etkileşim kurma yollarından biridir. Kendi burnunuz, gözleriniz veya ağzınız dahil olmak üzere bir şeye kaç kez dokunduğunuzu izlemeye çalıştıysanız, muhtemelen birkaç dakika içinde saymayı bırakacaksınız.

Olabildiğince doğal, elleriniz her gün binlerce zararlı mikrop ve bakteriye maruz kalıyor. Doğru el yıkama, bu mikroorganizmaların çoğunu ortadan kaldırarak sizi ve diğerlerini daha sağlıklı tutar.

Ellerinizi sabun ve akan su ile düzgün bir şekilde yıkamak, sağlıklı insanları ve ayrıca zayıf bağışıklık sistemlerini etkileyen hastalıkları engelleyebilir

Bu hastalıklar,zatürree gibi solunum yolu enfeksiyonlarından  ishale neden olan mide enfeksiyonlarına kadar uzanır.Bu koşulların çoğu, bebekler ve çocuklar gibi bazıları için ölümcül olabilir. Bu mikropları kendiniz hasta olmasanız bile aktarabilirsiniz.

Elleri Yıkamanın En İyi Yolları Nedir ?

Ellerinizi sade sabun ve suyla yıkamanın, yalnızca suyla yıkamaktan daha fazla bakteri azalttığı bulunmuştur. Antibakteriyel  sabun evde her gün sağlık hizmeti ortamlarının dışında kullanılması gerekli olmayabilir. Düzenli sabun ve su etkili olabilir.

Elleri yıkamak için etkili adımlar şunları içerir:

  1. Ellerinizi akan suyun altında rahat bir sıcaklıkta yıkayın. Sıcak su, mikrop öldürmede soğuk sudan daha etkili değildir.
  2. En sevdiğiniz sabun tipini uygulayın. Denenecek sabunlar arasında sıvı formüller, köpükler ve nemlendirilmiş olanlar da bulunmaktadır.
  3. Yarım dakika ya da daha uzun süre köpürtülür. Köpüğün, tırnaklarınızın altı ve parmaklarınızın arasına dahil olmak üzere ellerinizin ve bileklerin tüm kısımlarına yayıldığından emin olun.
  4. İyice durulayın ve kurulayın.
  5. Umumi bir banyo kullanıyorsanız, hem musluğu kapatmak hem de çıkarken kapı kolunu çevirmek için bir kağıt havlu kullanın.

Sağlığın kıymeti, hasta olunca belli olur.

13
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözKevser akarsuGazel BoyrazMuhammet YiğitÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Tam benlik bir yazı olmuş. Ben neden insanlar ellerini yıkamazlar anlamış değilim.

Dost
Üye

Emeğinize sağlık.

Yakup şahkulubey
Üye

Çok yararlı olmus YouTubee kanalın var mı ?

Gazel Boyraz
Üye

Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler