Merhaba Değerleri Popzingo Ailem,

Bu Bölümde Türk Tarihinde adını çok  duyduğumuz bir şahsiyet olan ”Emir Timur’un Yaşamını” ve ‘‘Kişiliği’‘ni inceleyeceğiz.

9 Nisan 1336 yılında Şehrisebz (Bugün Özbekistan) yakınlarındaki Hoca Ilgar’da doğdu. Babası Barlas Emiri Turagay,Annesi Tekina Hanım’dı. 1360’lı yıllarda Tarih sahnesinde yavaş yavaş yerini alan Timur  Çağataylar ve Moğollar arasındaki savaşlara katılarak Kendini Hazırlayarak 10 yıllık mücadeleler sonucu 9 Nisan 1370’de Semerkant(Bugün Özbekistan) Emir oldu. Timur Hükümdar değil Çağatay Hanlığı Kralına bağlı bir Emir’di ama Hakimiyet tamamiyle Timur’daydı. Moğol devlet gelenekleri gereği Çağatay hanlığına bağlı kalmıştır. Timur’un ”Aksak” ve ”Lenk” olarak anılmasının nedeni savaşlarda sağ kolu ve sağ bacağından yaralandığı içindir.

Horasan(Doğu İran),Fergana Vadisi ve Harezm(Özbekistan ve Türkmenistan arası) üzerine seferler düzenledi.Güney İran’da Şiraz üzerine seferler yaptı.Timur’un desteğiyle AltınOrda hanlığını ele geçiren Toktamış Han Timur’a karşı gelerek Siriderya(Orta asyada bir nehir) kıyısındaki şehirleri ele geçirmeye çalışınca Timur Toktamış Han’ın üzerine sefere çıktı. 1391 yılında Kunduzca bölgesinde yapılan savaşı Timur kazandı. Timur Muzafferiler(İran) hanedanlığını yıkarak Bağdata geldi. Kadı Burhaneddin’in isteğiyle Timur’a karşı bir İttifak kuruldu.Osmanlı Sultanı Yıldırım  Bayezid,Memlükler Sultanı Berkuk,AltınOrda Hanı Toktamış ve Kadı burhaneddin Timur’a karşı bir ittifak kurdu. AltınOrda devleti askerlerinin Şirvan(İran)’ı talan ettiğini  duyan Timur Toktamış Han üzerine Sefere çıktı 1395 yılında yapılan savaşı Timur kazandı.

Timur maddi olarak hazinesini güçlendirmek için Hindistan’a sefere çıktı. Delhi yakınında Delhi hanedanlığını yöneten Tuğluk hükümdarıyla karşılaştı ve savaş sonucu onu yendi. Delhi şehrini talan ederek şehri terk etti. Batıya doğru yönelen Timur’un Azerbaycan’a gelmesiyle ülkeyi terk eden  Karakoyunlu Yusuf bey ve Celayirli Sultan Ahmet Osmanlı sultanı Yıldırım Bayezid’a sığındı.Sığınanları Osmanlı’dan elçiler aracılığıyla isteyen Timur Sonuç alamadı.

Timur’un Dostu Mutahharten(Erzincan) Beyliği üzerine Yıldırım Bayezid’in sefere çıktığını duyan Timur Osmanlı üzerine planladığı seferi gerçekleştirmek istedi. Mektuplarla İtaat etmesini istediği Yıldırım Bayezid’in savaşa hazır olduğunu bildirmesiyle Timur 1402’de Ankarayı kuşattı.Ankara’ya yaklaşan Yıldırım Bayezidla Çubuk Vadisinde savaş meydana geldi. Timur savaşı kazanarak Sultan Yıldırım Bayezidi esir aldı.Yıldırım Bayezid Akşehir’e giderken öldü. Osmanlı devletinde büyük karışıklıklar meydana geldi.Timur İzmiri ele geçirip Aydınoğulları beyliğine bıraktı. Daha sonra Anadolu beyliklerini güçlendirdikten sonra 1404’de Semerkant’a döndü. Çin üzerine sefer düzenlemek isteyen Timur Otrar’a vardı ama bu bölgede hastalanarak 18 şubat 1405’de öldü. Cenazesi Semerkant’a(Özbekistan) götürüldü.

Timur’un Kişiliği : Timur her ne olursa olsun dürüstlüğe önem verir ve yalan söyleyenleri sevmezdi.Sert Otoriter bir karakter olan Timur Emirlerinin hemen yerine getirilmesini isterdi. Farsça Moğolca ve Türkçeyi çok iyi derecede konuşan Timur İlim adamlarını sever ve saygı duyardı.Timur bir çok konuda Tecrübeli insanlardan fikir almış ve İlim adamları için çalışma ortamı sağlamıştır.Büyük bir hırsa sahip Timur dünyaya hakim olmak istiyordu.Türk-Moğol kültürü içerisinde yetişen bir Müslüman olan Timur için Cengiz han yasaları İslam şeriatından önce gelirdi.

Eğlenceden Müzikten hoşlanmayan Timur Şarap içmeyi sever ve Satranç oynardı.Atları çok seven Timur boş zamanlarını Atlarla geçirirdi.Haşlanmış eti çok seven Timur Avcılıkta avladığı etleri pişirir yerdi.Özbek Türkleri Bugün Timur’u ataları görmektedir.Özbekistan’da bir çok Timur Heykelleri mevcuttur.

Bir bölümün daha sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere sevgiler…

11
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
8 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
9 Yorum yazarları
Hüseyin ÖzerHalilCanmustafayellowredReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Faydalı ve bilgi yönü ağırlıklı bir çalıma oldu.

HalilCan
Üye

Timur türkmüydü ya

mustafa
Üye

Faydalı ve bir ödev konusu gibi başarılı bir fanzin olmuş teşekkürler.

yellowred
Yazar

aksak timurun en büyük icraatı ankara savaşıydı, onda da osmanlıya büyük zararı dokundu.

Triskacocu
Yazar

Timur Türk deildi