İkinci Dünya Savaşı ya da biraz daha kemikleşmiş bir ifadeyle WWII, yakın tarihin tanıklık ettiği en büyük olaylardan birisi. 80 milyondan fazla asker ve sivilin hayatını kaybettiği, devletlerin liderleriyle birlikte tarihin karanlığına gömüldüğü trajik bir olay. Çalışma alanı tam da bu konu olan Profesör Richard Overy’ye göre İkinci Dünya Savaşı o kadar büyüktür ki, tarihte bundan daha fazla materyale konu olan başka bir savaş yoktur.

Bu sıralarda Adolf Hitler de bildiğimiz üzere Nazi Almanyası’nın lideri, savaşın başrol oyuncusu. Roosevelt, Churchill, Stalin ve Mussolini, uzak doğuda da Hideki Tojo: İşte böylesine büyük bir meydan muharebesinden bahsedeceğiz bu yazıda. Ve tabii ki Almanya’dan. Dönemin en güçlü, en teknolojik ve en inovatif ordusuna sahipken, nasıl oldu da yenildi? Başlıyoruz:

1-İtalya savaşı çok erken başlatır.  

28 Kasım 1941’de İtalyan lider Mussolini, Almanya için ‘güçlü bir müttefik’ olabileceğini kanıtlamak uğruna Yunanistan’a çıkarma yaptı. Başarılı olamadı, Yunanistan beş yüz otuz bin kadar olan İtalyan ordusunu geri püskürtmeyi başardı. Mart ayının henüz başlarında İtalya Yunanistan karşısında fiilen savaşı kaybetti. Bunun üzerine Mussolini Hitler’den yardım istedi. Yardım çağrısı üzerine Haziran 1941’de artık Yunanistan Nazi güçleri tarafından işgal edilmişti. Bu savaş Almanlar’ın Rusya cephesindeki faaliyetlerinin gecikmesine ve askerlerin kayıplardan dolayı motivasyonunu yitirmesine neden oldu.

2-Sovyetleri Kışın İşgal Etmeye çalışmak?

Tam da böyle oldu. Yunanistan’ın işgalinden bir kaç hafta sonra Almanlar Haziran 1941’in sonlarına doğru Sovyetler’e girdi ve Leningrad’ı işgal etti. Arkasından, savaşın en kanlı çatışmasının yaşandığı Stalingrad Muharebesi başladı ancak bunun için geç kalınmıştı. Ağustos 1942’de başlayan çatışma Şubat’a kadar devam etti ve Kızıl Ordu burada daha avantajlıydı. Çünkü nihayet mevsimlerden kıştı, sıcaklığın yer yer -30’ları bulabileceğini Almanlar hesaba katmamıştı. Ruslar bunun için fazlasıyla hazırlıklıydı, şehirlerini de Almanlar’dan daha iyi tanıyorlardı. Sovyet güçlerinin karşısında küçük de olsa beklenmedik bir yenilgiye uğraması üzerine artık Naziler, işgal değil, elindeki toprakları korumak adına Berlin’e doğru geri çekilirler.  

3-Almanlar’ın Sovyetler karşısındaki stratejik hatası.

Barbarossa muharebesinde Naziler 3 milyon asker, 4 bine yakın tank, binin üzerinde savaş uçağıyla tarihin en kalabalık ordusunu oluşturdular. Kimilerine göre tarihteki en güçlü orduya sahiptiler. Kısa sürede 300 bin civarında Rus’un etkisiz hale getirilmesiyle Almanlar savaşın henüz başında Sovyetler’e karşı zafer elde ettiler. Ancak Naziler, zafer sahibi askerlerini çatışmaların halen devam ettiği Kiev tarafına konuşlandırmakta bürokrasinin hantallığı sebebiyle geç kaldılar ve artık artan Sovyet güçleri karşısında ele geçirdikleri cephelerden çekilmekten başka seçenekleri yoktu. Stratejik bir hataydı bu: Kiev’e derhal girilmesiyle Almanlar başarılı olabilecekken, Moskova kapıları ancak yorulmuş bir Nazi ordusuyla çalınabildi: Sonuç korkunçtu. 

4-Ordudaki sadakat eksikliği

Askeri gücünü artırmak için Almanlar ele geçirilen bölgeler içinde yerlileri birliklere kabul eder ve bunun sonucunda ciddi şekilde askeri güç elde eder. Ama artan insan gücü ile yakalanan bu avantajı ya da başka bir tabirle “arkalarından esen rüzgarı” tam aksi yöne çevirecek bir olgudan habersizlerdir: Yabancı askerler için vatanlarını geri almak dışında uğruna savaştıkları hiç bir şey yoktur. Bu yüzden özellikle de gücü daha çok Doğu Avrupalı askerlerden oluşan birliklerde firarlar hat safhadadır.

5-Berlin düşer, büyük müttefik Japonya yenilgiyi kabul eder.

20 Nisan 1945 tarihinde Sovyet güçleri Berlin’e girer ve meclis binası Reichstag’a kızıl bayrağı diker. Berlin düşmüş, savaş fiilen sona ermiştir. Adolf Hitler de tam o sıralarda intihar etmiştir, Nazi partisi ve askerleri artık komutansızdır. Günler içerisinde önce İtalya olmak üzere Hollanda ve Danimarka’daki askeri birlikler teslim olur ve 8 Mayıs tarihinde Avrupa’daki savaş resmen sona ermiştir. Uzak Doğu cephesinde ise bunun askine savaş son hızıyla devam etmektedir, 150 bin kişinin hayatını kaybedeceği iki acı olay gerçekleşir: ABD ordusu 6 ve 8 Ağustos tarihlerinde Hiroşima ve Nagasaki’ye iki atom bombası atar. Bunun üzerine Amerikan General Dauglas McArthur’un Japonya’nın kaldırdığı beyaz bayrağı resmen kabul etmesiyle savaş doğu cephesinde 2 Eylül 1945 tarihinde sona erer. 

 

4
like
2
love
0
haha
0
wow
1
sad
1
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
yellowredÇalı KuşuCananMehtap Mehtapmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
demir.demirgil
Üye

Keşke atılmasaydı atom bombası ama geçmişi değiştiremeyiz maalesef

yellowred
Yazar

Birinci sebep plansız ve zamansız Rusya saldırısı kesinlikle

Çalı Kuşu
Yazar

İki saniyenin önemini öğrenmek ve zamanın kıymetini bilmek benim için bu hadise.

Canan
Üye

Savaşsız bir dünya için gece gündüz duâ etmeliyiz

Mehtap Mehtap
Üye

Dünyanın en büyük problemiyiz. Kime güveneceğiz bilmiyorum,