Ergenlik dönemi çocuklukla yetişkinlik evresi arasındaki döneme verilen addır. Buluğ çağında hormonal değişiklikler diğer evrelere göre çok fazla ve etkili olmaktadır. Yaşanan ve yaşanacak sorunlarda ergenin en fazla vakit geçirdiği grup akran grupları olmaktadır. Bu dönemde ergenin kendisine en fazla sorduğu soru “Ben Kimim” sorusu olmaktadır.

Geleneksel olarak toplumda , ergenliğin karmaşık ve çatışmalı bir dönem olduğu düşüncesi etkindir. Psikanalistlere göre bu dönemde ilkel dürtüler ve çözülmemiş dürtüler tekrar ortaya çıkmaktadır. Erikson’a göre ise ergenlik döneminde ego kimlik krizi ve rol karmaşası ergenin en fazla sıkıntı yaşadığı durumlar olmaktadır. Ergenler duygu durumlarında sıkça değişiklik yaşamakta olup , depresyon , intihar girişimleri , alkolizm , madde bağımlılığı , anoreksiya gibi sorunlar ergenlik döneminin başlıca sorunlarıdır.

Akran gruplarının baskısı , toplumsal normlar ve değerler ile bireyin cinsiyeti , etnik kimliği ve ekonomik durumundan dolayı ergenler suça dönük davranışlar , duygusallık , kendine karşı güvensizlik , kendisini küçük görme ve okul başarısızlıkları gibi sorunlarla mücadele etme durumunda kalırlar.

Özellikle akran gruplarının içinde kalmak için , boyun eğme ,özümseme , özdeşleşme , benimsemese bile kendisine zıt gelen ilke ve kurallara uygun davranışlar sergileme gibi durumlar ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan durumlardır. Akran grupları içinde rol yapma , madde kullanımı , ortak kültür oluşturma , grup saygınlığı ergenlerin en başta gelen davranışları arasında yer alır.

Ergenlik Döneminde Ruhsal ve Sosyal Belirtiler :

* Evden uzaklaşma

* Duygularda değişiklik

* Sorumsuzluk ve suç işlemeye meyillenme

* İlgisizlik ve ilişkiler de donukluk

* Aşırı tüketme isteği , konuşmalarda tutarsızlık

* Başarısızlık ve kendisine bakımda isteksizlik

* İçe kapanma

Ailelerin bu dönemde ergenlik dönemindeki çocuklarına karşı sabırlı olmaları ve çocuklarının girmiş olduğu bu dönemde onları kıyaslama yerine destekleyici bir tutum içinde olmaları gerekmektedir.

11
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
13 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Erenmuhammet kurnazMurat SiyliNecati toptaşHalilCan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Normaldir herkesin başında geçiyor engellik dönemi..

HalilCan
Üye

Çocuklarıma daha fazla zaman ayırmalıyımmm!

mustafa
Üye

Son zamanlarda yeğenlerim de görünen sorunlar.

yellowred
Yazar

Artık hiç tahammül edemiyorum. Sanırım yaşlanıyorum.

Irmak Kurt
Üye

ahahaha bu durumda belirtilere göre ben hala biraz ergen sayılıyorum atlatamadım bir ya yaş oldu 26 :D:D:DD:D