Son zamanlarda herhangi bir mağazada çocuklar için ayrılmış reyonları hiç gezdiniz mi? Oyuncaklardan tutun çocuk bezlerine kadar yayılmış olan çok ciddi bir ayrımla karşılaşacaksınız. Bu ayrım ne mi?

Kız çocukları için pembe, erkek çocuklar için mavi renk seçilmesi.

Peki bu ayrım nasıl başladı? 

Her şeyden önce beyaz vardı

20. yüzyıldaki tekstil endüstrisinde yaşanan patlamadan önce her iki cinsiyetteki bebeklere de giydirilen tek bir renk vardı. Beyaz. Bunun sebebi ise modadan çok giydirilen beyaz kıyafetlerin temizliğinin diğer renklere göre daha kolay olmasıydı. Tekstil endüstrisinin gelişmesiyle bütün kıyafetlere olduğu gibi bebek kıyafetlerine de renk geldi. Tabi ki bu renkler mavi ve pembe idi.

İlk bölünme – Pembe ve mavi ayrımı

Ancak bu renk seçiminin aslında cinsiyetler için tam tersi olduğunu biliyor muydunuz?

1918 yılında bir gazetede yayımlanmış olan Earnshaw Bebek Mağazası’na ait reklamda şu yazıyordu:

“Bebekler için renk seçiminde çeşitlilik gözlense de erkekler için pembe, kızlar için ise mavinin seçilmesi genel olarak kabul görmüştür. Daha kararlı ve güçlü bir renk olan pembe erkeklere, daha narin ve zarif olan mavi ise kızlar için uygundur.”

Bazen ise bebeğin cinsiyetinden çok bebeğin göz ve ya saç rengine göre değişmekteydi. Mavi gözlü bir bebeğe mavi kıyafet giydirmek, onun gözlerini daha belirgin göstermek için harika bir uygulamaydı.

Kadınlar için pembe çağı başlıyor!

II. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle toplumsal cinsiyet ayrımı cinsiyete özgü giyim stilleri ve renkleri ile birlikte halk bilincinde sıkı bir şekilde yerleşti. Daha sonra, perakendecilerin kullandıkları basit bir sebep oldu. 1947’ye gelindiğinde, Christian Dior gibi moda tasarımcıları savaş sonrası idealinin giysilerini reklam ediyordu. Kadınlar için ise bu yumuşak pembe bir tona denk geliyordu.

Cinsiyet ayrımı geleneği kırılıyor!

Maryland Üniversitesi profesörlerinden olan Jo Paoletti’ye göre, 1960’ların toplumsal değişimini başlatan kadın kurtuluş hareketi, toplumsal cinsiyete özgü renklerin egemenliğine geçici bir son verdi. Kamuoyu da bölünmedi ve 1970’lerde birkaç yıl boyunca ülkenin en büyük perakendecilerinden bazılarının kızlar için pembe kıyafetler fikrini tamamen yitirdiğini gördü.

Cinsiyete göre kıyafet ve oyuncak üretimi başladı.

Cinsiyet ayrımı olmayan renkteki giysiler yaklaşık 1985 yılına kadar popülerliğini korudu. Paoletti, çocukları 80’li yıllarda doğduğu için, bu yılı açıkça hatırladığını ifade ediyor.

“Birden bire, genel olarak sadece bir şey mavi değildi; Futbol topu tutan bir oyuncak ayıya kadar her şey maviydi ”

Aynı yıllarda ultrason yardımıyla anne baba adaylarının bebek doğmadan cinsiyetini öğrenmeye başladı ve bu perakendecilere çok büyük bir avantaj olarak geri döndü.  Seri üretimin yaygınlaşması, yükselen kapitalizm, mağaza zincirlerinin ortaya çıkışı ve tüketim toplumunun güçlenmesi ile bebek kıyafeti ve oyuncak üreticileri cinsiyete özel oyuncak ve kıyafet üretimini artırdılar. Böylelikle müstakbel anne babalar yeni bebekleri için o henüz doğmadan pembe ya da mavi kıyafetler, oyuncaklar, battaniyeler almaya koyuldular.

15
like
7
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
serhat ergünKasim ekimMurat SiyliyellowredKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Bence cinsiyete özgü renk seçilimemeli be her iki renginde kullanılması taraftarıyım

Taylan Demir Turan
Üye

Küçük çocuklar daha ayrımın ne olduğunu anlayamadığı için pembe kız rengi mavi erkek rengi diye algılıyorlar. Bence bu algının bir an önce ortadan kaldırılması lazım. Örneğin mağaza afişlerini pembe gömlek giyen erkek çocuk , full mavi giyinen bir kız konulmalı.

Samet Akbulut
Üye

Zaten o ayrımcılik eskisi kadar yok. Şimdi erkeklerde pembe giyebiliyor. Sadece çocukların cinsiyetleri belli olması için kullanıyor çogu ama dediklerime çelişmiş gibi olsam da ayrımcilik değil sanirim bu. Ayirt edilebilirlik.

serhat ergün
Üye

Mavi renk bu tarz durumlarda erkekler için benimsenmiş bir renktir pembede kadınlar için

Kasim ekim
Üye

renkler cınsıyete gore ayrılmamalı ya artık zaten herkes her rengı gıyıyorlar o yuzden cınsıyete gore ayırmak saçma olur