Apple hiç bir zaman otonom araba (self driving car) projesini resmi olarak açıklamamış olsa da, bunu bir onay olarak kabul edebilirsiniz.

7 Temmuz’da eski bir Apple çalışanı, Çin’e giderken havalimanında federal yetkililer tarafından tutuklandı. Donanım mühendisi Xiaolang Zhang şirketten ayrılmadan önce araç projesinin detaylarını çaldığı gerekçesiyle suçlanıyor.

Zhang, Apple’ın 2015 yılının Mayıs ayında otonom otomobil projesi için donanım ve yazılım tasarlamaya başlamıştı. Zhang  devre kartları tasarladı ve test etti. Eski Apple çalışanı 1 Nisan’da babalık izni aldı. 30 Nisan’da işe döndüğünde amirine şirketten ayrılacağını ve Çin’e taşınacağını bildirdi. Zhang, daha sonra XMotor olarak da bilinen Çin elektrikli ve otonom otomobil şirketi Xiaopeng Motors’ta çalışmak üzere Apple’dan ayrıldığını açıkladı.

Apple’ın güvenlik ekibi, projeyle ilgili çok sayıda dahili teknik belgeyi eşinin bilgisayarına aktardığını keşfetti. Güvenlik görüntüleri aynı zamanda Zhang’ı özerk projenin laboratuvarından çıkarken devre kartları ve bir Linux sunucusu da dahil olmak üzere donanım dolu bir kutuyla birlikte yakaladı.

Apple’ın 135.000‘in üzerinde tam zamanlı çalışanının yaklaşık 5.000‘i Apple’ın otonom araç projesine ilişkin bilgilerine erişebiliyor. Bu insanların 2.700‘ünün bir veya daha fazla projenin gizli veritabanlarına izni var.

Zhang suçlu bulunursa 10 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezasına çarptırılacak.

Kaynak

4
like
1
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
İlkay BozkuşMurat SiyliReha KarakayaBatuhan küçükyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Wasabi
Üye

İş ahlakı denen bir şey var, ama herkeste yok ne yazık ki… Buyrun bu da kanıtı

İlkay Bozkuş
Yazar

Buna benzer durum oculus içinde olmuştu sanki:)

Murat Siyli
Yazar

Değişik bir yazı güzelmiş

Reha Karakaya
Yazar

Böyle geleceğin teknolojisini etkileyen projeler çok değerli olduğu için rekabete bağlı olarak herşeyi yapıyorlar. Şaşırmadım.

Batuhan küçük
Üye

Bir birlerin projesini
Çalıyorlar öküz öldü ortaklık bozuldu misali