Bilindiği üzere telefonlara gelen güncellemelerin telefonların performanlarını düşürdüğü veya onları yavaşlattığı, bundan dolayı da insanları yeni çıkan modellerini almaya yönlendirdiği çok sık konuşulan ve tartışılan bir konu. Ancak Iphone özelinde yapılan birtakım araştırmalar neticesinde böyle bir durumun söz konusu olmadığı tespit edilmiştir. Örneğin; 5 yıllık IPhone 5S güncel iOS 11’le kendisinin orijinal işletim sistemi olan iOS7 ile olduğu kadar hızlı çalışıyor.

Futuremark firması geçtiğimiz sene 100.000’den fazla IPhone’dan CPU ve GPU verisi topladı. Yapılan araştırmalar sonucunda zaman içerisinde telefonlarda kayda değer performans düşüklüğü olmadığı tespit edildi. Muhtemelen olay sadece insanların yeni model veya modellerin çıkmasından ötürü kendi telefonun eski kalacağını hissetmesinden duyduğu hoşnutsuzluk ve psikolojik. Araştırma sonuçlarına göre telefonların yeni sürümlerle ve yeni çıkan modellerle yavaşladığı düşüncesinin bir yanılgı olduğu söylenebilir. Bu yanılgıyı destekleyen bir başka veri de yavaş Iphone anlamına gelen “IPhone slow” sözcüğü ile ilgili Google arama grafiği.

Statista firmasının 2008 ile 2015 yılları arasında yaptığı araştırma sonucuna göre; her bir yeni IPhone modelinin çıkışından sonra bu sözcüğün aranma oranında patlama yaşanıyor. Bu araştırmalara göre kullanıcıların telefonlarını değiştirmek için bahane aradıklarını söyleyebilmek de mümkün. Naçizane tavsiyem, telefonunuzu bozulana kadar değiştirmemeniz.

14
like
3
love
1
haha
1
wow
0
sad
1
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
MaydoganyellowredZekeriyyaSinanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Netice de göreceli sonuçlar çıkması kaçınılmaz. Her kullanıcı kendine göre bir kuram geliştiriyor. Objektif verilere erişmek pek de mümkün değil kanaatimce

Maydogan
Üye

Iphone bagimliliginin artik hastaliga dönüştüğünü düşünüyorum

yellowred
Yazar

kullanıcı olarak söyleyebilirim ki, kesinlikle yavaşlıyor.

Zekeriyya
Üye

Güzel ürün vermeyi biliyor piyasaya. Kullanmasını bilene uzun ömürlü olur.

Sinan
Yönetici

Apple kendi açıkladı. Evet, yenisini çıkarınca eskisini çöp ediyoruz diye :DD